Ewa Sładek przypomniała trzy postulaty partii Razem dla nauki. Pierwszy z nich dotyczy wzrostu środków finansowych na ten sektor tak, aby z obecnego ponad 1 proc. PKB w 2030 r. wynosił minimum 3 proc. PKB.
Drugi postulat to godna pracy i godna płaca w nauce. Zdaniem kandydatki na senatora, polscy akademicy albo rezygnują z kariery naukowej, albo wyjeżdżają za granicę, gdzie rozwój naukowy bardziej się im opłaca. Jak dodała, płaca musi być też skorelowana z rosnącymi kosztami życia.
Apelujemy o aktualizację siatki płac w akademii – powiedziała Sładek.
Trzecią ważną dla Razem sprawą jest sytuacja studentów. Działaczka wyjaśniała, że należy postawić także na budowę akademików i domów studenckich.
Mierzymy się w całej Polsce, szczególnie w większych miastach, z szalejącym kryzysem mieszkaniowym. To wpływa negatywnie na koszty życia i studiowania. Nauka w systemie szkolnictwa wyższego nie może być przywilejem dla nielicznych. Studiowanie jest szansą dla wszystkich. Aby to było możliwe konieczne jest finansowanie budowy akademików i remont już istniejących - mówiła kandydatka do Senatu w wyborach uzupełniających Ewa Sładek.
Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 16 marca w okręgu nr 33, obejmującym Stare Miasto, południowe i zachodnie dzielnice Krakowa. Wybory odbędą się w związku z objęciem przez Bogdana Klicha (KO) obowiązków szefa Ambasady RP w Waszyngtonie. Klich w 2024 r. został wybrany na senatora uzyskując 184 334 głosów poparcia, czyli prawie 71 proc., wygrywając z kandydatem PiS Mateuszem Małodzińskim.
Dotychczas w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie swój start zadeklarowali były radny miasta i aktywista miejski Łukasz Wantuch oraz przedstawiciel Konfederacji Korony Polskiej Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość nie ogłosiły oficjalnie jeszcze swoich kandydatów.