- To przede wszystkim samochód, który będzie służył do sprawnego przemieszczania się służb. Lotnisko jest duże. To też urządzenia, detektory i urządzenie służące do neutralizacji ładunków wybuchowych. Do tego kombinezon, który będzie chronił funkcjonariuszy rozbrajających ewentualne ładunki wybuchowe - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Kiedy służby wykryją, że w jakiejś walizce znajdzie się niebezpieczny przedmiot lub materiały, specjalny robot przetransportuje bagaż w bezpieczne miejsce. Natomiast wyrzutnik zniszczy walizkę, zapewniając bezpieczeństwo pasażerom.
Na zakup specjalistycznego sprzętu dla placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach oraz Krajowej Administracji Skarbowej wojewoda ze swojego budżetu przeznaczył ponad 1 mln zł. Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek zauważył, że przekazany sprzęt jest „adekwatny do potrzeb SG i wzrostu ruchu lotniczego”.
Jak zaznaczył komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar, w związku ze rosnącym ruchem pasażerskim, z roku na rok rośnie też liczba interwencji podejmowanych przez funkcjonariuszy SG pracujących na krakowskim lotnisku. W tym roku było to 235 interwencji, w tym 81 wobec podróżnych.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko osiągnęło rekordowy wynik, obsługując ponad 9,4 mln podróżnych, a w tym roku planuje osiągnąć 11 mln. W obowiązującym obecnie zimowym rozkładzie lotów posiada 128 połączeń do 31 krajów, oferowanych przez 24 linie lotnicze.