Tytuł jest nadawany zasłużonym osobom wywodzącym się z regionu historycznej Małopolski. Historyk i muzealnik otrzymał ją za "niezwykłe osiągnięcia w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego Małopolski, wkład w rozwój muzealnictwa, edukacji historycznej oraz budowę nowych, światowej klasy ośrodków muzealnych, promocję Krakowa, Małopolski i Polski na świecie".
Michał Niezabitowski kieruje Muzeum Krakowa od ponad 20 lat, a od 40 lat jest z nim związany. W tym czasie był kustoszem placówki i kierownikiem działu naukowo-oświatowego. Jest wieloletnim członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a od ub.r. przewodniczącym Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej działającej przy Ministerstwie Kultury. Wchodzi w skład rad naukowych w takich instytucjach, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej "Manggha", Muzeum Zamkowe w Malborku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Osią jego zainteresowań są średniowieczna historia Krakowa oraz dzieje handlu i rozwoju miasta, historia Kościoła, postać Tadeusza Kościuszki. Priorytetem działań w muzeum - nadanie strukturom muzealnym dynamiki pozwalającej na dostosowanie obiektów do zmieniających się oczekiwań odbiorców.
Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w ubiegłym roku - Krzyżem Wolności i Solidarności.
Przyznawany od 1995 roku tytuł Małopolanina Roku otrzymali m.in.: prof. Andrzej Zoll, Wisława Szymborska, prof. Zbigniew Brzeziński, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, prof. Antoni Dziatkowiak, Jerzy Nowosielski, prof. Henryk Mikołaj Górecki oraz prof. Krzysztof Penderecki, Sławomir Mrożek, Adam Małysz, prof. Jacek Woźniakowski, Anna Dymna, Igor Mitoraj, prof. Jacek Purchla, Agnieszka Radwańska, prof. Jacek Majchrowski i prof. Jan Ostrowski. W 1996 r. pierwszy i jedyny tytuł Honorowego Małopolanina otrzymał papież Jan Paweł II.
- A
- A
- A
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
Za niezwykłe osiągnięcia w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2024. Wyróżnienie od 30 lat przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Źródło:
Polska Agencja Prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. W piątek zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?
-
15:44
Jazda na quadach i skuterach kończy się dewastacją pól? Będzie więcej kontroli
-
15:42
Seniorzy apelują o montaż wind. "Nie chcemy być więźniami mieszkań"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze