Jak podkreśliła marszałek Sejmu, otwarcie nowego komisariatu w Uściu Gorlickim, to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców tej miejscowości i całej małopolskiej policji.
"Kiedy widzi się policjanta, najczęściej ma się przed nim respekt, ale kiedy szuka się ratunku, pomocy, to szuka się tego munduru" - zaznaczyła Witek i przypomniała, że powstanie obiektu kosztowało ok. 5 mln zł, a środki na ten cel pochodziły z różnych źródeł - rządowego programu modernizacji służb mundurowych, budżetu małopolskiej policji oraz lokalnego samorządu.
"Coraz więcej turystów przybywa na te tereny i bardzo się z tego cieszymy, ale wszyscy – mieszkańcy i turyści chcą się czuć naprawdę bezpieczni. Państwo, dzięki tej nowej siedzibie będziecie mieli naprawdę dobre warunku do służby" - wskazała marszałek Sejmu.
"Policja polska naprawdę to są świetni funkcjonariusze, znakomicie przygotowani, wyszkoleni, chcący służyć obywatelom, ale oni, żeby mogli dobrze służyć też muszą mieć godne warunki tej służby" - podkreśliła Witek.
Pierwszy zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Dariusz Augustyniak wskazał, że obiekty takie jak posterunek w Uściu Gorlickim powstają dzięki rządowemu programowi modernizacji służb mundurowych. Według niego, w ramach pierwszej edycji tego programu polska policja zrealizowała prawie 370 różnych inwestycji. "W ramach kolejnego, rozpoczynanego programu, który będzie trwał w latach 2022-2025 mamy kolejne zadania do realizacji - chcemy zrealizować kolejnych 300 zadań inwestycyjnych" - zapowiedział wiceszef policji.
Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion zwrócił uwagę, że nowy komisariat na Sądecczyźnie, to zwieńczenie starań wielu osób i instytucji zabiegających o poprawę warunków pracy tutejszych policjantów, wsparty rządowym programem modernizacji. "Nowy posterunek służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom i coraz liczniejszym turystom odwiedzającym region Beskidu Niskiego. Wierzę, że zaangażowanie i dobra praca funkcjonariuszy pozwoli wszystkim czuć się tutaj bezpiecznie" - mówił szef małopolskiej policji.
Jak przypomnieli policjanci, posterunek policji w Uściu Gorlickim od ponad 40 lat funkcjonował w budynku mieszkalnym, zaadoptowanym doraźnie na potrzeby posterunku. Warunki lokalowe były trudne, pomieszczenia małe i bardzo ciasne, co negatywnie wpływało na komfort pracy podczas przesłuchań i przyjęć interesantów.
Nowa siedziba posterunku mieści się w tej samej lokalizacji, pod adresem Uście Gorlickie 160. Jego rejon działania obejmuje bardzo atrakcyjny turystycznie obszar gminy Uście Gorlickie, przylegający bezpośrednio do granicy państwa ze Słowacją.
Podczas pobytu na ziemi gorlickiej marszałek Witek uczestniczyła także w powiatowych obchodach święta policji w Wysowej Zdroju, podczas których wręczyła kilkudziesięciu policjantom z powiatu gorlickiego nominacje na wyższe stopnie służbowe.
Jak podkreśliła w swoim przemówieniu, w ciągu ostatnich 2,5 roku policjanci w całym kraju zmagali się z wyzwaniami, jakich wcześniej nie doświadczaliśmy. Były to – wyliczyła Witek – najpierw pandemia koronawirusa, a następnie udział w ochronie polsko-białoruskiej granicy przed nielegalnymi imigrantami, a w ostatnich miesiącach – niesienie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.
"To jest trudna i niebezpieczna służba, o czym przekonaliśmy się przez ostatnie prawie 2,5 roku, często przez wiele tygodnie rozdzielni byliście ze swoimi rodzinami" - mówiła Witek.
Zwracając się do zgromadzonych policjantów, powiedziała: "Bardzo wam dziękuję za empatię, profesjonalizm, odpowiedzialność, za wierność przysiędze, jaką składaliście, przystępując do tej służby. Ta wasza służba jest bardzo ciężka, odpowiedzialna i trudna".
Marszałek Sejmu wskazała też na rolę cywilnych pracowników policji, bez których formacja ta nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować. "Tylko wspólnie, razem tworzycie całość, która może być skuteczna i naprawdę profesjonalna" - zaznaczyła Witek.
Podczas wystąpienia przypomniała także, że parlament przyjął ustawę dotyczącą kolejnej edycji programu modernizacji polskich służb mundurowych do 2025 roku. "To jest kolejne 6,5 mld zł, które kierujemy również do polskiej policji” - wskazała marszałek Sejmu.
- A
- A
- A
Marszałek Sejmu: Polska policja to świetni funkcjonariusze, ale potrzebują godnych warunków do służby
Polska policja to świetni funkcjonariusze, znakomicie przygotowani i wyszkoleni, ale żeby mogli dobrze służyć, muszą mieć godne warunki tej służby – mówiła w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas oddania do użytku posterunku policji w Uściu Gorlickim.Marszałek Sejmu Elżbietą Witek odwiedziła także Gorlice. Na spotkanie w budynku "Sokoła" przybyły tłumy mieszkańców.
Podczas swojego wystąpienia Marszałek dziękowała wszystkim ze udzieloną pomoc i solidarność z narodem ukraińskim.
Obiecała, że mimo trudnych czasów wszystkie programy pomocowe wprowadzone przez rząd dla Polaków zostaną utrzymane. Cały czas kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju. Nie ma podziałów na Polskę A i B.
Polska jest jedna. To jest nasza ojczyzna i wszyscy, czy mieszkają w Małopolsce, czy Podkarpaciu, czy w Warszawie, wszyscy mają mieć prawo do jednakowych warunków na starcie, do jednakowych warunków rozwoju. Dlatego my kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju
- mówiła marszałek Sejmu. Elżbieta Witek wzięła również udział w święcie policji w Wysowej. Następnie spotkała się z mieszkańcami Krościenka.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze