- A
- A
- A
Kto truje powietrze w Małopolsce? Badanie jakości spalin i wykłady w Radiu Kraków.
Rekordzista miał czterokrotnie przekroczoną dopuszczalną normę spalin, kilku trzykrotnie, a ponad 20% samochodów nie powinno przejść badań technicznych. To wynik dzisiejszej akcji Radia Kraków i Politechniki Krakowskiej. W ciągu 4 godzin przed rozgłośnią pojawiło się kilkadziesiąt samochodów, w których naukowcy skontrolowali jakość spalin.Okazuje się, że najbardziej zanieczyszczają powietrze samochody z silnikiem diesla, co może dla nikogo nie było tajemnicą, niestety na drugim miejscu znajdują się samochody zasilane gazem Lpg. Profesor Marek Brzeżanski z Politechniki, tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji, że pora obalić mit o czystym ekologicznie paliwie Lpg. Badania wykazują, że najmniej szkodliwe są spaliny z aut zasilanych gazem ziemnym, jednak takich pojazdów jest niewiele. Auta zasilane propanem butanem wydzielają bardzo szkodliwe spaliny o rakotwórczych właściwościach. Kolejna sprawa to stan instalacji i ich regulacja. Jeden ze źle ustawionych silników był w takim stanie, że doprowadził do awarii sprzętu pomiarowego.
W czasie konferencji odbywającej się dziś w Radiu Kraków, organizowanej przez Uniwersytet Otwarty AGH, rozmawiano o wpływie motoryzacji na smog krakowski. Badania wykazują, że silniki samochodów bezpośrednio nie przyczyniają się do powstawania smogu. To ruch pojazdów wznieca drobiny zanieczyszczeń leżących na jezdni, co może przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza. Co należy podkreślić zanieczyszczenia emitowane przez silniki aut są znacznie bardziej niebezpieczne niż pył zawieszony PM 10. Silniki emitują nanocząsteczki zawierające rakotwórcze substancje, których nie da się zatrzymać żadnym filtrem czy maseczką. Profesor Marek Brzeżański wyjaśnił, że w tej chwili w Polsce trudno o czyste paliwa. Nawet auta elektryczne ładowane są prądem z elektrowni, czyli w jakimś sensie zasilane są węglem. Dlatego tak ważne jest, by dbać o stan techniczny samochodów i przestrzeganie norm emitowanych spalin.
Po awarii urządzenia pomiarowego zmuszeni byliśmy do wcześniejszego zakończenia badań. Jednak już dziś zapewniamy, że tego typu spotkania będą w Radiu Kraków odbywały się częściej.
Marcin Koczyba/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, na części tras zalega śnieg
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze