Hierarcha przypomniał, że zgodnie z wolą papieża Franciszka Rok Jubileuszowy, obchodzony przez Kościół katolicki co 25 lat, rozpocznie się w diecezjach w Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia. Tego dnia do katedr diecezjalnych uroczyście zostaną wniesione krzyże, które mają dla diecezji szczególne znaczenie - czy to historyczne, czy artystyczne. Te krzyże pozostaną w katedrach przez cały rok.

Kiedy poznamy następcę arcybiskupa Jędraszewskiego? Kiedy poznamy następcę arcybiskupa Jędraszewskiego? "Kandydat musi wyrazić zgodę"


Do katedry wawelskiej zostanie wniesiona replika krzyża z Nowej Huty, którego w 1960 r. bronili przed komunistami mieszkańcy wraz z biskupem Karolem Wojtyłą.

Chcemy w ten sposób nie tylko przypomnieć dramatyczne, a równocześnie budzące nadzieje wydarzenia sprzed 64 lat, ale także nawiązać do słów, które św. Jan Paweł II Wielki wygłosił dnia 4 czerwca 1997 roku w Zakopanem

– przekazał Jędraszewski.

Abp Jędraszwski o ograniczeniu liczby lekcji religii w szkołach:  Abp Jędraszwski o ograniczeniu liczby lekcji religii w szkołach: "Od przedszkola chcą (…) dzieci deprawować"


Papież mówił wtedy o krzyżu na Giewoncie, "spoglądającym pod Bałtyk i będącym niemym, ale wymownym świadkiem czasów”. Jana Paweł II zaapelował wówczas, aby nie wstydzić się krzyża, aby go bronić. Dziękował również za przywrócenie krzyża do szkół, urzędów publicznych i szpitali. „Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie” – przekonywał papież Polak.

Zdaniem abpa Jędraszewskiego tamte słowa nadal są aktualne, bo "w niektórych urzędach naszego kraju postanowiono usuwać krzyże z przestrzeni publicznej w imię tzw. +świeckiego państwa+”.

Ilu uczniów w Krakowie chodzi na lekcje religii? Coraz mniej. Spadek o 30 punktów procentowych w ciągu 5 lat Ilu uczniów w Krakowie chodzi na lekcje religii? Coraz mniej. Spadek o 30 punktów procentowych w ciągu 5 lat


Metropolita krakowski stwierdził również, "że wraz z tą ideą, tak bardzo sprzeczną z naszą narodową tradycją, planuje się ograniczyć nauczanie religii w szkołach, a równocześnie wprowadzić obowiązkowy dla wszystkich uczniów przedmiot, w programie którego w imię zdrowia będzie się deprawowało umysły i sumienia już nawet małych dzieci”. „Nie wolno nam do tego dopuścić” – zaapelował hierarcha i ocenił, że łamane jest konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci, a także łamane są inne prawa w kraju. Bronią przeciwko temu pozostaje – podsumował arcybiskup – modlitwa.