- Od lat obserwujemy nieustanny wzrost zainteresowania badaniami i usługami, które dostępne są w naszej klinice. Niestety z roku na rok coraz więcej par w wieku reprodukcyjnym ma problem ze spontanicznym poczęciem, dlatego słusznie szukają pomocy u specjalistów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w 2022 roku miasto Kraków rozpoczęło realizację miejskiego programu in vitro. Dzięki temu wsparciu tylko w 2022 roku przeprowadzono w naszym mieście 171 procedur in vitro, których efektem było 71 ciąż. W kolejnym roku wykonano 293 procedury zakończone 89 ciążami. Dla nas – ginekologów, położników oraz specjalistów leczenia niepłodności to ogromna radość móc obserwować upragnione ciąże i prowadzić pary do rozwiązania – mówi dr n. med. Mirosław Szlachcic z krakowskiej kliniki leczenia niepłodności Medistica Ginekologia + Płodność. - Co warte podkreślenia, Kraków pamiętał też o osobach, które pragną zabezpieczyć swoją płodność z powodu zmagań z chorobą onkologiczną – podkreśla specjalista.
- A
- A
- A
In vitro dla par - czyli jak rządowy program wspiera krakowskie pary w leczeniu niepłodności
Niepłodność jest problemem, który dotyka coraz większej liczby par na całym świecie. Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Według najnowszych badań około 20% polskich par zmaga się z trudnościami w poczęciu dziecka. W obliczu tego wciąż narastającego problemu pary, które pragną powiększyć rodzinę, sięgają po najróżniejsze metody wspomagania płodności. Możliwości jest wiele - od metod naturalnych, przez medycynę alternatywną, po metody farmakologiczne, leczenie chirurgiczne (jeśli przypadek tego wymaga) i zapłodnienie pozaustrojowe czyli in vitro.Kraków, jako jedno z najliczniejszych miast w Polsce - stolica Małopolski i miejsce, gdzie notowany jest nieustanny napływ młodych ludzi, którzy są na etapie zakładania rodziny. To punkt, gdzie specjaliści medycyny wspomaganego rozrodu mają pełen obraz problemów, z którymi borykają się pary, które nie mogą w sposób naturalny spłodzić dziecka. Dodatkowo Kraków ma wspaniałe zaplecze medyczne, jednych z najlepszych specjalistów, nowoczesne ośrodki medyczne oraz uczelnie medyczne, co sprawia, że po pomoc przyjeżdżają tu osoby z odległych zakątków Polski.
- Nie ulega wątpliwości, że jednym z najskuteczniejszych rozwiązań leczenia niepłodności jest metoda in vitro, która daje nadzieję wielu parom na spełnienie marzenia o rodzicielstwie. Jej skuteczność wynosi średnio około 40%, co jest naprawdę wysokim wynikiem. Niestety jest to obarczone ogromnym obciążeniem, zarówno społecznym, emocjonalnym, jak i finansowym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kwestie finansowe są powodem wielu decyzji o wyborze innych metod. Dlatego wsparcie finansowe miasta było dla krakowian nieocenioną pomocą. W tym roku, gdy w życie wszedł rządowy program in vitro, miasto wstrzymało swoje dofinansowania. Ale do rządowego programu zakwalifikowało się 58 klinik, w tym 6 placówek z naszego miasta. Nadal więc wspieramy pary, które z powodów finansowych do tej pory wstrzymywały się z decyzją o in vitro – mówi dr Szlachcic.
Mimo, że tak wiele już wiadomo o in vitro i coraz częściej porusza się tę kwestię w dyskusji publicznej, nadal in vitro fertilization (IVF), czyli zapłodnienie pozaustrojowe, jest jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych technologii medycyny reprodukcyjnej. Choć dla wielu par jest to ostatnia nadzieja na posiadanie dziecka, proces ten wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno emocjonalnymi, jak i finansowymi. Rozmawialiśmy z jedną z par leczących się w krakowskiej klinice leczenia niepłodności Medistica Ginekologia + Płodność. Anna i Piotr są parą, która przez wiele lat starała się o dziecko. Po kilku latach nieudanych prób, postanowili skonsultować się z lekarzem specjalistą. Po serii badań okazało się, że jedyną szansą na posiadanie dziecka jest dla nich in vitro. Decyzja o podjęciu tego kroku nie była łatwa. Anna i Piotr musieli zmierzyć się z wieloma obawami – od skuteczności procedury po jej koszty. Jednak pragnienie posiadania dziecka przeważyło. Małżeństwo nie ukrywa, że możliwość skorzystania z rządowego programu in vitro pomogła im podjąć ostateczną decyzję. Proces in vitro dla Anny i Piotra rozpoczął się od serii konsultacji medycznych w Medistica Ginekologia + Płodność. Lekarz wyjaśnił im, że procedura polega na pobraniu komórek jajowych od kobiety i połączeniu ich z plemnikami w laboratorium. Powstałe zarodki są następnie umieszczane w macicy kobiety, gdzie mają szansę się zagnieździć i rozwijać. Choć brzmi to prosto, cały proces jest skomplikowany i wymaga precyzyjnego monitorowania. Mieli to szczęście, że pomimo wielu obaw, pierwszy transfer okazał się skuteczny i obecnie Anna jest w 5 miesiącu ciąży.
- Historia Anny i Piotra jest tylko jednym z wielu przykładów krakowskich par, które zdecydowały się na in vitro dzięki możliwości skorzystania z programu rządowego. Każda para ma swoją unikalną historię, pełną wyzwań i emocji. Dla wielu osób in vitro jest jedyną szansą na posiadanie biologicznego dziecka. Badania pokazują, że skuteczność in vitro zależy od wielu czynników, takich jak wiek kobiety, jakość komórek jajowych i plemników oraz ogólny stan zdrowia pary. Jednak wiele procedur by się nie odbyło i wiele dzieci nie przyszłoby na świat, gdyby nie możliwość skorzystania z rządowego programu in vitro, chociażby w naszej klinice. Spełnienie warunków kwalifikujących do skorzystania z programu to pierwszy krok, który muszą spełnić przyszli rodzice. Kolejnym jest wybranie zaufanej kliniki i ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym. Sam zajmując się tym od X lat mogę z dumą powiedzieć, że dzięki postępom w medycynie reprodukcyjnej oraz świadomemu wsparciu państwa coraz więcej par ma szansę na spełnienie swoich marzeń o rodzicielstwie – dodaje dr Szlachcic.
Rządowy program wsparcia in vitro stanowi istotny element pomocy dla par borykających się z niepłodnością, oferując finansowanie i dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Jednym z kluczowych elementów programu jest kryterium kwalifikacji par do uczestnictwa. Kryteria te zostały opracowane w celu zapewnienia, że pomoc trafia do tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Kwestie finansowe są niezwykle ważnym aspektem in vitro. Koszt jednej procedury in vitro w Polsce wynosi od 7 000 do 15 000 złotych, co stanowi znaczące obciążenie dla wielu par. In vitro nie jest tylko procedurą medyczną, ale także ogromnym wyzwaniem emocjonalnym. Parom, które decydują się na ten krok, towarzyszą różnorodne uczucia – od nadziei i radości po strach i niepewność. Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne na każdym etapie procesu. Wiele klinik oferuje pomoc psychologiczną dla par, aby pomóc im przejść przez trudne chwile.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze