Jedzenie miodu spoza Unii jest opatrzone dużym ryzykiem, bo może być skażony - wyjaśnia prof. Krystyna Czekońska z Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - w UE nie stosuje się antybiotyków a inne miody mogą je zawierać. Jeśli mają trafić na unijny rynek muszą być od nich wolne. Podejrzewa się, że Chiny w związku z tym miód filtrują przez co traci wartości biologiczne i staje się po prostu syropem cukrowym, który może być mieszany z naszym miodem.
- A
- A
- A
Jedz miód, ale sprawdzaj skąd pochodzi. Najlepszy jest polski
Jest naturalnym lekarstwem na przeziębienie i trzecim najczęściej podrabianym produktem na świecie. Polacy w porównaniu z innymi krajami UE jedzą go stosunkowo mało, a szkoda, bo polski miód cieszy się sporym uznaniem i posiada wysoką jakość. Małopolscy pszczelarze dokładają starań aby złoty płyn nie posiadał trujących domieszek w postaci choćby antybiotyków obecnych w mieszankach z Chin.
Szacuje się, że w tej chwili na rynkach światowych jest obecnych 450 tysięcy ton miodu pochodzącego z Państwa Środka. Prof. Czekońska radzi, by przy zakupie złocistego płynu sięgać po miody rodzime i lepiej unikać produktów opatrzonych etykietą: "mieszanka pochodząca z Unii Europejskiej i spoza Unii".
Joanna Gąska/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze