Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budleja - roślina o niewątpliwej urodzie

  • Ogród
  • date_range Wtorek, 2015.08.25 07:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:59 )
Budleja jest żelazną pozycją w zestawach roślin, które przywabiają do ogrodu motyle w ciągu dnia, a nocą ćmy. Nie jest to jedyna zaleta tego niezwykłego krzewu. Ma gałęzie szeroko, łukowato rozpostarte i kiedy kwitnie, przypomina wielki bukiet. Główną ozdobą są drobne pachnące kwiaty zebrane w długie przewisające wiechy. Pojawiają się na szczytach pędów od lipca do października. Można je spotkać w wielu odcieniach - od białej do ciemnofioletowej. Dzięki niewątpliwej urodzie, niewielkim wymaganiom i zdolności przywabiania motyli budleje zyskują sobie u nas coraz więcej wielbicieli i są coraz bardziej poszukiwane.

Budleja jest żelazną pozycją w zestawach roślin, które przywabiają do ogrodu motyle w ciągu dnia, a nocą ćmy. Fot. B. Błaszczyk

Przepiękne budleje


Na zachodzie Europy ta roślina ma trochę gorszą opinię. W Anglii, Belgii czy we Francji można spotkać kwitnące budleje na nasypach kolejowych i na nieużytkach w pobliżu dróg, bo w sprzyjających warunkach budleje potrafią "uciec" z ogrodu. W Polsce nie ma zagrożenia, aby niepostrzeżenie wymknęła się spod kontroli, bo n­­­­­­asze zimy są zbyt ostre, aby przeżyła bez pomocy ogrodnika.

Naturalnym siedliskiem budlei są umiarkowane i ciepłe rejony, głównie w południowo-wschodniej Azji i Ameryce Południowej. Występuje tam około stu gatunków z tego rodzaju botanicznego w postaci krzewów, rzadko niedużych drzew i roślin zielnych. Do Europy, a konkretnie Anglii, budleja trafiła w drugiej połowie XVIII w. Jej nazwa upamiętnia angielskiego botanika tamtych czasów, pastora Adama Buddle'a. 

W Polsce sadzi się przede wszystkim budleję Davida (Buddleja davidii), która występuje również pod nazwą omżyn lub motyli krzew. Ma mnóstwo odmian różniących się głównie barwą i wielkością kwiatostanów. Krzewy mogą dorastać do 2-3 m wysokości, ale najczęściej osiągają zaledwie 1,5 m (z uwagi na konieczność przycinania nisko nad ziemią przemarzniętych pędów). W cieplejszych rejonach Polski można uprawiać inny gatunek - budleję skrętolistną (B. alternifolia). Jest rzadsza w naszym kraju, ponieważ kwitnie na pędach dwuletnich, więc zdarza się, że po ostrej zimie przemarznięte pędy nie zakwitają. Ma gęsty, kopulasty pokrój, osiąga wysokość do 2 m. Gałęzie są cienkie, silnie łukowato wygięte. Jej różowe, intensywnie pachnące kwiaty zebrane w kuliste grona rozwijają się w czerwcu. Budleja ta ładnie wygląda w formie piennej. 

Jest to roślina niewymagająca, polecana nawet dla początkujących ogrodników. Lubi w pełni słoneczne stanowiska, a ziemię żyzną i przepuszczalną. W czasie suszy budleja wymaga obfitego podlewania. Jest dość „żarłoczna”, więc trzeba ją zasilać nawozami wieloskładnikowymi 2-3-krotnie w sezonie wegetacyjnym. Na zimę należy krzew starannie zabezpieczyć kopczykiem ziemi, kory lub liści (podobnie jak róże). Pędy wystające ponad kopczyk zwykle przemarzają, ale nie ma to większego znaczenia, gdyż i tak budleja powinna być każdej wiosny krótko przycinana (najlepiej robić to w kwietniu, zaraz po rozgarnięciu kopczyka). Rośnie bardzo szybko nawet po radykalnym przycięciu. Już w lipcu lub sierpniu osiąga wysokość 1,5 m. Budleje, które nie przemarzły zimą i nie zostały przycięte, dorastają do 3 metrów, ale słabiej kwitną. Kwiaty mają drobniejsze, a pokrój krzewu może być trochę nieuporządkowany. Lepiej więc przycinać budleję każdego roku, co pozwoli utrzymać odpowiedni pokrój krzewów i iście widowiskowe kwitnienie. 

 

(Barbara Błaszczyk/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię