Demonstrujący domagają się, by w ramach reformy, którą przygotowuje ministerstwo zdrowia, finansowanie Centrów Zdrowia Psychicznego pozostało na dotychczasowych zasadach.

Do demonstrujących wyszedł wojewoda małopolski, na którego ręce została złożona lista postulatów. Wojewoda zobowiązał się przekazać listę minister zdrowia. Krzysztof Klęczar przekonywał, że wprowadzane zmiany będą korzystne.

Zobowiązuję się, że te postulaty, które zostały mi przekazane, niezwłocznie trafią do pani minister i do szefa zespołu doradczego konsultanta krajowego. Spotkam się również z konsultantem wojewódzkim, abyśmy się zastanowili, co jeszcze wspólnie możemy zrobić

- zapewnił wojewoda.

Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce obecnie jest ponad setka. W Małopolsce CZP są między innymi w Krakowie czy Nowym Sączu.

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego rozpoczął się w 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2025 r. Oparty jest na koncepcji psychiatrii środowiskowej, czyli odejściu od leczenia szpitalnego (to przeznaczone ma być dla pacjentów w stanach ostrych) na rzecz opieki zorganizowanej blisko pacjenta w mniejszych ośrodkach pomocy medycznej, zapobieganiu kryzysom psychicznym, a gdy do nich dojdzie - szybkim przywróceniem do równowagi.

Sztuczna inteligencja w służbie psychiatrii Sztuczna inteligencja w służbie psychiatrii

Od tej formuły Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza teraz odejść. Według nowej koncepcji, zamiast obowiązującego w pilotażu ryczałtu na funkcjonowanie centrów wyliczanego na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej, wprowadzona miałaby być płatność za pacjenta.

Zdaniem ekspertów grozi to "stomatologizacją" opieki psychiatrycznej, czyli jej skomercjalizowaniem i jeszcze trudniejszym niż obecnie dostępem do pomocy w ramach publicznego systemu - jak stało się to z opieką stomatologiczną.