Behawiorystka, trenerka psów i zoofizjoterapeutka Katarzyna Bargiełowska mówi, że w przypadku psów uwrażliwionych na dźwięki należy zastosować farmakologię i trzeba to zrobić jeszcze przed sylwestrem. "To powinna być przemyślana decyzja, dlatego że nie każdy lek odpowiednio zadziała na psa. Pies powinien być wcześniej przebadany, więc tutaj apel, żeby to zrobić jak najwcześniej, żeby sprawdzić z lekarzem weterynarii stan zdrowia psa, dostosować odpowiedni preparat do tego, żeby pies nie musiał się tak mocno stresować" - podkreśla.
- A
- A
- A
Jak przygotować psa do sylwestra - radzi behawiorystka
Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Dla ludzi to okazja do dobrej zabawy i celebrowania ostatniej nocy roku. Z kolei dla wielu zwierząt to ogromny stres związany z hukiem petard i fajerwerków. Wystrzały wywołują u nich przerażenie, a dla niektórych z nich mogą być śmiertelnym zagrożeniem.Behawiorystka apeluje, by w Sylwestra nie używać fajerwerków i petard. "Wszystkie zwierzęta dziko żyjące, ptaki, zwierzęta w domach tymczasowych, w przytuliskach, w schroniskach, one też tam cierpią. One nie mają pojedynczych ludzi, którzy przyjdą, przytulą, powiedzą dobre słowo, zabezpieczą wszystkie potrzeby. Wszystkie osoby, które mają wpływ na to, żeby tych wystrzałów było mniej, mogłyby zareagować. I to jest taka gorąca prośba, myślę, że nie tylko ode mnie, też w imieniu zwierząt proszę takie osoby o zabezpieczenie tych wszystkich terenów" - mówi ekspertka.
Katarzyna Bargiełowska przypomina, że należy również pamiętać o psach żyjących na zewnątrz, na wsi czy na posesjach. Wyjaśnia, że zwierzaki, które mają wrażliwość dźwiękową, to starają się uciec od dźwięków. "Ta ucieczka bardzo często jest okupiona życiem, ponieważ bardzo często takie psy giną podczas takich ucieczek. Wieszają się na płotach czy wieszają się na łańcuchach, czy giną po prostu pod kołami samochodów" - podkreśla. Behawiorystka zaleca, by takie psy w noc sylwestrową schować do pomieszczenia, na przykład w domu lub w budynku gospodarczym.
Ekspertka radzi, by przed Sylwestrem zabierać psa na długie spacery w nowe miejsca, żeby mógł węszyć i zmęczyć mózg. Nie należy spuszczać zwierzaka ze smyczy, najlepiej zastosować też podwójne zapięcie - zarówno obrożę, jak i szelki.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze