Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ministerstwo Zdrowia: 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 177; zmarła czwarta osoba. RELACJA (16.03.2020 r.)

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2020.03.16 07:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze. Stąd apele – seniorzy, zostańcie w domach. "Jesteś osobą starszą, masz problemy zdrowotne i obniżoną odporność? Unikaj miejsc zatłoczonych, jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu" – radzi rządowy portal pacjent.gov.pl.

Fot. M. Skowronek

11.06 287 studentów kierunków medycznych zgłosiło chęć pomocy w szpitalach

10.57 - 
 

10.50 - Tatrzański Park Narodowy podtrzymuje zakaz wychodzenia na szlaki. Wczoraj po górach wędrowało między 300 a 400 osób. Znaczna część to mieszkańcy Podhala, których zamknięcie terenu nie obowiązuje. Jak poinformował Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u - według naszych szacunków, przy tak dobrych warunkach, jakie były w miniony weekend normalnie pojawiłoby się w Tatrach około 7 tysięcy turystów. Jeszcze raz apelujemy, by na czas zagrożenia epidemicznego nie wychodzić bez potrzeby i pozostać w domu. Dodajmy, że straż parku może ukarać niestosujących się do zakazu mandatem w wysokości 500 złotych.

10.42 - PKN Orlen uruchomił drugą linię produkcyjną płynu do dezynfekcji rąk - poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek. Jak dodał, pozwoli to na wyprodukowanie płynu o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tygodnia płyny będą dostępne na stacjach spółki.

10.40 - MEN wykonuje zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, to od nich uzależnia decyzję, czy szkoły będą zamknięte do 25 marca, czy będą zamknięte dłużej - powiedział w poniedziałek szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski.

10.24 - Wojewoda małopolski P. Ćwik: Przed nami przełomowy czas

10.23 - Pierwszy uczestnik testów klinicznych szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi otrzyma w poniedziałek eksperymentalną dawkę – poinformował przedstawiciel rządu amerykańskiego.

10.22 - 1,3 tys. obywateli sprowadzono do kraju w ramach akcji "LOT do domu" - poinformowało w poniedziałek rano MSZ. Zapotrzebowanie na zorganizowanie lotu można zgłaszać przez stronę: lotDoDomu.com. W poniedziałek planowane są m.in. loty z Barcelony, Colombo, Dublina, Londynu, Reykjaviku i Tbilisi.

MSZ poinformowało w komunikacie, że w resorcie 24 godziny na dobę działa Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego jednym z kluczowych zadań jest wypracowanie rozwiązań dla Polaków, którzy przebywają za granicą i mają problem z powrotem do Polski.

10.20 - Teatr Barakah w Krakowie apeluje się do ministra kultury, aby zwrócił uwagę na trudną sytuację teatrów nieinstytucjonalnych i wdrożył plan wsparcia finansowego. W wydanym przez założycielki sceny Monikę Kufel i Anę Nowicką oświadczeniu czytamy, że teatr prowadzony jest przez fundację, nie ma stałych dotacji, a artyści oraz zespoły techniczny i administracyjny zatrudnione są na umowie zlecenie. Więcej

10.14 - Mamy 79 oddziałów zakaźnych w całej Polsce, które dysponują około trzema tysiącami łóżek. Przekształcając dodatkowe 19 szpitali w ściśle zakaźne zyskujemy około 10 tysięcy łóżek - oświadczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

10.07- Rząd zareagował na zagrożenie koronawirusem we właściwym czasie, sytuacja jest pod kontrolą; 2,5 tys. żołnierzy, m.in. WOT jest zaangażowanych w strzeżenie polskich granic, pomoc potrzebującym świadczy 14 szpitali wojskowych - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.

10.06 - Przed szpitalem wojewódzkim w Łomży (Podlaskie) trwa w poniedziałek protest przeciwko przekształceniu tej placówki w szpital zakaźny, który ma przyjmować pacjentów z koronawirusem. Protestujący mieszkańcy i personel argumentują, że to jedyny szpital w mieście, ponadto do pełnienia roli zakaźnego jest nieprzygotowany.

Protest ma charakter społeczny, jest inicjatywą oddolną.

10.05 - W tej chwili w Polsce już ok. 30 tysięcy osób jest objętych kwarantanną - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

10.04 - Szanowni Państwo,
w trosce o zdrowie dziennikarzy, fotoreporterów i pracowników mediów, a także kierując się potrzebą ograniczenia możliwości rozpowszechniania się wirusa SARS-CoV-2, apeluję o nieorganizowanie konferencji prasowych, briefingów i innych wydarzeń z osobistym udziałem przedstawicieli środków masowego przekazu.
Zwracam się do Państwa z prośbą o zastąpienie wspomnianych spotkań telekonferencjami, oświadczeniami oraz innymi formami komunikacji, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu.
Z poważaniem,
 

Wojciech Surmacz

Prezes Zarządu PAP S.A.

9.57 - Urzędy w Gorlicach, Bieczu i Bobowej wprowadzają ograniczenia

9.55 - Na przejściu graniczny ze Słowacją w Chyżnem, podczas pierwszej doby po wprowadzeniu stanu epidemicznego, odprawiono 163 pojazdy, w których podróżowało łącznie 185 osób - powiedziała w poniedziałek PAP mjr Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Rzecznik dodała, że w przeważającej większości przez to przejście graniczne przejeżdżają tiry.

9.54 - Szef KPRM: od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone - taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki

9.40 - W Nowym Sączu urzędy powiatowy i miejski pracują w trybie wewnętrznym. Pracują wszystkie wydziały, ale załatwiane spraw wymagających kontaktu z urzędnikiem nie jest możliwe. Więcej

9.20 - W internecie ruszają zbiórki maseczek chirurgicznych. Szpitale borykają się teraz z ogromnym brakiem środków higienicznych. Jednym z najbardziej potrzebnych produktów są właśnie jednorazowe maseczki. WIĘCEJ

9.15 - Udział telemedycznych porad oraz elektronicznej dokumentacji w ochronie zdrowia będzie się zwiększał. Już dzisiaj taki "korytarz życia" został wdrożony w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa i sprawdza się – zauważył w rozmowie w TVP Info wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dodał, że system informatyzacji ochrony zdrowia np. e-recepty, e-zwolnienia, teleporady nie jest niczym nowym, ale to efekt wykorzystania tego, co od dwóch lat jest sukcesywnie wprowadzane. Takie rozwiązania zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

9.10 - Do tej pory liczba zakażeń była zgodna z przewidywaniami resortu zdrowia - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Zaapelował też do wszystkich mieszkańców, aby poważnie potraktować zalecenia służb.

9.04 - "Potwierdzone przypadki dotyczą 9 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), 2 osób z woj. opolskiego (Opole), 2 osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy)" - podano. "2 osób z podkarpackiego oraz 2 osób z woj. łódzkiego (Łódź). Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 150/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - napisano na Twitterze.

8.56 - MZ: mamy 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych; łącznie jest ich 150.

8.32 - Epidemia koronawirusa obniży tempo wzrostu PKB w 2020 r. do 1,2 proc. – szacuje główny ekonomista Credit Agricole w Polsce Jakub Borowski. Szacunek zakłada szybki wzrost liczby chorych w najbliższych tygodniach i wygaśnięcie epidemii na przełomie II i III kw. br. - podkreślił.

8.27 - Na dziś, na godz. 7 rano, mamy 30 tys. zgłoszeń obywateli RP znajdujących się poza granicami kraju, którzy potrzebują pomocy w zorganizowaniu powrotu do Polski - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

8.17 - Trzeba powiedzieć, że nasi rodacy zachowują się w tej trudnej sytuacji bardzo odpowiedzialnie. W sobotę policja skontrolowała ok. 5 tysięcy osób będących w kwarantannie i tylko 17 osób było poza miejscem kwarantanny - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

8.10 - Urząd miasta Tarnowa i miejskie jednostki podobnie jak inne tego typu instytucje w Małopolsce od dziś przyjmować będą tylko tych mieszkańców, którzy wcześniej umówili się na wizytę. Każdy kto, chce załatwić sprawę w urzędzie, musi do niego wcześniej zadzwonić lub wysłać maila - po takim kontakcie zostanie mu wyznaczony termin i godzina wizyty. W nagłych przypadkach także trzeba najpierw zadzwonić przyznaje Ireneusz Kutrzuba rzecznik magistratu w Tarnowie.

Przed wejściem do tarnowskiego magistratu od dziś będzie stał urzędnik, z listami umówionych osób i terminami wizyt. Tylko  osoby umówione będą wpuszczane do budynków tarnowskiego magistratu.

8.06 - Nie tylko publiczni przewoźnicy, ale również ci prywatni - jeżdżący autobusami i busami - ograniczają kursy

Powodem bezpieczeństwo kierowców oraz mniejsze zainteresowanie dojazdami po zamknięciu szkół, uczelni, restauracji i części sklepów w galeriach handlowych

Przykład to popularna trasa z Myślenic do Krakowa, na której od dziś busy jeżdżą co pół godziny, a nie jak zwykle co 10 minut

Przewoźnicy informują swoich pasażerów o zmianach przez internet albo SMS-ami. Firmy honorują też między sobą bilety miesięczne

8.05 - Nie tylko publiczni przewoźnicy, ale również ci prywatni - jeżdżący autobusami i busami - ograniczają kursy

Powodem bezpieczeństwo kierowców oraz mniejsze zainteresowanie dojazdami po zamknięciu szkół, uczelni, restauracji i części sklepów w galeriach handlowych. Przykład to popularna trasa z Myślenic do Krakowa, na której od dziś busy jeżdżą co pół godziny, a nie jak zwykle co 10 minut.

Przewoźnicy informują swoich pasażerów o zmianach przez internet albo SMS-ami. Firmy honorują też między sobą bilety miesięczne

7.46 - Łukasz Szumowski: musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wyniki liczby osób zakażonych koronawirusem.

7.38 - Coraz więcej zamkniętych szkół, barów i restauracji, wykupiony żel dezynfekujący i papier toaletowy, mniejszy niż zwykle ruch na ulicach. Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Prezydent Donald Trump zapewnia Amerykanów, że kraj jest dobrze przygotowany na zagrożenie.

Liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zbliża się do 4 tysięcy. Ponad 70 osób zmarło. W kilku stanach od dziś dzieci nie pójdą do szkół. W wielu miejscach zamknięte są muzea, teatry i kina. Gubernator Andrew Cuomo ogłosił wczoraj zamknięcie szkół w Nowym Jorku. W mieście nieczynne będą bary i restauracje. Podobną decyzję podjęły władze Los Angeles. W Waszyngtonie komunikacja miejska będzie kursować według rozkładu weekendowego.     Tymczasem Amerykanie nadal gromadzą zapasy - zarówno środków czystości jak i jedzenia. Po telekonferencji z szefami największych sieci supermarketów Prezydent Donald Trump ocenił jednak, że przesadzają. „Nie musicie tyle kupować. Spokojnie. Podobno ludzie kupują więcej niż na Boże Narodzenie. Zrelaksujcie się. Radzimy sobie z sytuacją. To wszystko minie” - uspokajał amerykański prezydent.

Rządowa agencja odpowiedzialna za zdrowie publiczne - Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydała wczoraj rekomendację, aby w skali całego kraju zrezygnować z imprez z udziałem ponad 50 osób. Rekomendacja nie jest jednak wiążąca i nie dotyczy szkół, uniwersytetów i przedsiębiorstw.

7.19 - Wszelkiego rodzaju witaminoterapie czy inne usługi obiecujące skuteczną ochronę przed zakażeniem koronawirusem lub wyleczenie z wywoływanej przez niego choroby, nie mają pokrycia w dowodach medycznych – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik przypomina, że aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

7.16 - Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki składa serdecznie podziękowania wszystkim wiernym świeckim za ich dyscyplinę, kapłanom za niedzielną posługę oraz służbom medycznym za ich służbę. Wyraził nadzieję, że z obecnej sytuacji pandemii wyniknie dobro szukania Słowa Bożego.

7.14 - Uwaga tarnowianie od dziś będzie ograniczony dostęp do placówek tarnowskiego MOPS-u - z urzędnikiem  trzeba będzie się umówić telefonicznie na spotkanie.  W sprawach nagłych takie spotkanie ma być wyznaczone bezpośrednio po telefonicznym umówieniu. Do budynków MOPSu wpuszczani będą tylko ci, którzy znajdą się listach z umawianą wizytą

7.08 - Uwaga pasażerowie! Od dzisiaj obowiązują ograniczenia w komunikacji miejskiej w Krakowie.
Część autobusów i tramwajów została zawieszona do odwołania. Niektóre pojazdy będą kursować z mniejszą częstotliwością.

7.05 - Dziś w ramach programu "Lot do domu" na lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje 11 samolotów z Polakami na pokładach. Akcja została zorganizowana przez LOT we współpracy z rządem w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

7.00 -  Od poniedziałku do 25 marca wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Piątek był ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe miały obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi.

 

 

PAP/IAR/RK

 

ODŚWIEŻ RELACJĘ

21:18 Zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem; to 67-letni pacjent hospitalizowany w Łańcucie (woj. podkarpackie) - poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Podało też, że przybyło 21 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia.

20:32 - Decyzja o wstrzymaniu przerzutu wojska i sprzętu z USA do Europy nie oznacza zakończenia ćwiczenia Defender-Europe 20, będzie się ono odbywało z udziałem amerykańskich żołnierzy, którzy już przebywają w Polsce - zaznaczyło MON w poniedziałkowym komunikacie.

20:13 - Przez najbliższe godziny nie będzie czynny szpitalny oddział ratunkowy w Brzesku - na SOR przed 18.00 zgłosił się bowiem pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Oddział Ratunkowy został zamknięty do czasu przekazania pacjenta na oddział zakaźny i potem koniecznie będzie zdezynfekowanie wszystkich pomieszczeń. Przewidywany czas zamknięcia to kilka godzin.

19:56 - Mam obowiązek przygotowywać się na warianty pesymistyczne, do końca tygodnia będziemy mieli 1,5 tys. - 2 tys. przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Ocenił, że szczyt zachorowań w Polsce może wystąpić za dwa, trzy tygodnie.

19:46Minister środowiska Michał Woś poinformował w poniedziałek, że po stwierdzeniu koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt, poddał się kwarantannie i wykonał badanie; test dał wynik pozytywny. Minister zapewnił, że czuje się dobrze.

19:35W Małopolsce liczba osób hospitalizowanych spadła z 33 do 16, a objętych kwarantanną z 325 do 311 – wynika z poniedziałkowego raportu o koronawirusie, przesłanego mediom przez biuro prasowe urzędu wojewódzkiego.

18:19 - Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystąpił do wojewody małopolskiego o pilne uzupełnienie środków ochrony osobistej, których brak zgłaszają dwie placówki miejskie - szpital im. S. Żeromskiego oraz szpital im. G. Narutowicza.

17:50 - Dodatkowy numer informacyjny w małopolskim Sanepidzie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie uruchomiła dodatkowy numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje dot. koronawirusa: 12 254 94 34.

17:47 - MFiPR informuje: Komisja Europejska zakłada możliwość zmian w przepisach unijnych, by ułatwić wykorzystanie funduszy polityki spójności na walkę z koronawirusem i jego skutkami. Nie są to nowe pieniądze - ułatwienia mają dotyczyć funduszy, które w tym roku Polska miała otrzymać z Brukseli na „zwykłe” inwestycje unijne.

17:41Seniorzy będący podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w związku z zamknięciem jadłodajni i barów, w których dotąd spożywali ciepłe posiłki dostają je na wynos; osobom, które nie mogą opuścić domów tak jak dotychczas obiady przynoszą opiekunki. Dla bezdomnych MOPS we współpracy ze Strażą Miejską uruchomił w poniedziałek jadłodajnię polową.

17:34 - GOPR apeluje o niewychodzenie w polskie góry wz. z koronawirusem.

"W chwili obecnej staramy się do minimum ograniczyć potencjalne ryzyko zakażenia się naszych ratowników oraz ryzyko poddania ich konieczności kwarantanny, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości operacyjnych w naszych Stacjach Ratunkowych" - piszą władze GOPR

16:48Tarnowskie BWA w akcji #kulturawdomu

16:41 - Drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Krakowie. "Kobieta w sile wieku przebywa aktualnie w kwarantannie domowej, jest w stanie dobrym" - informuje biuro wojewody. 

16:33"Nie występuję, nie zarabiam". Koronakryzys w kulturze

16:23 - Z powodu epidemii koronawirusa przerzut wojsk z USA do Europy w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 został wstrzymany – poinformowało w poniedziałek Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

"W odpowiedzi na falę wirusa Covid-19 i ostatnie wskazania sekretarza obrony, zmodyfikowaliśmy ćwiczenie Defender-Europe 20 pod względem wielkości i zakresu działań" – oświadczyło Dowództwo.

16:16 - Ministerstwo zdrowia poinformowało o 6 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych testami laboratoryjnymi. Chodzi o 3 osoby z woj. mazowieckiego (Radom, Warszawa), 1 osobę z woj. małopolskiego (Kraków) i 2 osoby z woj. śląskiego (Zawiercie).

Resort podał, że pacjenci są w stanie stabilnym.

Łącznie jest 156 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem; trzy osoby zmarły.

15:59 - Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował w poniedziałek o przekazaniu z rezerwy kryzysowej ponad 2,2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla wojewódzkich szpitali - poinformował rzecznik urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki.

15:40 - Od dziś do odwołania zamknięte są kaplice i sale pożegnań na krakowskich cmentarzach. Chodzi o kaplice na Rakowicach, Prądniku Czerwonym, na cmentarzu Podgórskim oraz kaplice w Prokocimiu, na Woli Duchackiej i w Pychowicach, a także w Grębałowie. WIĘCEJ

15:26 - Ważne informacje z krakowskiego lotniska

15:20 - W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kontrole prowadzone przez inspektorów pracy zostały ograniczone wyłącznie do przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz badania ciężkich wypadków przy pracy - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Pracy.

15:07 - Ratownicy TOPR i pracownicy TPN nie ustają w apelach

15:04 -  Szerzenie nieprawdziwych informacji nt. koronawirusa będzie ścigane - ostrzega policja

 

14.52 - Zapasy środków ochrony wystarczą nam zaledwie do końca dnia – mówi dr Jerzy Friediger – dyrektor szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Chodzi m.in. o jednorazowe maseczki i fartuchy.

"Nasze apele trafiają w próżnię" Szpital jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, ale brakuje podstawowego wyposażenia, a dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych nie wystarczą – mówi Friediger.

14.49 - Polska zgłosiła się do unijnego przetargu na zakup respiratorów oraz odczynników do testów na wykrywanie koronawirusa w ramach mechanizmu wspólnych zamówień – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy, Wojciech Andrusiewicz.

14.38 - Pracujemy nad tym, aby dostosować komunikację kolejową do obecnych potrzeb - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że ilość rezerwacji w pociągach PKP Intercity spadła o 80 procent.

14.37 - Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o przekazaniu 5 mln zł w formie darowizny na wsparcie działań związanych z zatrzymaniem rozprzestrzeniania koronawirusa - podała w poniedziałek spółka.

14.31 - Pragnę zapewnić, że dostawy towarów do Polski są niezagrożone, bo wszystkie przepisy, które przyjął rząd RP, nie zrywają łańcuchów dostaw, nie zrywają łańcuchów logistycznych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM.

14.22 - Większość z ponad 120 przedsiębiorstw związanych z branżą turystyczną zgłosiło anulowanie wszystkich hotelowych rezerwacji na marzec i kwiecień - poinformowano w poniedziałek na stronie miasta Krakowa. Władze zapowiadają pomoc.

14.08 Nieczynne punkty w Galerii Krakowskiej

 

14.05 - Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek, że na początku maja przedstawi nowe prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej. Podkreśliła, że możliwa jest recesja gospodarcza w UE w bieżącym roku.

13.55 - Unia Metropolii Polskich chce wystosować stanowisko do rządu z apelem o zasilenie miast pieniędzmi z puli przekazanej Polsce przez UE na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa - poinformował w poniedziałek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezes UMP.

Według zapowiedzi Komisji Europejskiej, do Polski ma trafić 7,4 mld euro, w ramach unijnych działań w celu złagodzenia wpływu epidemii koronawirusa na gospodarki krajów członkowskich UE. Jednostkowo byłaby to największa kwota wśród krajów unijnych. Pieniądze mają pochodzić z polityki spójności i trafić bezpośrednio do określonych sektorów dotkniętych w wyniku epidemii.

13.54 - Specjalizujący się w tworzeniu rodzinnych projektów edukacyjnych kolektyw MamyProjekt oferuje w sieci bezpłatną, ilustrowaną książeczkę dla dzieci o koronawirusie. To polska wersja wydawnictwa opracowanego przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz.
Opowiadanie o koronawirusie zostało przetłumaczone na kilka języków. Jego treść jest dostępna także na stronie www.mindheart.co/descargables.

13:50 - Kolejne krakowskie uczelnie, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska, ogłosiły w poniedziałek wejście nadzwyczajny tryb pracy. Oznacza to, że oprócz odwołanych wykładów i zajęć, uczelnie ograniczają funkcjonowanie do niezbędnego minimum.

13:43 - 

13:38 - Teatr Groteska dla najmłodszych, muzyczne „Do DNA” dla każdego

13:33 - We wtorek w ramach operacji #LOTdoDomu, zorganizowanej przez PLL LOT i rząd, do kraju sprowadzeni zostaną Polacy z m.in. Londynu, Malagi, Tbilisi, Dublina i Larnaki. Na środę zaplanowano np. loty z Delhi i Bangkoku. Zapotrzebowanie na kolejne rejsy można zgłaszać na stronie przewoźnika.

13:25 - Tatrzański Park Narodowy podtrzymuje zakaz wychodzenia na szlaki. Wczoraj po górach wędrowało ok 300 a 400 osób. Znaczna część to mieszkańcy Podhala, których zamknięcie terenu nie obowiązuje. Jak poinformował Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u - według naszych szacunków, przy tak dobrych warunkach, jakie były w miniony weekend normalnie pojawiłoby się w Tatrach około 7 tysięcy turystów. Jeszcze raz apelujemy, by na czas zagrożenia epidemicznego nie wychodzić bez potrzeby i pozostać w domu. Dodajmy, że straż parku może ukarać niestosujących się do zakazu mandatem w wysokości 500 złotych. 

13:21 - Piłkarze Wisły Kraków, po zawieszeniu rozgrywek ekstraklasy ze względu na epidemię koronawirusa, będą do końca tygodnia ćwiczyć indywidualnie w domach. Według pierwotnych planów treningi miały zostać wznowione we wtorek.

13:16 - Zamknięte lokale w Nowym Sączu

13:10 - Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego trwa w poniedziałek w KPRM kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, poświęcone ocenie działań służb państwowych, podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP przekazał, że podczas posiedzenia podsumowany zostanie także stan realizacji zamknięcia szkół oraz wykonywania lotów czarterowych po Polaków, którzy przebywają poza Polską.

13:05 - Szlak na Babią Górę otwarty, ale władze parku apelują o rozwagę

12:53 - Centralna Komisja Egzaminacyjna od poniedziałku codziennie rano publikuje specjalne arkusze z zadaniami z polskiego, matematyki i języka angielskiego do samodzielnego rozwiązywania przez ósmoklasistów. Po południu ma publikować rozwiązania. 

"Drogie Ósmoklasistki, Drodzy Ósmoklasiści, od 16 do 25 marca, w dni powszednie, znajdziecie — na naszej stronie oraz na stronach internetowych wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych — zestawy zadań, które możecie wykorzystać jako element powtórki przed egzaminem ósmoklasisty" - napisał dyrektor CKE Marcin Smolik w liście do uczniów opublikowanym w poniedziałek na Twitterze.

12:50

12:33 - Pociąg relacji Poznań - Kraków z trzygodzinnym opóźnieniem; powodem pasażer z podejrzeniem zarażenia koronawirusem

12:20 - Ilość interwencji nie zmniejszyła się znacząco

12:16 - Premier Mateusz Morawiecki odbył w poniedziałek przed południem wideokonferencję z przedstawicielami przedsiębiorców i organizacji pracodawców. Efektem tych rozmów będzie pakt na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa gospodarki. Więcej na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. 

12:10 - Teatr Barakah w Krakowie apeluje się do ministra kultury, aby zwrócił uwagę na trudną sytuację tak zwanych teatrów nieistytucjonalnych i wdrożył plan wsparcia finansowego. WIĘCEJ

12:00 - Słuchaj audycji Nowa energia

11:50 - Szumowski: "Od tego czasu pacjenci, którzy nawet mają potwierdzony wynik dodatni, a nie wymagają hospitalizacji, będą mogli przechorować tę chorobę w izolacji domowej bądź w innej izolacji. Oczywiście, tutaj decyzja jest zawsze kliniczna. Tutaj nie ma decyzji administracyjnych. Ocena kliniczna pacjenta przez lekarza, personel, pielęgniarkę, ratownika jest decyzją kluczową - kto wymaga hospitalizacji, a kto może przechorować w warunkach mniejszego reżimu niż szpitalny"

11.37 - Sieć jednoimiennych szpitali zakaźnych została zatwierdzona - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział, że do każdego z tych szpitali trafi w poniedziałek po tysiąc maseczek i kombinezonów oraz odpowiednia liczba okularów ochronnych.

11.27 - Grupa energetyczna Tauron, która z powodu zagrożenia koronawirusem do odwołania zawiesiła działanie wszystkich punktów obsługi klienta, zachęca do korzystania z internetowych i telefonicznych kanałów kontaktu. Tauron ma ponad 5,5 mln klientów, głównie na południu Polski.

11.24 - Liczba zachorowań na koronawirusa będzie w tym tygodniu rosła w podobnym tempie, jak to się działo w innych krajach Europy - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

11.22 - Szumowski: ograniczenie kontaktu między ludźmi w najbliższych 7-10 dniach będzie skutkowało obniżeniem tempa rozprzestrzeniania wirusa.

11.22 - Mamy w tej chwili 150 osób z potwierdzonymi wynikami koronawirusa, ok. 800 hospitalizacji i ok. 8 tys. osób poddanych kwarantannie - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Mamy w tej chwili 150 osób z potwierdzonymi wynikami koronawirusa, mamy około 800 hospitalizacji i z kwarantanny - decyzją sanepidu - około 8 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy z decyzją kwarantanny osób wracających do kraju" - mówił minister

Jak dodał ,te liczby w najbliższym tygodniu będą rosły.

 

11.18 - Rada Osiedla "Starówka" - organizatorzy popularnego w Tarnowie - bazarku staroci, który odbywał się cyklicznie w trzecią niedzielę miesiąca - zdecydowali o odwołaniu najbliższego spotkania. Miało odbyć się na tarnowskim placu targowym "burek". Powodem takiej decyzji jest potencjalne zarażenie się wirusem korona, do którego mogłoby dojść w trakcie tak popularnego wśród tarnowian Bazarku.

11.09 - Załogi statków oraz samolotów przekraczających granicę państwa nie będą podlegać obowiązkowej kwarantannie - wynika z projektu zmian wprowadzonych do rozporządzenia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię