Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sytuacja na Dworcu Głównym w Krakowie ma zostać uporządkowana

  • date_range Piątek, 2022.03.11 15:17 ( Edytowany Piątek, 2022.03.11 15:20 )
Kontrolę będzie sprawować Państwowa Straż Pożarna. Za część zadań odpowiedzialne będą służby wojewody, własne obowiązki ma także miasto. Przypomnijmy, do Krakowa przyjechało już ok. 110 tysięcy uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci.

Fot. arch. M. Lasyk

Strażacy będą przede wszystkim odpowiadać za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. "Na miejscu pracuje sztab. Jest specjalny samochód dowodzenia i łączności, w którym koordynowana jest praca poszczególnych służb. Do naszych zadań również należy organizacja zapełniania się autobusów z uchodźcami wyruszającymi w inne miejsca w naszym województwie, a nawet za granicę" - tłumaczy Sebastian Woźniak, rzecznik PSP w Krakowie.

Dodatkowe pociągi specjalne do przewozu uchodźców Dodatkowe pociągi specjalne do przewozu uchodźców

Uchodźcy mogą liczyć na wsparcie 20 kadetów z krakowskiej szkoły aspirantów PSP i całej masy wolontariuszy.

Miasto utworzyło z kolei już miejski punkt wolontariatu (będzie znajdował się w pobliżu peronu 4). Za koordynację działań będą odpowiedzialni urzędnicy.

„Jednocześnie chcemy zidentyfikować wolontariuszy: wydać im identyfikatory, kamizelki. Tak, żebyśmy w sposób widoczny mogli działać na dworcu” - mówiła reporterowi Radia Kraków Elżbieta Kois-Żurek z wydziału polityki społecznej i zdrowia UMK.

Każdy wolontariusz otrzyma zieloną odblaskową kamizelkę, z widniejącym na plecach napisem WOLONTARIUSZ, zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Miasto przygotowało też specjalne ulotki, które pomagają uchodźcom dotrzeć między innymi do namiotu, gdzie można otrzymać ciepły posiłek. W drugim namiocie będzie można przenocować, zwłaszcza gdy ktoś przyjedzie późno w nocy. Informacje o tym, jak znaleźć miejski punkt wolontariatu będzie podawana co 3 godziny przez megafon. Dla uchodźców przygotowano też dodatkową infrastrukturę, w tym toalety w alei Beliny-Prażmowskiego.

Na terenie nowego dworca, zwłaszcza na otwartej przestrzeni i bezpośrednio przy torach nie może być rozdawana zupa - wynika to z kwestii bezpieczeństwa. O tym podczas spotkania mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, który podkreślał, że ciepłe posiłki wydawane są w dwóch miejscach. Miasto przekazuje je w budynku starego dworca. Druga lokalizacja to namiot przed Galerią Krakowską na placu Nowaka-Jeziorańskiego - koordynowany przez wojewodę i Caritas.

"Ani my, ani wojewoda nie możemy "wejść" na teren PKP nieruchomości. Jest to pewna odległość, ale wciąż stosunkowo bliska peronu 4." - tłumaczył Andrzej Kulig.

Wsparcie medyczne i szczepienia

Wojewoda polecił także, aby Inspekcja Sanitarna opracowała zasady bezpiecznego funkcjonowania dworca i punktów odpoczynku, gdzie przebywają uchodźcy i stale monitorowała sytuację. Stosowne zalecenia sanepid ma przekazać wolontariuszom.

Łukasz Kmita zdecydował także o tym, że dwie karetki z systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego będą 24 godziny na dobę stacjonowały przy dworcu, aby w razie potrzeby udzielać wsparcia medycznego.

Transport z dworca w Krakowie

Zgodnie z dyspozycją wojewody, na krakowskim dworcu zostanie też uruchomiony stały punkt odjazdu autobusu (lub autobusów – w zależności od potrzeb), którym uchodźcy będą mogli zostać przewiezieni do wyznaczonych miejsc noclegowych w Małopolsce.

Specjalne pociągi do Niemiec

Zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez MSWiA jutro i pojutrze z Krakowa odjadą specjalne pociągi, za pośrednictwem których zainteresowane osoby będą mogły dostać się do Niemiec. W sobotę taki transport zostanie zorganizowany o godzinie 10.00 i 20.00 do Berlina przez Zgorzelec oraz o 23.00 do Hanoweru. W niedzielę zaplanowane są dwa transporty – o godzinie 10.00 i 20.00, do Berlina przez Zgorzelec.

Od poniedziałku rusza proces rejestracji obywateli Ukrainy

Od poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły rozpocząć proces rejestracji obywateli Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że w najbliższych dniach samorządy otrzymają cztery tysiące dodatkowych czytników do odbierania linii papilarnych po to, żeby, nadając PESEL tym osobom wziąć od nich odciski linii papilarnych i zrobić zdjęcie.

„Będzie to finansowane przez państwo. Premier uruchomił rezerwy, najpierw na kilkadziesiąt milionów złotych, dziś na kolejne 45 milionów złotych. To są tylko te środki, które potrzebujemy do momentu wejścia w życie ustawy, a będzie to w niedzielę. Potem te działania, które podjęły samorządy, będą refinansowane” - zapewnia Szefernaker.

Wiceszef MSWiA przyznał, że w związku z procedurą rejestracji uchodźców będzie sporo dodatkowych problemów - choćby kolejek w urzędach.

Tematy:
Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię