Miasto dysponuje zezwoleniem, dlatego już rozpoczęto oczyszczanie terenu i wycinkę drzew, które mają zniknąć do końca tego roku - mówi Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich i dodaje, że część wyciętych drzew to drzewa owocowe, na których wycięcie nie trzeba pozwolenia. Do wycinki zostały wskazane 554 drzewa, ale część z nich zostanie przesadzonych na sąsiednie działki. Będą też nasadzenia zastępcze.
- A
- A
- A
Konflikt magistrat - mieszkańcy wokół Miejsca Pamięci KL Plaszów
Kraków rozpoczął oczyszczanie terenu pod budowę Miejsca Pamięci KL Plaszów, ale mieszkańcy i aktywiści domagają się wstrzymania prac na 90 dni. Jak mówią - planowana wycinka ponad 550 drzew to dewastacja zieleni. Chcą, aby w czasie tej przerwy urzędnicy jeszcze raz zastanowili się nad tym, jak pogodzić upamiętnienie pomordowanych w obozie koncentracyjnym z poszanowaniem terenu, który w planie miejscowym jest przeznaczony pod zieleń. Pierwsze drzewa poszły już pod topór, a na sobotę zapowiedziano kolejny protest.Wycinka będzie prowadzona na połowie 3-hektarowej działki przeznaczonej w planie miejscowym pod zieleń urządzoną. Monika Bednarek z Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow tłumaczy, że na oczyszczonym terenie powstanie parking i budynek Memoriału. Będzie to niewielki parking dla 6 autokarów i kilkudziesięciu samochodów osobowych. W budynku Memoriału zwiedzający będą się mogli zapoznawać z miejscem pamięci, ale również odpocząć. Budynek został zaprojektowany tak, by jak najmniej ingerować w przestrzeń. Przedstawicielka muzeum tłumaczy, że bryła budynku zostanie wkopana w ziemię, a na jego dachu pojawi się zieleń.
Zdaniem mieszkańców Podgórza i aktywistów - wycinka drzew i plany zabudowania połowy działki sąsiadującej z miejscem pamięci nie są dobrym pomysłem. Jak podkreślają, miejsce z tak trudną historią nie powinno generować konfliktów - mówi Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
Na sobotę zaplanowano protest połączony ze sprzątaniem miejsca pamięci oraz spacerem z przewodnikiem. Sprzeciw wobec działań podjętych przez miasto zgłosili także działacze Stowarzyszenia FestiwALT zajmującego się tematami dotyczącymi społeczności żydowskiej w Polsce. To oni poprosili miasto o 90 dni przerwy w wycince oraz ponowne rozmowy o budowie miejsca pamięci. Są dobre rozwiązania i praktyki, które można tu zastosować - wyjaśniała Magda Rubenfeld.
Magistrat pytany o możliwy powrót do rozmów odpowiada, że temat był analizowany przez wiele lat i po raz kolejny nie ma sensu na ten temat dyskutować.
Zgodnie z planem - parking i budynek Memoriału mają być gotowe w 2025 roku.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:46
Uwaga kierowcy: zmiany na ul. Łowińskiego i Kocmyrzowskiej
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 24.01
-
22:05
Chrześcijański antysemityzm. Dwa tysiące lat pogardy, wypędzeń i zbrodni
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. Dziś zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze