To jest żyrandol, który widział bardzo wiele rzeczy, to jest świadek historii. My sobie czasem tak z niego żartujemy, ale to tak naprawdę jest taki świadek w teatrze, który widział wiele rzeczy, począwszy od wydarzeń historycznych takich jak czasy stalinizmu, faszyzmu, wielkie wydarzenia w historii tego miasta, Polski. To jest bardzo ciekawy rekwizyt.
- A
- A
- A
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można podziwiać 130-letni żyrandol z bliska
Taka sytuacja zdarza się średnio raz na dwa lata. Żyrandol zostanie opuszczony, by wymienić w nim żarówki. Obiekt ma 3,5 metra średnicy i waży prawie 800 kilogramów. Warto przyjść i zobaczyć go z bliska — przekonuje dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.To jeden z pierwszych żyrandoli elektrycznych w Europie, i pierwszy żyrandol elektryczny na ziemiach polskich. ma prawie 130 lat. Warto mieć z nim zdjęcie — przekonywał dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.
Również mamy scenografię do "Dziadów" w tym czasie, więc można ten żyrandol jeszcze piękniej zobaczyć na złotej podłodze. On będzie w dole przez jakieś dwie godziny między 11 a 13. To jest też czas konserwacji, wymiany żarówek, czyszczenia, zostawienia listu dla potomności w żyrandolu. O 13 będzie szedł w górę, będzie to trwało ponad godzinę i następnie zostanie on zaświecony.
Chętni mogą zakupić zużyte żarówki i w ten sposób wspomóc działalność teatru. Jednocześnie trwać będzie sprzedaż niepotrzebnych już strojów i rekwizytów teatralnych.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze