- A
- A
- A
Kraków: Zakaz palenia węglem i drewnem. Nie ma co liczyć na pobłażliwość strażników
W Krakowie zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem. Kraków tym samym jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło tak radykalną próbę walki ze smogiem. Od 1 września mieszkańcy mogą korzystać z ogrzewania olejowego, gazowego, elektrycznego i ciepła dostarczanego przez miejska sieć. Zakaz palenia węglem i drewnem dotyczy także kominków i stacjonarnych - murowanych grilli.Nie ma co liczyć na pobłażliwość strażników miejskich. Było wystarczająco dużo czasu na wymianę pieca i dostosowanie się do nowych przepisów. Za ich łamanie grozi mandat w wysokości pięciuset złotych, albo skierowanie sprawy do sądu.
Zakaz najbardziej dotknął domy jednorodzinne, których mieszkańcy sami muszą dbać o ogrzewanie. Większość właścicieli takich domów zastosowała się do nowych przepisów i wymieniła piec, niektórzy jednak są sceptyczni i nie wierzą, że jakość powietrza się dzięki temu poprawi:
- Co z tego, że my mamy tutaj wszędzie wymienione piece i nie będziemy używać kominków, jak wystarczy przejechać się do Mogilan i hajcuje się wszystkim, jak popadnie - mówi sceptyczny mieszkaniec osiedla domków jednorodzinnych.
W Krakowie zlikwidowano dotychczas 45 tysięcy palenisk węglowych. Zostało 4 tysiące najtrudniejszych przypadków. To kwestie nieuregulowanych spraw spadkowych, domów przeznaczonych do wyburzenia albo wyjątkowego uporu - mówi Jerzy Muzyk Zastępca Prezydenta do spraw Zrównoważonego Rozwoju:
- Spotykamy się w grupie około 1000 tego typu przypadków - mówię tutaj o liczbie palenisk - z takim stanowiskiem "nie, bo nie".
Musimy jak najszybciej dokończyć wymianę palenisk, ale to i tak dopiero początek drogi - przyznaje Paweł Ścigalski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Jakości Powietrza:
- Źródłem podstawowym zanieczyszczenia jest niska emisja, na drugim miejscu jest transport. Chcemy teraz położyć nacisk na te pozostałe elementy związane z generowaniem zanieczyszczenia.
To, czy krakowianie respektują zakaz, sprawdzała będzie straż miejska. Do tego typu kontroli zostało przeszkolonych 130 strażników. Mają do dyspozycji kamery termowizyjne, czujniki zanieczyszczeń i dron z kamerą, który będzie pokazywał z którego komina leci dym - mówi Marcin Nytko - strażnik Miejski:
- W tym momencie każdy dym, który się pojawia, a nie jest to para z instalacji gazowych, którą łatwo rozróżnić wizualnie, jest to dla nas sygnał, że należy skierować tam kontrolę.
Na razie jest jeszcze ciepło i do sezonu grzewczego zostało co najmniej kilka tygodni, lecz już teraz Straż Miejska musiała kilka razy interweniować. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 2 minuty po północy 1 września.
Katarzyna Maciejczyk/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze