Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie słychać dziś było bicie dzwonu "Zygmunt"

  • Kamil Wszołek
  • date_range Niedziela, 2024.12.08 11:14 ( Edytowany Niedziela, 2024.12.08 11:59 )
Na Wawelu zabrzmiał dzwon "Zygmunt". Jak poinformowała Archidiecezja Krakowska, dzwon został uruchomiony "w łączności z otwartą na nowo po pożarze katedrą Notre-Dame" w Paryżu.

Dzwon "Zygmunt", fot. Marek Lasyk

W sobotę katedra Notre-Dame została ponownie otwarta po remoncie i pożarze, od jakiego doszło pięć la temu. W uroczystościach wzieli udział politycy i zaproszeni goście z całego świata, w tym prezydent- elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także polski prezydent Andrzej Duda. W niedzielę katedra Notre-Dame w Paryżu ponownie stała się miejscem kultu - została w niej odprawiona pierwsza od pięciu lat msza święta, podczas której dokonana została konsekracja głównego ołtarza. W nabożeństwie wzięli udział m.in. wszyscy francuscy biskupi i kapłani z każdej ze 106 parafii w paryskiej archidiecezji.


Dzwon "Zygmunt" rozbrzmiewa na Wawelu podczas świąt kościelnych i w  najważniejszych dla narodu chwilach. W niedzielę, jak podała  Archidiecezja Krakowska, został uruchomiony "w łączności z otwartą na nowo po pożarze katedrą Notre-Dame" w Paryżu.

Najsłynniejszy polski dzwon został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego i nazwany potem jego imieniem. Krakowianie dźwięk dzwonu po raz pierwszy usłyszeli 13 lipca 1521 roku na uroczystości św. Małgorzaty. Od tego czasu jego donośny dźwięk towarzyszy Polakom w najważniejszych chwilach, a sam dzwon stał się jednym z narodowych symboli.

Huczny jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt Huczny jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt

Źródła historyczne podają, że dzwon "Zygmunt" został odlany w 1520 roku przez ludwisarza Hansa Behama z Norymbergi w warsztacie w pobliżu Bramy Floriańskiej. W 1521 roku przewieziono go na Wawel na specjalnych saniach, pod które podkładano belki, żeby usprawnić transport. Następnie dzwon wciągnięto na wieżę na linach połączonych klockami, obciążonych skrzynią z ciężkimi kamieniami. 

W tamtych czasach wciągnięcie dzwonu na wieżę było bardzo trudną operacją. Waga samego klosza Zygmunta, według dokonanych obliczeń, wynosi 9 ton i 650 kilogramów. Biorąc pod uwagę jeszcze serce, jarzmo dębowe, okucia i liny, razem może to być nawet 12 ton i 600 kilogramów.

Aby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników. Dźwięk Zygmunta słychać w promieniu 30 kilometrów. To dziś jedyny tak potężny dzwon w Europie poruszany siłą ludzkich mięśni. Początkowo dzwonnikami byli świątnicy katedralni, potem między innymi członkowie cechu cieśli krakowskich, a od połowy XX wieku - dzwonnicy pochodzący z różnych środowisk i reprezentujący różne profesje. Obecnie jest ich około trzydziestu.

Długość dzwonienia, określona "ordynacją" Krakowskiej Kapituły Katedralnej z 1888 roku, to 8 minut. Z okazji specjalnych okoliczności, jak procesje, dzwon "Zygmunt" dzwoni dłużej.

Historyczny moment wciągnięcia "Zygmunta" na wieżę Katedry Wawelskiej uwiecznił Jan Matejko na obrazie "Zawieszenie dzwonu Zygmunt na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku", który znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jubileusz 500-lecia tamtego wydarzenia, obchodzony w 2021 roku, wawelscy dzwonnicy uczcili, składając do swojego skarbca "kapsułę czasu". Trafiła do niej między innymi lista dzwonników, okolicznościowy złoty pierścień, kopia orła Zygmunta Starego i specjalnie wybita srebrna moneta Narodowego Banku Polskiego.

W 2001 roku Zygmunt otrzymał nowe serce. Oryginalne, pierwsze serce dzwonu zostało wykute z żelaza. Służyło 479 lat i wykonało w tym czasie około 12 milionów uderzeń. W XIX wieku trzykrotnie pękało i było naprawiane. Ostatni raz uderzało w klosz Zygmunta w Boże Narodzenie 2000 roku. Wtedy stwierdzono jego czwarte pękniecie. Powodem było tak zwane zmęczenie materiału. Wówczas postanowiono podarować Zygmuntowi nowe serce. To drugie, zbudowane na wzór pierwszego, zabiło po raz pierwszy 14 kwietnia 2001 roku.

Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Autor:
Kamil Wszołek

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię