- A
- A
- A
Branża turystyczna w Krakowie w fatalnej sytuacji finansowej; odwołane też rezerwacje pod Tatrami
Nawet 6,5 mln zł straty z powodu zatrzymania przyjazdowego ruchu turystycznego, może w tym roku zanotować Kraków - przekazał PAP urząd miasta. Przedsiębiorcy wskazują na fatalną sytuację, w której się znaleźli; masowo odwoływane są także rezerwacje pod Tatrami.Kondycję finansową przedsiębiorstw turystycznych w czasie pandemii koronawirusa zbadała Krakowska Izba Turystyki (KIT). "Na 272 ankiety, w których można było określić ją w skali od 1 do 5, sytuację przed epidemią koronawirusa przedsiębiorcy określali na 3,9, czyli prawie że dobrą. Aktualnie określają ją na 1,15, czyli jako wręcz fatalną" - wyjaśnił PAP w czwartek prezes organizacji Piotr Laskowski.
Taka sytuacja w znacznej mierze spowodowana jest odwoływaniem rezerwacji. Z przekazanych PAP przez urząd miasta informacji wynika, że wśród ankietowanych w marcu 165 krakowskich przedsiębiorców turystycznych, 80 proc. wskazało na ich prawie całkowitą anulację.
Jak podkreślił prezes KIT, odwoływane są także te kwietniowe i majowe. Zapewnił jednak, że "cała branża pracuje nad tym, żeby ilość przesunięć była większa niż ilość anulacji", a wszyscy jej przedstawiciele liczą na wsparcie na poziomie rządowym i regionalnym.
Podsumowanie strat - jak mówił - będzie można przeprowadzić dopiero, kiedy sytuacja się unormuje. Część przedsiębiorców wciąż jednak liczy, że nadchodzący sezon wakacyjny nie okaże się straconym, i czas przestoju wykorzystuje na przeprowadzenie np. drobnych remontów.
Jak przekazał urząd miasta, według szacunków z powodu zatrzymania przyjazdowego ruchu turystycznego, Kraków w bieżącym roku może stracić nawet 6,5 mln zł. Bardziej optymistyczny wariat zakłada ok. 4,2 mln straty.
Małopolska rusza ze wsparciem dla przedsiębiorców, aby nie likwidowali miejsc pracy
Z urlopów rezygnują także turyści, którzy planowali spędzić nadchodzący weekend majowy w Zakopanem. Mimo apeli odwołują oni rezerwacje pod Tatrami, żądając zwrotu zaliczek.
"Kwaterodawcy i hotelarze pytają swoich gości, czy są zainteresowani innymi terminami, większość jednak wycofuje swoje rezerwacje. Turyści czekają na rozwój sytuacji związanej z pandemią" - powiedziała PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz.
Jak wyjaśniła, "wyjazdy wakacyjne nie są jednak wydatkiem pierwszej potrzeby, dlatego w obecnej sytuacji turystyka bardzo cierpi". "Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy z dnia na dzień zostali pozbawieni pracy, pozostając bez przychodów, więc generalnie mniej osób będzie myślało o wyjazdach wakacyjnych" - oceniła.
Rezerwacji na ten najcieplejszy czas na razie jest niewiele i nie zostały one anulowane. Jednak poszukiwania lokum na okres lipca czy sierpnia masowo ruszają zwykle dopiero po weekendzie majowym.
Martyna Masztalerz/PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:08
Podwójne obchody w Wierzchosławicach: "Każdy ma prawo, aby na swój sposób czcić pamięć o premierze Polski"
-
14:16
IMGW ostrzega: gęsta i lokalnie zamarzająca mgła w niemal całym kraju
-
12:28
WYSPY HONGKONGU Chiny, Hongkong, Macau (6)
-
11:35
Japońskie drzeworyty w Krakowie. Wystawa Utamaro w Muzeum Narodowym
-
10:59
Edukatorka seksualna o "Babygirl": "To jest dobry film"
-
10:57
"Dziewczyna z igłą" w kinach – rozmawiamy z reżyserem filmu
-
10:55
„Sztuka pięknego życia” – film napędzany chemią
-
10:50
Wielokulturowa rodzina, czyli "Kraków kolędowe serce świata"
-
10:38
Trwa wyburzanie, będzie budowa. Ciężki sprzęt wyburza 5 kamienic przy ulicy Mazowieckiej w Krakowie
-
10:10
El Sistema, czyli darmowa edukacja muzyczna
-
10:09
Prezydent zawodnikiem numer 1. Andrzej Duda otworzył 11. charytatywny Slalom Maraton w Zakopanem
-
09:26
Na narty z Oświęcimia? Można się wybrać razem z MOSiR-em
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze