Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Duszą malowane

  • Od Was
  • date_range Wtorek, 2014.02.04 14:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:18 )
Wernisaż wystawy malarstwa na szkle Agnieszki Górkiewicz.

Duszą malowane Wernisaż wystawy malarstwa na szkle Agnieszki Górkiewicz

Tradycja malarstwa na szkle wywodzi się ze Wschodu. Do Polski technika ta przywędrowała z Czech. Rozwija się w wieku XVIII na obszarze Dolnego Śląska. Za kolebkę polskiego malarstwa na szkle uważa się Podhale. Wiek XIX to czasy rozkwitu polskiego obraźnictwa. W latach 30. XX wieku kształtuje się styl, którego kontynuacją są współczesne obrazy na szkle.
Szczególnie interesująca jest technika . Farby nakłada się pod szkłem. Cienkim pędzlem maluje się kontury, ornamenty i szczegóły (m.in. cieniowania). Gdy wyschnie pierwsza warstwa, wypełnia się kolorem płaszczyzny wewnątrz konturów. Na końcu maluje się tło – odwrotnie niż przy tradycyjnych technikach malarskich. Malowidło znajduje się pod warstwą szkła, które dodaje blasku barwom, a przy tym pełni funkcję ochronną.
Estetyka wiąże się z duchowością. Obrazy na szkle otaczano szczególnym kultem. Malowane na szkle wizerunki świętych, ułożone wzdłuż ściany wysoko pod powałą, na rzeźbionej listwie, zdobiły góralskie chałupy. Dla górali były one pośrednikami w kontakcie z Bogiem. Opiece świętych obrazów powierzano sprawy rodzinne i gospodarskie; także dokumenty, które umieszczano na listwie za obrazami. Trójca Święta, Matka Boska z Dzieciątkiem, Patronowie i Aniołowie wysłuchiwali góralskich próśb i podziękowań. Święci chronili dom przed ogniem, pola przed szarańczą i powodziami.

Agnieszka Górkiewicz mieszka w Bukowinie Tatrzańskiej
. Od 1992 roku, zafascynowana tradycyjną techniką Podhala, maluje na szkle. W 1998 roku i 2003 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Jej prace można obejrzeć m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze, Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Obrazy pokazuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (Kraków, Poznań, Zakopane) i za granicą (Słowacja, Szwajcaria, Francja, Węgry).
Oryginalność stylu Agnieszki Górkiewicz przejawia się we wrażliwości na kolor i detal, osadzonym w tradycji ludowej rysunku i dynamicznej kompozycji. Artystka zachowuje typowe dla malarstwa na szkle reguły. Indywidualność widać jednak w uczuciowym traktowaniu tematu, cieple i pozytywnej energii emanującej z obrazów. Wyrazisty kontur rysunku cechuje subtelność i miękkość. Żywości kolorom dodają plama barwna oraz światłocienie. Wszystko to świadczy o samoświadomości artystycznej Agnieszki Górkiewicz.
Madonny i Anioły przeważają w jej pracach: Góralska Madonna z górskimi kwiatami, Madonna z Dzieciątkiem (po góralsku) . Góralskie szale, chusty, gorsety, korale zdobią Madonny w otoczeniu tatrzańskich kwiatów. Szczególnie bliskie jej Anioły, Agnieszka Górkiewicz przedstawia w rozmaitych sceneriach: Anioły Światła i Twórczości, Anioł grający po góralsku . Odczytanie tego malarstwa kieruje ku perspektywie filozoficznej. Obrazy te odsłaniają realizowaną przez wizję artystyczną potrzebę połączenia sacrum i profanum . Sztuka jest tu miejscem spotkania człowieka z Bogiem, a obcowanie z nią kieruje nasze myśli ku Bogu: Anioł z góralką , Góral jadący na koniu .
Zmysł obserwatorski artystki z Bukowiny ujawniają sceny z życia codziennego mieszkańców Podhala, sceny rodzajowe w pejzażu Bukowiny Tatrzańskiej, sceny obrzędowe, góralskie pochody kolędników. Uwagę przyciągają piękne pejzaże bukowiańskie, ukazujące zimowe i letnie krajobrazy, zajęcia ludności i miejscowe zwyczaje: Droga przez wieś , Na Pasterkę , Kolędnicy z turoniem , Skiring – zimowa przygoda , Zabawa w Niebieskiej Dolinie .
W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” będzie można zobaczyć w szczególności Anioły – ulubiony temat malarski artystki. Nie zabraknie także wizerunków Madonny i scenek rodzajowych.
Wystawa potrwa do końca miesiąca.
Iwona Matejczuk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię