Na zdjęciu od lewej: Michał Zalewski, Grzegorz Stępniak i Tadeusz Marek (Radio Kraków)
Staram się co roku, żeby program i kształt konkursu głównego był zróżnicowany. Geograficznie, kulturowo, genderowo a także estetycznie i narracyjnie. Zatem i program nastawiony jest na celebrowanie różnych punktów widzenia. Doceniamy rzecz jasna walory artystyczne ale i czasami wartką akcję.
- mówił na antenie Radia Kraków Grzegorz Stępniak dyrektor artystyczny festiwalu Mastercard OFF CAMERA.
Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Grzegorzem Stępniakiem i Michałem Zalewskim.
W ramach Mastercard OFF CAMERA tradycyjnie odbędą się festiwalowe konkursy: Główny: „Wytyczanie drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Na publiczność czekają propozycje z całego świata. Tematyka będzie zróżnicowania: od opowieści o dorastaniu w cieniu wojny, przez czuły portret siostrzeństwa czy przepracowywania straty rodzica, po groteskowe historie małżeńsko-rodzicielskie. W konkursie polskim obok niedostępnych dotąd tytułów, jak "Błazny", "Grzyby", czy "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" pojawią się docenione już tytuły. Wśród nich m.in. "Kos", "Znachor" i "Biała Odwaga".
Czym dla organizatorów festiwalu jest kino niezależne?
Wydaje mi się, choć może zabrzmi to górnolotnie i naiwnie, że niezależność to jest w dużej mierze stan ducha i umysłu twórców. Składają się na nią także walory artystyczne i estetyczne filmów. Pójście pod prąd oczekiwaniom widzów zarówno gdy idzie o konwecnję, jak i w zakresie pogrywania z gatunkami i schematani narracyjnymi.
- dodał Grzegorz Stępniak.
Festiwalowe pokazy odbywają się w Kinie Pod Baranami, Kinie Agarfka, Kinie Kijów a także w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miasteczko festiwalowe pierwszy raz w tym roku znalazło się nie na Placu Szczepańskim a pod Galerią Krakowską. Festiwal Mastercard OFF CAMERA potrwa do niedzieli.
Szczegółowy program festiwalu znaleźć można klikając TUTAJ