- A
- A
- A
Plan dla Zakrzówka został odesłany do konsultacji
Krakowscy radni zdecydowali o wykreśleniu zaplanowanego na środową sesję głosowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Zakrzówka. Dokument ten dopuszcza częściową zabudowę obszaru między ulicami Wyłom i Świętego Jacka. Rada głosami radnych Platformy Obywatelskiej zdecydowała o kolejnych konsultacjach. Za takim wnioskiem głosowało 28 osób, 14 było przeciw.Modraszki przed Magistratem fot.Paweł Pająk
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 21
Ta sprawa wzbudza wiele kontrowersji. Przed krakowskim magistratem we wtorek popołudniu zebrał się tłum aktywistów, by bronić terenu wokół Zakrzówka przed częściową zabudową. Protestujący przyszli z transparentami. Jeden z nich, zachęcający do wykupu Zakrzówka przez mieszkańców, zawieszono na pomniku prezydenta Józefa Dietla. Do akcji wkroczyła Straż Miejska.
Do protestujących wyszła wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba, która próbowała im przekazać argumenty urzędników. Zapewniają oni, że oprotestowany projekt planu "Rejon św. Jacka - Twardowskiego" nie obejmuje ani jeziora, ani terenów bezpośrednio do niego przylegających. Jak przekonują urzędnicy, obszar ten jest oddalony od jeziora, a tereny w granicach oprotestowanego planu od lat przeznaczone były do zainwestowania.
Radni PO planują spotkać się ze wszystkimi stronami sporu. Ich obawy budzi fakt, że po wybudowaniu bloków deweloperzy będą mogli grodzić tereny zielone. Radni chcieli widzieć w planie zapis zabraniający tego, ale jak powiedział reporterce Radia Kraków, radny Dominik Jaśkowiec, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że takich zapisów nie można wprowadzać.
Radni chcą więc raz jeszcze przyjrzeć się planom. Niewykluczone, że na sesji za dwa tygodnie projekt zostanie w całości odrzucony.
- Na 26 czerwca mamy umówione spotkanie z właścicielami terenów Zakrzówka, a na następny dzień z jedną z grup ekologicznych - powiedział Grzegorz Stawowy z PO - Jeżeli okaże się, że są punkty wspólne tej dyskusji, zaproponujemy "okrągły stół".
Posłuchaj:
]Opozycja nie cieszyła się z decyzji radnych PO. Radny Solidarnej Polski Mirosław Gilarski wniósł, jak mówił, kompromisowe poprawki do planu i liczył, że zostaną przyjęte. Jak powiedział, za dwa tygodnie, gdy emocje opadną, mogą zostać odrzucone.
[Posłuchaj
Zdaniem radnego Gilarskiego decyzja o przesunięciu głosowania to zagrywka polityczna, spowodowana społecznymi protestami. Radny dodał też, że gdy kilka dni temu proponował wstrzymanie głosowania, usłyszał że to niemożliwe.
"Nie ma potrzeby odsyłania planu do konsultacji. powinniśmy go przegłosować z poprawkami, których domagają się mieszkańcy" - tak mówił w porannej rozmowie Radia Kraków radny PiS, Józef Pilch. Jego zdaniem, jeśli deweloperzy maja już WZ-etki na budowę na tym terenie to miasto powinno im zaproponować inne tereny, na przykład działkę po motelu Krak. "Na Zakrzówku powinien powstać park, tak jak chcą tego mieszkańcy" - mówił Pilch.
Fragment porannej rozmowy w Radiu Kraków. Gościem Jacka Bańki był Józef Pilch:
Co dalej z Zakrzówkiem wobec tych protestów?
- Słyszałem, że PO chce wycofać ten wniosek. Nie wiem dlaczego. Temat powinien być skończony.
Czyli przegłosować plan miejscowy?
- Tak, z tymi poprawkami, których chcą mieszkańcy. Powinniśmy chronić ten teren. Pytanie jakim kosztem. Nad tym się trzeba zastanowić. Jak deweloperzy mają tam WZ-etki to miasto powinno im zaproponować inne działki. Wtedy można by rozbudować Zakrzówek i zrobić przepiękny park.
Czyli pan jest za opcją parku?
- Nie ja, mieszkańcy chcą. My uaktywniliśmy mieszkańców. To dobrze. Niech mieszkańcy coś robią dla Krakowa. Oni chcą parku i mnie to cieszy.
Wykupić czy zamienić?
- Zamienić. Wykupienie to ponad 100 milionów. Możemy zaproponować deweloperom działkę po dawnym motelu Krak. Oczywiście prezydent chce pieniądze, ale ludzie też maja potrzeby.
Jest idea Banku Ziemi, czyli grunty przeznaczone na zamianę.
- Za dużo działek zaczynamy sprzedawać. Plan trzeba wykonać, ale tak było za komuny. Sprzedaje się tylko raz. Zastanówmy się czy warto sprzedawać. Parków jest kilka. Kraków powinien mieć piękny park na Zakrzówku.
Mamy dwa tygodnie na konsultacje a potem głosowanie. Czyli consensus powinien polegać na zamianie?
- Powinniśmy zaproponować zamianę. Powiedzieć, że proponujemy takie i takie działki w zamian za te na Zakrzówku. Może się zgodzą. Miasto powinno z nimi rozmawiać. Mieszkańcy protestują i to jest znakiem, że się interesują. My jesteśmy ich czołówką, która ich głosem powinna mówić.
Mamy wakacje a ten protest jest uroczy. Pan by sobie tak nie poleżał przed magistratem?
- Są miejsca gdzie się lepiej wypoczywa. Ja im współczuje. Mogliby jechać nad morze a stoją przed magistratem.
Ale chyba dobrze się tam bawią.
- Nie sądzę. Słyszałem, że ktoś spał godzinę. Zmęczenie jest.
Przeczytaj całą poranną rozmowę
fot. A. Ratusznik
[
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze