Projekt uchwały zgłosili radni PiS

Zgodnie z dotychczasowym regulaminem programu, osoby chcące wziąć w nim udział mogły dostać dodatkowe punkty za posiadanie tytułu licencjata, magistra lub inżyniera. Podstawowe kryteria kwalifikacyjne pozostają niezmienne i są to: zamieszkanie w Krakowie z zamiarem pobytu stałego, nieposiadanie tutaj własnej nieruchomości oraz kryterium dochodowe.

Krakowscy radni PiS przeciw kryterium wykształcenia w programie Krakowscy radni PiS przeciw kryterium wykształcenia w programie "Mieszkanie za remont"

Projekt uchwały znoszący kryterium wykształcenia przygotowali radni Prawa i Sprawiedliwości, aby – jak podkreślili – znieść faworyzowanie osób z wyższym wykształceniem i tym samym wprowadzić zasadę równości oraz aby program lepiej odpowiadał na rzeczywiste potrzeby mieszkańców, szczególnie w kontekście wsparcia osób o niższych dochodach.

Program "Mieszkanie za remont" ma pomagać wszystkim mieszkańcom Krakowa, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, a nie tylko wybranej grupie

– podkreśliła radna PiS Agnieszka Paderewska i oceniła, że to osoby wykonujące prace fizyczne i zarabiające niewiele powyżej płacy minimalnej. Często mają największe problemy w znalezieniu mieszkania.

Prezydent był przeciwny zmianom

Radca prawny urzędu miasta pozytywnie zaopiniował projekt uchwały radnych PiS, ale prezydent miasta zaopiniował go negatywnie. Swoje zdanie Aleksander Miszalski uzasadnił m.in. tym, że program jest skierowany przede wszystkim do młodych osób zakładających rodzinę, których nie stać na zakup mieszkania lub kredyt.

Taką grupę osób stanowią w dużej mierze, według włodarza miasta, osoby napływowe, które wykształciły się w Krakowie i chcą się tu osiedlić, a równocześnie mają nikłe szanse na uzyskanie punktów za nieprzerwane zamieszkiwanie w Krakowie lub opłacanie podatków z uwagi na młody wiek (ulga podatkowa poniżej 26. roku życia).

Kilkaset wniosków, kilkadziesiąt mieszkań

W ramach programu "Mieszkanie za remont" miasto każdego roku oferuje od 50 do 100 lokali, podczas gdy liczba wniosków jest bliska tysiąca. Osoby zakwalifikowane do niego mogą najmować gminny lokal na czas nieokreślony i za czynsz niższy niż komercyjny w zamian za wyremontowanie go.

Ogromne kolejki do złożenia wniosku na Ogromne kolejki do złożenia wniosku na "Mieszkanie za remont". Dla wielu to jedyna szansa na własne lokum

Miesięczny dochód netto, na jedną osobę, kandydatów do udziału w programie, musi mieścić się w przedziale: 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego; 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego; 100–250 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.