100. rocznica urodzin Jana Pawła II
Majchrowski: wybór Karola Wojtyły na papieża na zawsze odmienił losy Krakowa
Moment, w którym Karol Wojtyła został wybrany na papieża ,na zawsze odmienił losy Krakowa, który stał się miastem papieskim, odwiedzanym przez tysiące ludzi chcących przejść papieskim szlakiem – powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski w nagraniu z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II.
Obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
Msza św. papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja, diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Benedykt XVI: W Janie Pawle II uwidoczniły się moc i dobroć Boga
W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy – napisał w liście z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły papież senior Benedykt XVI.
„Człowiek jest drogą” - Felietony ks. Wojciecha Węgrzyniaka (6)
Dziś ostatni felieton, więc będzie bardziej osobiście. O dwóch obiadach z papieżem już było, teraz o papieskich pielgrzymkach do Polski, które dla mnie były drogą nie tylko do spotkania z Ojcem Świętym, ale drogą do siebie, drogą z innymi i do innych, drogą dojrzewania od niepamięci do wszystkiego.
Szlakami JPII - Niegowić, pierwsza parafia Karola Wojtyły
Karol Wojtyła trafił do Niegowici, niewielkiej miejscowości pod Krakowem, w 1948 roku. Była to jego pierwsza parafia.
Sanktuaria w Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowie-Łagiewnikach przygotowały filmy o Janie Pawle II
Sanktuaria: Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej i Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przygotowały cykl czterech filmów pod wspólnym tytułem „Pokój Wam!”, prezentujący duchową drogę papieża.
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki: Jan Paweł II miał szczególny charyzmat jednoczenia ludzi
Gościem Marzeny Florkowskiej jest arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski Kościoła Rzymskokatolickiego, przez 10 lat osobisty drugi sekretarz Jana Pawła II. Był świadkiem wielu ważnych wydarzeń z życia Kościoła m.in. Jubileuszowego Roku 2000, pielgrzymki do Ziemi Świętej, na Ukrainę, czy trzech pielgrzymek do Polski. Kim byłby dziś Mieczysław Mokrzycki, gdyby nie spotkanie z Janem Pawłem II, jak patrzy na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz rozpoczęty proces beatyfikacyjny rodziców papieża oraz jakie przesłanie miałby Jan Paweł II na czas pandemii - to m.in. tematy porannej rozmowy w Radiu Kraków.
Człowiek jest drogą - felitony ks. Wojciecha Wegrzyniaka (5)
Normalność to pierwsze imię człowieka. Najbardziej widać to po dzieciach. Oczywiście zanim je nauczymy kłamać i kombinować. Naprawdę cud, że Karol Wojtyła został normalnym aż do św. Jana Pawła II.
Wygraj album „Totus Tuus”
Radio Kraków ma dla słuchaczy wyjątkowy prezent - album wydany z okazji 100 urodzin JPII „Totus Tuus” Adama Bujaka, ufundowany przez Wydawnictwo Biały Kruk. Słuchaj Radia Kraków 18 maja i zdobądź egzemplarz najnowszego albumu!
Szlakami JPII - Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska od Wadowic jest oddalona o zaledwie 15 kilometrów. Karol Wojtyła bywał tam od dziecka, przyjeżdżał jako ksiądz i biskup, aż w końcu pielgrzymował jako papież. Sam wspominał, że było to dla niego miejsce szczególne. Lubił się tam modlić w samotności, nikogo nie informując o przyjeździe.
Na 100-lecie urodzin Jana Pawła II akcja czytania "Pamięci i tożsamości"
Do lektury ostatniej książki Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość" zachęcają w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego i Wydawnictwo św. Stanisława. Każdy, kto sięgnie po ten tekst, może zamieścić krótkie nagranie w mediach społecznościowych i udostępnić je innym.
"Brat naszego Boga"
W niedzielę 17 maja, w przeddzień stulecia urodzin Karola Wojtyły, zapraszamy do radiowego teatru wyobraźni. Przypomnimy słuchowisko "Brat naszego Boga" – radiową wersję głośnego spektaklu Krystyny Skuszanki z Teatru im. Słowackiego.
Szlakami JPII - parafia św. Floriana w Krakowie
Początek lat 50. Młody, niespełna 30-letni ksiądz został oddelegowany z wiejskiej parafii, gdzie pracował, do jednej z bardziej rozpoznawalnych w Krakowie. Nie marnuje czasu. W wolnym czasie pisze poematy, chodzi do pobliskiego teatru, a ze studentami zakłada chór. W ramach naszego cyklu "Śladami Jana Pawła II" zabieramy teraz państwa do parafii pw. św. Floriana w Krakowie.
Urodziny papieża w Wadowicach – telewizyjnie i internetowo
Wadowickie uroczystości 100. urodzin św. Jana Pawła z powodu epidemii zostały przeniesione na telewizyjne ekrany i do internetu. W sobotę i niedzielę odbędzie się szereg wydarzeń; transmitowana przede wszystkim będzie msza św. z wadowickiej bazyliki.
„Człowiek jest drogą” - Felietony ks. Wojciecha Węgrzyniaka (4)
Skoro mówimy do kogoś „Ojcze Święty”, to wydaje się, że nie tylko on sam jest świętszy, ale też o świętość innych jakoś powinien się starać. Dlatego zastanawiam się, jak Jan Paweł II radził sobie z grzesznikami, bo przecież od grzechu do świętości jest daleko, a Wojtyła zawsze chciał być człowiekowi blisko.
Szlakami JPII - Krzeptówki
Szczególnie upodobał sobie Tatry i Zakopane. Przyjeżdżał tutaj jako młody chłopak, wikary, biskup, metropolita i wreszcie dwukrotnie jako papież. W tygodniu poprzedzającym setne urodziny Jana Pawła II zabieramy Państwa do miejsc szczególnie mu bliskich.
Zajrzyjmy na Krzeptówki do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej, które konsekrował w 1997 roku. Warto wspomnieć, że świątynię wybudowano jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego w zamachu.
Magdalenę Zbylut-Wiśniewską oprowadził rektor wspólnoty pallotynów ksiądz Wojciech Jurkowski.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
Kilka dni przed setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły zapraszamy do największego w świecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które mieści się w Częstochowie. Jego pomysłodawcą i założycielem jest Krzysztof Witkowski, który od stu miesięcy przygotowuje się na tę rocznicę. 18 dnia każdego miesiąca organizuje spotkania z osobami, które znały Jana Pawła II. W setną rocznicę urodzin, setne spotkanie - prawdopodobnie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. A dziś z Krzysztofem Witkowskim założycielem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie rozmawia Marzena Florkowska.
„Człowiek jest drogą” - Felietony ks. Wojciecha Węgrzyniaka (3)
Zawsze podziwiałem tych sportowców czy piosenkarzy, a nawet właścicieli firm, którzy nie poniżają swoich konkurentów, ale robią swoje i nawet cieszą się z tego, że komuś uda się być lepszym od nich samych. Religia nie jest dyscypliną sportową ani artystyczną, ale nie da się ukryć, że coś z tego ma i że chrześcijaństwo, islam, hinduizm i buddyzm grają w pierwszej lidze czy są od wieków na szczycie listy światopoglądowych przebojów.
Najnowsze
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?