Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejna krakowska uczelnia zmienia nazwę. Środowisko sportowe jest oburzone

To rewolucyjna zmiana! Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie od 20 grudnia stanie się... Akademią Kultury Fizycznej.

Główne wejście AWF, Kraków al.Jana Pawła II. Monika Cwykiel, CC BY-SA 4.0 , Wikimedia Commons

Jak przekonuje rektor AWF, profesor Andrzej Klimek - obecna nazwa pochodzi z czasów, gdy na uczelni kształcono tylko nauczycieli wychowania fizycznego. W tym momencie więcej jest przedmiotów i wydziałów, które z wuefem nie mają nic wspólnego. Stąd pomysł na zmianę nazwy.
Obecnie prowadzimy najwięcej wśród AWF-ów kierunków studiów, bo aż 14. Mamy Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu, Wydział Rehabilitacji Ruchowej oraz Wydział Turystyki i Rekreacji. Spośród tych 14 kierunków zaledwie trzy dotyczą kształcenia nauczycieli wychowania fizycznego, a pozostałe, jak na przykład fizjoterapia, terapia zajęciowa, kosmetologia czy zarządzanie rekreacją i rozrywką, nie mają nic wspólnego z wychowaniem fizycznym. Natomiast wszystkie mieszczą się w definicji kultury fizycznej
- tłumaczy rektor.
Pomysł zmiany nazwy nie podoba się części byłych absolwentów i społeczności akademickiej. Uważają, że "AWF" to marka i powinno się przy niej pozostać.
Dotychczasowe logo AWF w Krakowie

Dotychczasowe logo AWF w Krakowie

Studiowaliśmy na AWF-ie i składaliśmy dokumenty, żeby dostać się na AWF. Teraz środowisko ściśle sportowe, które działa w branży sportowej, jest niejako oburzone. Zmiana nazwy prowadzi do utraty marki, tożsamości, pewnej historii, jaką jest AWF. Oczekujemy od władz uczelni przemyślenia sprawy i wycofania się z proponowanej zmiany nazwy
-  mówi absolwent Norbert Gotz.
Absolwent stworzył na Facebooku grupę dla ludzi, którzy sprzeciwiają się zmianie nazwy. Dołączyło do niej już niemal 500 osób. Władze uczelni obstają jednak przy swoim.
Konieczna będzie wymiana szyldów i loga AWF. Będzie to kosztować około 200 tysięcy złotych.
Nowe logo Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie

Nowe logo Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie

Źródło: opracowanie własne
Autor:
Elżbieta Raczyńska

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (21)

N
Norbert
2024-12-06
Zgadzam się z Panem Absolwentem Wykładowcą, że niektóre komentarze są na nieodpowiednim poziomie. Twierdzi Pan, że AGH jest rozpoznawalne za granicą, a AWF nie. Zgadzam się, ale jakie to ma znaczenie w skali kraju i naszej historii? AWF jest rozpoznawalny w całej Polsce i AGH też, więc porównanie jest jak najbardziej trafne. Mówi Pan o tym, że w 1972 roku doszło do zmiany nazwy. To się zgadza tylko, wcześniej była to Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego, więc dalej operujemy tym samym członem nazwy jakim jest WF. Sięgając dalej do historii uczelni jako jednostki przy UJ to już w 1913 r. zostało utworzone dwuletnie studium WF (przekształcone z dwuletniego kursu naukowego dla kandydatów na nauczycieli gimnastyki przy UJ w 1893), następnie w 1927 przekształcone w 3 letnie studium WF. Wychowanie Fizyczne funkcjonuje w nazwie zatem od 1913 roku czyli od ponad 110 lat. Wcześniejsza zmiana nazwy miała zatem większy sens, bo zmieniono WSWF na AWF, gdzie Akademia brzmi poważniej niż Wyższa Szkoła, następnym krokiem mogłaby być zmiana na Uniwersytet Wychowania Fizycznego i taka zmiana mogłaby mieć sens. Chociaż przypuszczam, że AWF nie spełnia kryteriów, aby stać się uniwersytetem, ale być może jestem w błędzie. Nazwa AKF nie brzmi poważnie tak jak AWF, czy nawet wspomniany UWF. Poprzednie zmiany nazwy z perspektywy były dobre i być może ta też taka będzie, dobrze Pan to zauważył - być może, stąd moje pytanie po co zmieniać coś co jest dobre i ma wartość historyczną i ryzykować utratę marki, rozpoznawalności i prestiżu? Zmiany nazwy dokonał również Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, który teraz jest Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej, pytanie czy słusznie? Niech wypowiedzą się osoby związane z tą uczelnią. Być może wydatek 200 tysięcy złotych nie jest dużym wydatkiem dla tak dużej jednostki, co nie zmienia faktu, że te środki można było przeznaczyć na częściowy remont, np. korytarzy, które chyba pamiętają rok 1972. Być może z perspektywy czasu za 20 lat absolwenci będą bronić nowej nazwy - być może, bo jednak 20 lat to nie 110 czy nawet rygorystyczniej patrząc 52 lata. Pozdrawiam
AW
Absolwent Wykładowca
2024-12-05
Poziom większosci komentarzy jest żenujący i na pewno nie akademicki. To wiekszy wstyd dla uczelni i jej historii niż ta zmiana nazwy :) Osobiście nie jestem ani za ani przeciw ale jeśli krytykujemy to na poziomie i logicznie a nie tylko żeby coś napisać. To nic nie wnosi. 1. AGH jest w miarę rozpoznawalne poza granicami naszego kraju. Porównywanie tych przypadków nie ma sensu bo AWFy nie mieszczą się w liście 1000 najlepszych uczelni na świecie. Pojedyncze osoby ze świata nauki w ogóle wiedzą o ich istnieniu. 2. Nie umiem ocenić na ile to zasługa rektora Klimka ale o ile mi wiadomo nasza uczelnia dawno nie była w tak dobrej kondycji finansowej więc zarzucanie mu złego jej prowadzenia jest mocnym nadużyciem. 3. Wydatek 200 000zl dla budżetu uczelni to raczej kropla w morzu. Jeśli decyzja okaże się pozytywna to jest to śmieszna inwestycja dla takiej organizacji. 4. Jak sami krytykujący zauważyli w 1972 roku doszło do zmiany nazwy, której teraz tak wszyscy bronią. Rozumiem że ta zmiana była z perspektywy czasu dobra? Może ta też będzie tak oceniona za 20 lat i absolwenci będą jej równie zażarcie bronić?
A
Antythebill
2024-12-04
Poroniony pomysł !
D
Dr
2024-12-04
To Skandal
J
Jadwga
2024-12-04
Pozostawić AWF brzmi dobrze, jestem rocznik 1975
RR
Roman R.
2024-12-04
To co z uczelnią zrobił Andrzej Klimek to skandal. Jego ojciec też były rektor sie w grobie przeweaca. AWF to marka sama w sobie a to co proponują to jakis syf nie nazwa . Jako absolwent musze sie watydzić za Rektora i pozostałych za to co robią. Wstyd wstyd wstyd i hańba . AWF tylko i na zawsze AWF
O
OLO
2024-12-04
Profesor Andrzej Klimek wpisze się znaczaco w historię Uczelni i zawsze będzie się z nowelizacją tej nazwy kojarzył. Historia mu tego nie zapomnij.
N
Normal
2024-12-04
Jak się nie ma wiele do zaoferowania to robi się to na co jest ich stać
N
Norbert
2024-12-04
Obecna nazwa uczelni funkcjonuje od 1972. W latach 1950-1972 była to Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego, ale uczelnia sięga swoją historią znacznie wcześniej, bo aż do 1893 roku. Tak naprawdę mamy ponad 130 lat historii zniszczone jedną decyzją. Za tym pójdzie również utrata marki i zaufania do uczelni. Szkoda aktualnych studentów, którzy przyszli na AWF, a otrzymają dyplom AKF, której nikt nie zna. AGH i UR mimo, że już od dawna nie kształcą górników, hutników czy rolników, a zakres oferty dydaktycznej mają znacznie szerszy niż AWF, szanują swoją tradycję i historię.
S
Synuś
2024-12-04
Te wszystkie uniwersytety z Bożej łaski są tyle warte, że w rankingach są w siódmej setce na świecie
G
Geza
2024-12-04
Takie zmiany nazwy to głupota i sabotaż . Całe szczęście, że ten Klimek wycofał się z działalności w SITNie, bo tam też by takie bzdury wymyślał.
L
Longin
2024-12-04
Uniwersytet Jagielloński też należy zmienić, Litwin już dawno pozmieniali polskie nazwy szkół
A
Absolwentka
2024-12-04
Jestem przeciwko zmiany nazwy uczelni. Pan rektor poszedł po bandzie!!! Zapomniał, że AWF, to uczelnia, która ma swoją historię od 1927 roku !
A
Aga
2024-12-04
Agh pozmieniało chociażby nazwy wydziałów. A co do zmiany nazwy uczelni. Jakoś akademia medyczna w Warszawie jak zmieniła się na wum dalej jest ta sama jednostka. Tu poszerzono zakres zauczania i dobrze, że myśli się o zmianie nazwy, bo pewnie kijowo studiuje się turystykę i kosmetologie na wychowaniu fizycznym. Zero zrozumienia tematu u komentujących :/
N
Nat
2024-12-04
a tymczasem AGH i nie robi nic :D
P
Piotr
2024-12-04
W logo jest rok 1927. Czy ten pan to dostrzega i rozumie? Wątpię.
F
Fizyczny
2024-12-04
Co za cymbał wpadł na taki pomysł? Niech sobie nazwisko zmieni a nie nazwę z historią. Do tego koszty związane ze zmianami nazw, bilbordów, reklam itp. Cymbał odbiór.
K
Karol
2024-12-04
Jakoś AGH nie musi zmieniać nazwy.
K
Krakus
2024-12-04
Proponuję nazwę : uniwersytet fizkultury.
M
M.M..
2024-12-04
Popieram- wymienić reformatorów a nie zmieniać nazwy marki !!!
W
Wir
2024-12-04
Czasem lepiej wymienić "reformatów" niż nazwę z taką historią.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię