- A
- A
- A
Szpital w Prokocimiu świętuje 50 lat istnienia. ZDJĘCIA ARCHIWALNE
11 grudnia 1965 roku powstał Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii. W piątek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest największą placówką medyczną dla dzieci w południowej Polsce.- Cały czas ten szpital się rozwija. Wyróżniamy się kompleksowością. Mamy wszystkie dziedziny i specjalności, nawet taką jak radioterapia, której nie ma żaden inny szpital pediatryczny - mówi Radiu Kraków dyrektor szpitala w Prokocimiu, Maciej Kowalczyk.
Przez 50 lat działalności, szpital leczył blisko milion pacjentów. Kompleks złożony z sześciu połączonych ze sobą części miał w momencie otwarcia 100 tys. m kw. powierzchni. Zaprojektował go amerykański architekt polskiego pochodzenia Władysław Poray-Biernacki. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w lutym 1966 r. Placówka liczyła wówczas 312 łóżek, dziś jest ich 500.
"Zdecydowana większość naszych pacjentów odzyskała zdrowie. Szpital cały czas się rozwija. Po kilkunastu latach od powstania zajęła się nami Fundacja Project Hope i wtedy nastąpił skok, zarówno w wyposażeniu, jak i edukacyjny, bo dzięki fundacji nasi pracownicy mogli przebywać na stażach w najlepszych amerykańskich ośrodkach, w związku z tym przejęliśmy sposób działania i poziom medycyny amerykańskiej" – mówił dziennikarzom dyrektor naczelny szpitala dr hab. med. Maciej Kowalczyk.
Dodał, że obecnie rozwój placówki jest możliwy dzięki darczyńcom, sponsorom, funduszom rządowym i europejskim. "Wyróżniamy się wśród innych placówek kompleksowością. Mamy wszystkie dziedziny i specjalności, nawet taką jak radioterapia, której nie ma żaden inny szpital pediatryczny" - mówił Kowalczyk.
Od 2011 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym możliwe jest kompleksowe leczenie dzieci z artrogrypozą - schorzeniem polegającym na upośledzeniu mięśni kończyn i kręgosłupa lub mięśni rąk i nóg - przy współudziale rehabilitantów i ortopedów, a w tym roku utworzono odrębne Centrum Leczenia Artrogrypozy.
Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Janusz Skalski, podkreślił, że szpital dziś należy do najnowocześniejszych ośrodków medycznych na świecie. "Jesteśmy na tym samym poziomie, nie odbiegamy od Zachodu, a w wielu wypadkach prześcignęliśmy naszych mistrzów, bo robimy rzeczy nowoczesne, kreujemy nowoczesną medycynę" - mówił dziennikarzom.
Przez lata krakowski szpital odwiedzali najlepsi lekarze z całego świata, a dzięki współpracy z fundacją Project Hope krakowscy lekarze i pielęgniarki odbywali staże w najlepszych amerykańskich placówkach. "Dziś to pracownicy tego szpitala mogą kształcić kolejne pokolenia personelu troszczącego się o zdrowie dzieci. Budynki, wyposażenie, aparatura to jedno, ale bez wyszkolonego personelu, nic by nie było" – powiedział PAP prezes Fundacji Project Hope Thomas Kenyon.
Rektor UJ prof. Wojciech Nowak podkreślił, że cała społeczność Uniwersytetu jest dumna z osiągnięć Szpitala Dziecięcego. Wspominał, że podczas studiów i wielokrotnie był w tym miejscu. "Widzieliśmy inny świat, piękny kolorowy, wspaniale funkcjonujący szpital. Ale najistotniejsze było to, że spotykaliśmy tam w latach 70. wspaniałych ludzi, którzy otwierali przed nami horyzonty. Pokazywali nam, że można leczyć inaczej" – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak. "Korzystałem z pomocy szpitala także w tych najtrudniejszych dla każdego rodzica sytuacjach, gdy dziecko jest chore. Dziękuję" – powiedział.
Obecnie w szpitalu przeprowadzonych jest ponad 6,5 tys. operacji rocznie, w tym 450 kardiochirurgicznych (z czego 300 w krążeniu pozaustrojowym). W placówce odbyło się do tej pory 11 operacji rozdzielenia bliźniąt syjamskich. Szpital dysponuje nowoczesną hybrydową salą operacyjną. Zatrudnionych jest w nim ok. 1,8 tys. pracowników, w tym 350 lekarzy i 650 pielęgniarek.
Od 2011 r. trwa modernizacja placówki, na którą rząd przeznaczył 201 mln zł. Jesienią powstał pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda, w którym oferowane są bezpłatne noclegi dla rodziców dzieci, które z powodu chorób onkologicznych długo przebywają w szpitalu.
(Teresa Gut,PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze