Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Słuchowisko "ci" Radia Kraków obsypane nagrodami na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

  • Katarzyna Fortuna
  • date_range Poniedziałek, 2024.06.24 19:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.06.24 20:07 )
Nagrody na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie otrzymali Wojciech Gruszka, Maciej Wiktor oraz Patrycja Babicka. Radiowy spektakl nawiązuje do głośnej zbrodni w podtarnowskim Szczucinie, gdzie w 1998 zamordowano nastoletnią Iwonę Cygan. Pokazuje zbiorową zmowę milczenia i opowiada o ludziach z drugiego planu zbrodni.

Fot. Piotr Kubic

Posłuchaj słuchowiska "ci"

Wojciech Gruszka został nagrodzony za najlepszą realizację akustyczną. Realizator radiowy od prawie 20 lat związany z Radiem Kraków mówi, że praca przy słuchowisku "ci" była szczególnie wymagająca:

Słuchowisko dzieje się w kilku miejscach, nie tylko w pomieszczeniach, ale także w plenerze. Wymagało to dużego nakładu pracy i innego rodzaju realizacji


Wojciech Gruszka realizuje słuchowiska i reportaże, a także  nagrania muzyczne i transmisje koncertów.

Festiwal Festiwal "Dwa Teatry" - nagroda dla Wojciecha Gruszki, realizatora Radia Kraków


Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Maciej Wiktor, reżyser radiowy, teatralny  i filmowy.


Jestem zaszczycony i bardzo wdzięczny. Stwierdziliśmy, że jest to z jednej strony materiał do stworzenia wyjątkowego słuchowiska, a z drugiej strony bardzo dobra okazja do przypomnienia sprawy, która nie powinna odejść w zapomnienie

- mówi Maciej Wiktor.

Honorową nagrodę im. Krzysztofa Zaleskiego  za twórczość dotyczącą problemów współczesności otrzymała autorka scenariusza słuchowiska „ci” Patrycja Babicka.Radiowy spektakl nawiązuje do głośnej zbrodni w podtarnowskim Szczucinie, gdzie w 1998 zamordowano nastoletnią Iwonę Cygan. Pokazuje zbiorową mowę milczenia i opowiada o ludziach z drugiego planu zbrodni.

Miejscem akcji dramatu jest małe podtarnowske miasteczko, a w szczególności rodzinny dom Krystyny – młodej kobiety, która w latach 90. XX wieku pracowała w Atenach jako opiekunka osób starszych. Pracę załatwiał jej kolega z miasta. Jakiś czas potem, dziewczyna ponoć rzuciła się z Akropolu. W domu, do którego zaglądamy, mieszkają jej rodzice. Odwiedzają ich kolejno: ksiądz, dziennikarka, policjant. Każdy przychodzi z inną intencją; czegoś innego szuka, oczekuje. Wszystkich łączy wspólny temat – sprawa Iwony, innej młodej dziewczyny, która została zamordowana w miasteczku, z którego pochodziła Krystyna. Podobno na oczach wielu świadków. Za śmierć obu kobiet odpowiadają ci sami ludzie. W miasteczku wszyscy wiedzą, kim oni są. Jednak z wielu powodów tego tematu się unika, co stwarza idealne warunki do pączkowania mrocznej i dusznej zmowy milczenia. Historia pokazana w słuchowisku pokazuje mechanizmy funkcjonowania systemowej manipulacji, zbiorowego lęku. Jest opowieścią o ludziach z drugiego planu zbrodni, o zwykłych obywatelach, którzy z różnych powodów przez wiele lat zdecydowali się milczeć. Usłyszymy ich głosy, emocje i lęki, które są typowe dla niebezpośrednich ofiar zbrodni, obnażając mechanizmy psychicznych zależności, które są niebezpieczne, a którym człowiek naturalnie ulega.

- pisze autorka tekstu Patrycja Babicka.

W ubiegłym roku na Festiwalu "Dwa Teatry" słuchowisko Radia Kraków "Porwanie Baltazara Gąbki" otrzymało prestiżową Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich.

Sukces Radia Kraków na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Sukces Radia Kraków na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "DWA TEATRY – Zamość 2023"

Organizowany od 2001 r. w czerwcu Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w programach w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.  

W festiwalu biorą udział także regionalne rozgłośnie radia publicznego, które w ramach swej misyjnej działalności produkują własne słuchowiska.

To święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej z biegiem lat stało się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju.

Festiwal jest okazją do zaprezentowania dorobku i docenienia twórców najlepszych spektakli i słuchowisk. Podczas festiwalu odbywają się również spotkania z artystami i wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy oraz warsztaty.

Autor:
Katarzyna Fortuna

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię