Oszuści są dobrze przygotowani, także psychologicznie; wiedzą, jak podejść ofiarę – co wykorzystać, na czym skupić jej uwagę.
Śledzą to, co dzieje się w Polsce na rynku, to czego to seniorom brakuje i wykorzystują to bezwzględnie - wiedzą o seniorach wszystko - mówi Łukasz Salwarowski z „Głosu seniora”.
Nie klikaj!
Przestępcy podszywają się pod firmy i instytucje, wysyłają linki. Oszustwo „na paczkę” jest jednym z najczęściej spotykanym. Osoba otrzymuje link z informacją, że musi dopłacić za paczkę, klika, podaje swoje dane.
O tej metodzie jest najnowszy spot z udziałem DJ Viki, naszej ambasadorki, która mówi: nie klikaj w linki wysłane ci mailem, facebookiem lub sms-em, ktokolwiek by je wysyłał. Przestrzegamy też przez wiadomościami tekstowymi, które wysyła rzekomo Tauron, Enea czy gazownia - jeżeli nie dopłacisz do północy, zlecimy odcięcie ci gazu czy prądu. A kliknięcie w link często oznacza zainstalowanie złośliwego oprogramowania na naszym komputerze, które śledzi i które uzyskuje z komputera nasze dane wrażliwe
- opowiada Salwarowski.
Jest też metoda na samochód zastępczy. Na czym to polega? Salwarowski tłumaczy:
- Ktoś uległ wypadkowi, w związku z tym potrzebował samochód zastępczy i zadzwonił do firmy ubezpieczeniowej, aby mu taki samochód podstawiła. Niestety ten samochód podstawiła mu firma, nie ubezpieczeniowa, tylko ta, która się pod nią podszywała. Zostały podpisywane dokumenty odbioru samochodu. Okazało się, że to były dokumenty drogiego wypożyczenia; w dodatku samochód nie był ubezpieczony. Potem były wyciągane od osoby oszukanej opłaty za rzekome uszkodzenia.
Czerwona lampka
Jak rozpoznać, że coś jest nie tak, jeśli mamy do czynienia z czymś, co wcześniej nie zostało opisane w mediach?
Czerwona lampka powinna zapalić się wtedy, gdy słyszymy albo czytamy: hasło bezpłatne, gratis, okazja, nie powtórzy się. Nikt nam za darmo w życiu nic nie daje, chyba że to sprawdzona organizacja, wiarygodna
- ostrzega Salwarowski. I dodaje:
Jeżeli czujemy się wyprowadzeni z równowagi; jeżeli jesteśmy wystraszeni, trzęsą nam się ręce, jesteśmy spoceni, to znak, że przestępca doprowadził nas do stanu, do którego chciał. Wyłączył nasze racjonalne myślenie. Wycofajmy się i bardzo ważne: wszystko weryfikujmy.
Specjaliści ostrzegają przed przestępstwami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zdarza się, że znane osoby zachęcają nas do kupienia akcji czy obligacji, a to fałsz – głos prezydenta/premiera/aktora jest wygenerowany. Wykorzystano do takiego filmiku autentyczne nagranie, ale zmieniono treść wypowiedzi.
Zadzwoń sam
- Już niedługo przestępcy będą mogli wykorzystać nagrany wcześniej głos naszej córki czy wnuczki i przekonywać nas, żebyśmy wykonali jakieś czynności. Musimy być bardzo przezorni, bardzo ostrożni, nie wierzyć w to, co widzimy. I zawsze potwierdzać w bezpośredni sposób czyli dzwoniąc do kogoś osobiście albo po prostu kontaktując się twarzą w twarz.
Jakie jeszcze metody stosują oszuści? Metoda na „nie jestem robotem” (system weryfikacji CAPTCHA, który w oryginale nie żąda od nas używania skrótów klawiszy); na „amerykańskiego żołnierza”, na dofinansowanie i dotację, „na mieszkanie” (oszuści proponują pożyczkę pod zastaw mieszkania).
Więcej informacji o tym, jak nie stać się ofiarą oszustwa, w najnowszym „Głosie seniora”. Redakcja tłumaczy trudne terminy (quishing, fakeshipping), przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, doradza.