Projekt uchwały, który dzisiaj przedłożyliśmy w trybie nagłym jest tożsamy z drukiem, który był procedowany ubiegłej środy. Potrzebowaliśmy wypracowania jakiegoś stanowiska w porozumieniu z Regionalną Izbą Obrachunkową. To się udało

- wyjaśnia Antoni Fryczek, sekretarz miasta Krakowa.

Za przyjęciem budżetu i Prognozy Finansowej Krakowa głosowali radni Koalicji Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy. Przeciwko były kluby opozycyjne: Prawa i Sprawiedliwości oraz Krakowa dla Mieszkańców.

18 grudnia podczas głosowania pomyliły się radne Iwona Chamielec, Grażyna Fijałkowska i Bogumiła Drabik, które zagłosowały przeciwko uchwale wraz z całą opozycją. W efekcie do przyjęcia Prognozy Finansowej zabrakło rządzącej w radzie Koalicji jednej szabli. Chamielec na antenie Radia Kraków wyjaśniała, że to nie był "bunt", a zwykły "błąd ludzki".

Co się stało?

Choć przyjęty został budżet Krakowa na przyszły rok, to przez pomyłkę Prognoza Finansowa nie została uchwalona. Trzy radne rządzącej Koalicji Obywatelskiej - Iwona Chamielec, Grażyna Fijałkowska i Bogumiła Drabik - omyłkowo zagłosowały przeciwko.

Czym jest Wieloletnia Prognoza Finansowa?

Profesor Michał Kudłacz, ekspert z zakresu działania polskiego samorządu, wyjaśnia, czym jest WPF:

Wieloletnia Prognoza Finansowa jest załącznikiem do budżetu. Jej aktualizacja następuje co rok. W pewnym sensie pokazuje zamiary miasta w kontekście przede wszystkim struktury dochodów i wydatków w dłuższej perspektywie.

Jak wyjaśnia prof. Kudłacz, rada miasta musi uchwalić WPF:

Żebyśmy byli w stanie mówić, że miasto funkcjonuje nie na projekcie budżetu. Na projekcie budżetu można dokonywać wydatków przez krótki czas na zasadzie pewnej ciągłości. Przecież nauczyciele muszą dostawać wynagrodzenia, służby muszą pracować. Niezbędne jest uchwalenie budżetu wraz z załącznikami.

Grzegorz Stawowy, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, który ma większość w radzie miasta, przekonuje, że WPF zostanie uchwalony i mieszkańcy nie mają się o co bać:

Od rana trwały konsultacje telefoniczne, a później odbyło się spotkanie z dyrekcją Regionalnej Izby Obrachunkowej. To jest taka instytucja, która kontroluje finanse samorządu. Mamy informacje, że dostaniemy na piśmie jako miasto Kraków, że RIO nie widzi przeciwwskazań, żeby w poniedziałek odbyła się sesja. Zostanie na niej przedstawiony nowy numer uchwały, który zawiera taką samą treść jak Wieloletnia Prognoza Finansowa. Rada Miasta powinna to w poniedziałek bez problemu przyjąć. Wszyscy mamy świadomość tego, jak ważny to jest dokument.