Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie czeka na uporządkowanie

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2016.09.22 07:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:53 )
Teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie czeka na uporządkowanie i właściwe zagospodarowanie. Nieogrodzony teren bez informacji o jego tragicznej przeszłości na razie dla wielu ludzi jest miejscem pikników i spacerów z psami.

Fot. Marek Lasyk

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny Płaszów

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa podpisało już umowę z Ministerstwem Kultury. Najprawdopodobniej za miesiąc na terenie dawnego obozu w Płaszowie mają ruszyć prace porządkowe i badania archelogiczne. Same badania będą prowadzone bardzo ostrożnie, bo na początku tego roku podczas prac remontowych robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Od wyników badań będą zależały dalsze decyzje dotyczące zagospodarowania miejsca. Jednocześnie trwają prace nad scenariuszem ekspozycji mówiącej o historii tego miejsca. Dokładny pomysł będzie znany w kwietniu przyszłego roku. 

Krakowskie centrum społeczności żydowskiej przygotowało ulotkę informacyjną, która była rozdawana osobom spacerującym po terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Płaszów. To inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Krakowa byli informowani o historii obozu, cmentarzach żydowskich i fabryce Schindlera.

Rozdawanie ulotek w okolicach Płaszowa to jedna z inicjatyw, która pojawiła się po publikacjach Radia Kraków dotyczących zaniedbania terenu dawnego obozu.


Obóz koncentracyjny Płaszów powstawał stopniowo od grudnia 1942 r., kiedy na terenie dwóch cmentarzy żydowskich, znajdujących się na przedmieściach ówczesnego Krakowa, Niemcy założyli obóz pracy przymusowej dla Żydów. W lutym 1943 r. został on przemianowany na obóz pracy także dla osób innych narodowości. Obiekt stale powiększano, z 5 ha rozrósł się do 80. Samodzielnym obozem koncentracyjnym (wcześniej należał do obozu koncentracyjnego w Majdanku) stał się od kwietnia 1944 r.

Jego więźniami byli Polacy, Żydzi, Węgrzy, Cyganie, Włosi, Rumuni i sporadycznie osoby innych narodowości. Nie wiadomo, ile osób - łącznie więziono w obozie. Z niektórych źródeł wynika, że przez obóz przeszło około 150 tys. osób, IPN podaje 30 - 40 tys. więźniów. Zbliżanie się do Krakowa armii sowieckiej w styczniu 1945 r. zmusiło hitlerowców do likwidacji obozu. Część więźniów wywieziono do innych obozów koncentracyjnych, a resztę zamordowano.

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię