Zdecydowanych kroków ze strony prezydenta Jacka Majchrowskiego domagają się radni, którzy od początku byli przeciwni temu, by Kraków był gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Jak mówi Łukasz Gibała z Klubu Kraków dla Mieszkańców - pora, aby prezydent wywiązał się ze zobowiązań, jakie nałożyła na niego rada. Stąd kolejna uchwała. Według Gibały taka uchwała jest konieczna, bo prezydent robi "uniki", nie realizując uchwały radnych z września, według której, jeśli do końca października nie będzie finansowych gwarancji rządowych, Kraków wycofa się z organizowania Igrzysk.
- A
- A
- A
Władze Krakowa zgłaszają poprawki do projektu specustawy w sprawie Igrzysk Europejskich
Radni PiS wspólnie z prezydenckim klubem Przyjazny Kraków zablokowali dokument, który miał zobowiązać prezydenta Jacka Majchrowskiego do niezwłocznego wycofania się miasta z funkcji gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Uchwałę popierało trzech radnych Łukasza Gibały i 11 z klubu Koalicji Obywatelskiej. To oznacza, że miasto wstrzyma się z podjęciem ostatecznej decyzji czy będzie gospodarzem tej imprezy do momentu zakończenia kolejnej tury rozmów z przedstawicielami rządu.Radny podkreśla, że nawet jeśli rząd obieca w końcu sfinansowanie potrzebnych zadań, nie wystarczy czasu na ich zrealizowanie i będzie to jedna wielka prowizorka. Prezydent powinien się wycofać, żeby nie zniszczyć wizerunku Krakowa.
Uchwale, która miałaby ponaglać prezydenta, przeciwny jest klub Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi Michał Drewnicki - miasto i rząd prowadzi negocjacje na temat konkretnych rozwiązań, dlatego takie przebieranie nogami ze strony rady nie ma żadnego sensu. Jest gotowy projekt specustawy, jest rozporządzenie dotyczące inwestycji sportowych, a miastu udało się wynegocjować wpisanie stadionu Wisły do rządowego dofinansowania, czas na dopięcie wszystkiego jest do końca roku. Trzeba wzmocnić miasto w tych negocjacjach, a nie osłabiać takimi uchwałami.
Warto dodać, że na 15 stycznia zaplanowano podpisanie umowy host city pomiędzy Krakowem a Europejskim Komitetem Olimpijskim. Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw sportu mówił dziś na antenie Radia Kraków, że choć projekt specustawy jest już gotowy, to wciąż nie ma w nim mowy o tym, by rząd miał współfinansować inwestycje w infrastrukturę drogową, bo w rozporządzeniu pojawiają się tylko inwestycje o charakterze sportowym. Jest poprawka do specustawy, że Ministerstwo Infrastruktury będzie mogło przygotować dedykowany program finansowy na inwestycje niesportowe dla Krakowa, Krynicy i Zakopanego.
Kozioł dodaje, że bez takiego dokumentu miasto nie podpisze umowy. Podkreślał również, że trwają negocjacje dotyczące finansów na niektóre obiekty sportowe, które miały powstać przy okazji Igrzysk Olimpijskich. Ministerstwo Sportu ma wątpliwości dotyczące budowy basenu olimpijskiego i hali widowiskowo-sportowej w Krakowie. W jego opinii dobrą wiadomością jest jednak to, że Ministerstwo Infrastruktury postanowiło przeznaczyć około 200 milionów złotych na przebudowę węzła Opatkowickiego. Jak mówi, to była jedna z ważniejszych inwestycji drogowych, które miały być realizowane przed Igrzyskami.
Te rewelacje nie przekonują jednak nie tylko klubu Gibały, ale także radnych Koalicji Obywatelskiej. Jak mówi radny Artur Buszek - większość planów wciąż pozostaje w sferze życzeń. Obietnice są niepełne, bo dotyczą jedynie obiektów sportowych, a nie również infrastrukturalnych. Jest więc niepewność półtora roku przed ewentualnymi Igrzyskami i wszystko wydaje się mało poważne, dlatego powinno się zrezygnować z organizowania imprezy.
Sejm przyjął w środę ustawę o wsparciu przygotowań do III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i w województwie małopolskim w 2023 roku. Za wnioskiem sejmowej komisji głosowało 267 posłów, 160 było przeciw, a dziesięciu wstrzymało się od głosu.
Ustawa ma stworzyć warunki umożliwiające właściwą organizację zaplanowanych od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku Igrzysk Europejskich oraz wypełnienie zobowiązań wynikających z umowy Host City Contract.
Ustawa określa zasady wsparcia przygotowań, w tym m.in. warunki przedsięwzięć w zakresie projektowania, budowy, przebudowy lub remontu stadionów i innych obiektów budowlanych na terytorium RP, niezbędnych do przeprowadzenia zawodów.
Ustawa określa również sposób finansowania lub dofinansowania niektórych kosztów organizacji oraz przygotowania i realizacji zaplanowanych i wynikających z umowy Host City przedsięwzięć.
W celu przygotowania i realizacji Igrzysk Europejskich województwo małopolskie ma utworzyć spółkę celową. Jednym z jej głównych zadań będzie wykonywanie zadań z zakresu koordynowania i kontroli przygotowania i realizacji projektu oraz innych przygotowań do Igrzysk.
Decyzja o założeniu spółki została już podjęta w kwietniu przez samorządowców z Małopolski. Wszystkie niezbędne dokumenty są złożone w sądzie rejestrowym.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczony na dotacje dla spółki celowej będący skutkiem finansowym ustawy wyniesie w sumie 160 mln zł. W 2021 roku zostanie przekazane do dyspozycji spółki do 103 mln, w 2022 - do 47 mln, natomiast w 2023 - do 10 mln złotych.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej będzie miał prawo monitorować wykorzystanie limitu wydatków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będzie mógł wdrożyć działania korygujące.
Decyzję o organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków 2023 podjęła uchwałą Rada Ministrów 30 maja 2019 roku. Zadeklarowano w niej poparcie dla zgłoszenia kandydatury miasta Krakowa i województwa małopolskiego jako gospodarza. 22 czerwca 2019 roku podczas nadzwyczajnego posiedzenia Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku miasto Kraków i woj. małopolskie otrzymały prawo organizacji Igrzysk.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:55
Optymistyczne dane z Muszyny. "To był fantastyczny rok"
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, na części tras zalega śnieg
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze