- A
- A
- A
Nie brakuje pomysłów na ochronę kopca Kościuszki
Posadzenie odpowiedniej trawy, instalacja czujników i montaż specjalnej siatki mogłoby trwale zabezpieczyć kopiec Kościuszki. To propozycje naukowców i pracowników zagranicznych firm, którzy pod koniec września u stóp kopca szukali sposobów na jego zabezpieczenie. Profesor Bogumił Wrana z Politechniki Krakowskiej uspokaja słuchaczy Radia Kraków, że budowli nie grozi całkowite osunięcie, ale trzeba ją trwale zabezpieczyć."Austriacy zapropowali siatkę przestrzenną ze szpilkami przymocowanymi do środka. Woda ściekała po powierzchni siatki, nie wchodziłaby do wnętrza kopca" - mówi Radiu Kraków profesor Bogumił Wrana z Politechniki Krakowskiej.
To jedna z wielu propozycji zabezpieczenia kopca, które pojawiły się w ostatnich latach. Do tej pory udało się przeprowadzić kilka remontów, wykonać badania geologiczne i zainstalować w kopcu czujniki, które odnotowują ruchy w ziemi. Naukowcy chcą wyposażyć kopiec w kolejne takie urządzenia, które - informując o zagrożeniu, pozwolą zapobiec ewentualnym zniszczeniom.
"Im więcej czujników tym lepiej. Potrzebny jest program komputerowy, który podpowie gdzie kopiec należy wzmocnić" - tłumaczy prof. Wrana. Prezes Komitetu Kopca Kościuszki poszukuje teraz pieniędzy na oprogramowanie, montaż takich czujników i ewentualną instalację ochronnej siatki.
Kopiec Kościuszki usypano w latach 20. XIX wieku. To jeden z najważniejszych symboli Krakowa i miejsce pamięci. Poważne osunięcia się ziemi i uszkodzenia stoków następowały po ulewnych deszczach w 1997 i 2010 roku. Za każdym razem przystępowano do prac remontowych, ciągle jednak potrzebne są pieniądze na trwałe zabezpieczenie zabytku.
(Aleksandra Ratusznik/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze