- A
- A
- A
ŚDM 2016: krakowskie Błonia czy wielickie Brzegi? Czekamy na decyzję
W niedzielę 29 marca zostanie ogłoszone miejsce głównego spotkania z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży. Które z nich wybierze komisja z Watykanu? Czy wielickie Brzegi, jeśli zostaną wybrane, zapadną w pamięci pielgrzymów tak mocno jak krakowskie Błonia?Wielickie Brzegi:
Wieś w powiecie wielickim ma ok. 5oo mieszkańców, ale za to grunty liczą blisko 17 tys. m2. Według szacunków kilka działek może pomieścić w sumie nawet 5 mln osób.
Z okolic krakowskich Błoń, czyli centrum Krakowa do podwielickich Brzegów jest około 19 kilometrów. Można tam dotrzeć szybkimi ulicami Lipską, Botewa i Śliwiaka, a potem całkiem przyzwoitą ulicą Łutnia.
Jeżeli to w Brzegach zaplanowane zostanie główne spotkanie z papieżem Franciszkiem potrzebne będzie zorganizowanie specjalnego dowozu pielgrzymów. Same tramwaje czy kolej do Wieliczki tu nie wystarczy.
Tereny w Brzegach mają jedną wadę - są dość podmokłe i po deszczu mogłyby się zamienić w jedno wielkie bagno. Konieczna jest więc rewitalizacja dziewiczych i zarośniętych łąk. Są jednak plany odwodnienia tego obszaru, przy wsparciu finansowym władz województwa (to także w związku z powstaniem strefy ekonomicznej).
Przypominamy: Brzegi koło Wieliczki są bardziej krakowskie niż Przylasek Rusiecki?
Krakowskie Błonia:
Błonia to jedna z największych europejskich łąk o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów. Zamknięte są w trójkącie ulic: Focha, 3 Maja oraz Piastowskiej.
Historia Błoń sięga XII wieku. Ziemię podarował klasztorowi norbertanek Jaksa z Miechowa, zamożny szlachcic, późniejszy założyciel zakonu bożogrobców. W XIV wieku Błonia stały się własnością krakowskiego magistratu. Początkowo był to teren bagnisty. Po osuszeniu bagien Błonia świetnie nadawały się do organizowania dużych zgromadzeń. Świętowano tu ważne rocznice dla historii Polski, ale i uroczystości kościelne. To tu odbywały się msze święte podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II (1979, 1983, 1997 i 2002) oraz Benedykta XVI (2006). Uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych, najwięcej zgromadziła msza w 2002 roku, bo ok. 2,5 mln. Ołtarze były ustawiane od strony ulicy 3 Maja, na wysokości ulicy Reymana. Dzięki temu ołtarz był dobrze widoczny z każdego miejsca Błoń. W miejscu, w którym budowano ołtarze ustawiono pamiątkowy kamień upamiętniający te wydarzenia.
Głaz Jana Pawła II. Fot. Zygmunt Put
Błonia były też miejscem, gdzie krakowianie spotkali się po śmierci Jana Pawła II.
(RK/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze