Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP” w Muzeum Narodowym w Krakowie

  • Justyna Nowicka
  • date_range Wtorek, 2024.12.17 14:53 ( Edytowany Wtorek, 2024.12.17 16:03 )
Wystawa jest ostatnią z cyklu „4 x nowoczesność”, realizowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie od 2021 roku. Jego tematem są interpretacje nowoczesności w polskiej sztuce, architekturze i dizajnie od przełomu XIX i XX wieku po współczesność. Czwarta wystawa poświęcona jest idei nowoczesności i jej tytułowej transformacji po 1989 roku. Z inicjatorem cyklu i współkuratorem wystawy prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka. Wernisaż w Gmachu Głównym 19 grudnia.

Elżbieta Jabłońska, element instalacji z cyklu "Supermatka", 2003, Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku, © Galeria Arsenał w Białymstoku, mat.prasowe

Z prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka

Wystawa prezentuje wielość postaw twórczych i reinterpretacji nowoczesności, które nie tworzyły jednolitego i spójnego obrazu, ale przyniosły dynamiczny i zróżnicowany wielogłos, charakteryzujący życie kulturalne w III RP. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: prof. dr hab. Czesława Frejlich, Alicja Kilijańska, Joanna Regina Kowalska, Agata Małodobry, prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dr Katarzyna Uchowicz. 

- Całą ekspozycję podzieliliśmy na 3 rozdziały: pierwszy to "postmodernizm", drugi nazwaliśmy "nowym modernizmem" (albo neomodernizmem), trzeci nosi obszerną nazwę "wielogłosu" i jest szerokim pojęciem mieszczącym różnorodność reakcji na transformacyjną zmianę: od indywidualizmu, przez podejmowanie przez artystów kwestii społecznych czy temat wojny w Ukrainie - mówi Szczerski. 

Na ekspozycji zobaczymy prace najważniejszych polskich artystek i artystów, projektantów i projektantek działających po 1989 roku, z których większość zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa zwraca uwagę na kluczowe problemy czasów transformacji, pokazując zarówno dzieła będące emblematem czasów III RP, jak i prace mniej znane, których nie prezentowano dotąd szerzej w polskich muzeach, pochodzące ze zbiorów publicznych, prywatnych oraz wypożyczone od samych twórców.

W ramach serii „4 x nowoczesność” odbyły się dotąd wystawy: „Polskie style narodowe 1890-1918” (2021), „Nowy początek. Modernizm w II RP (2022) i „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” (2023). Zebrana dzięki nim wiedza i doświadczenia zostaną wykorzystane do opracowania scenariuszy stałych ekspozycji w gmachu dawnego hotelu „Cracovia”, który po adaptacji przez Biuro Projektów Lewicki Łatak, stanie się nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie poświęconym polskiej architekturze i dizajnowi XX i XXI wieku.

Jest budynek, nie będzie budynku, znów będzie.  A potem w Jest budynek, nie będzie budynku, znów będzie. A potem w "Cracovii" powstanie muzeum

Wystawa czynna 20.12.2024-18.05.2025 

Autor:
Justyna Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię