A właściwie była to uroczysta sesja naukowa w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Dziękuję panu (Kazimierzowi Barczykowi - twórcy i założycielowi COIU "S") i całej grupie za to, że tak pięknie, tak dużo zrobiliście w tamtym czasie. Myślę, że z tej pracy będą i dziś korzystać, kiedy trzeba wiele rzeczy naprawić" – mówił Lech Wałęsa do osób tworzących Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności".

"Początek jest wspaniały"

Zdaniem Wałęsy potrzebna jest dalsza praca w obliczu tego, "co dzieje się w Polsce, Europie, świecie". Praca Solidarności, w tym Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych w Krakowie, była - według byłego prezydenta - "burzeniem starego porządku i przygotowaniem pod nowy porządek".

"Mam nadzieję, że zaczniemy wreszcie budować nowy porządek, po zastanowieniu się nad tym i sprawdzeniu, co dobrego w tamtym czasie powstało. Liczę na to i mam nadzieję (…)" – mówił laureat pokojowej Nagrody Nobla, dodając, że "początek jest wspaniały w tej chwili".

W briefingu prasowym z udziałem Wałęsy, poprzedzającym sesję naukową, wzięli udział Kazimierz Barczyk, rektor UJ prof. Piotr Jedynak i prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Witali byłego prezydenta i kierowali słowa podziękowania za pracę w Solidarności.

Założone przez Kazimierza Barczyka Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności", wraz z jego Społeczną Radą Legislacyjną na czele z b. rektorem UJ prof. Stefanem Grzybowskim, było zespołem ekspertów prawniczych NSZZ "Solidarność", a następnie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Senatu RP I kadencji. Z COIU "S". Blisko współpracowało z nim 100 niezależnych prawników z całej Polski, a w sposób pośredni eksperckimi opiniami wspomagało je około 200 osób.

Zaczęło się od projektów ustaw

Centrum opracowało kilkadziesiąt kompletnych społecznych projektów ustaw m.in. z zakresu prawa państwowego, karnego, cywilnego, gospodarczego, pracy, które składały się na program naprawy Rzeczpospolitej i zmianę ustroju PRL na III RP.

Do najważniejszych społecznych projektów ustaw przygotowanych przez COIU "S" należały, między innymi, w 1981 roku wstępne założenia konstytucji Solidarności, kodeks karny bez kary śmierci i przestępstw politycznych, prawo prasowe bez cenzury.