Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Z Rynku na cmentarz. Nieudany eksperyment za... 200 tysięcy złotych

  • Ola Sobczak
  • date_range Czwartek, 2024.12.05 16:37 ( Edytowany Niedziela, 2024.12.08 07:08 )
"Nikt z nami nie rozmawiał, nikt nas nie uprzedził, a stoisko zabrali. A dobrze nam służyło" - tak krakowskie kwiaciarki komentują zamieszanie wokół swoich stoisk. W ostatnim czasie z Rynku Głównego zniknęło charakterystyczne, obite listewkami stoisko, które miało tam zostać już na stałe. Kwiaciarki wróciły do swoich zielonych skrzyń i białych parasoli, które nijak nie chronią ich przed zimnem. Miasto wyjaśnia, że... minął okres testów i stoiska musiały zniknąć z Rynku.

Rynek Główny w Krakowie. Fot. Ola Sobczak

Trudno powiedzieć, czy Kraków kiedykolwiek doczeka się porządnych stoisk dla kwiaciarek. Władze miasta przekazały, że na razie tworzenie nowych projektów będzie zawieszone ze względu na brak pieniędzy. Tymczasem kwiaciarki są zirytowane, bo testowane przez nie stoisko było praktyczne i funkcjonalne.
Teraz jest jesień, jest zimno, pada deszcz. Towar się niszczy. My jesteśmy za tym, żeby powstały budki. Mogłybyśmy wtedy pracować cały rok, a nie na przykład pół roku, bo nie pozwala mróz czy burza
- mówi jedna z krakowskich kwiaciarek.
Cała sytuacja jest co najmniej zaskakująca, bo zielone, zamykane stoisko miało być ostatecznym projektem. W lutym tego roku miasto informowało, że zyskał on aprobatę sprzedawców i zespołu do spraw targowisk miejskich. Pomysły na zmianę wyglądu stoisk zaczęły się już 11 lat temu, kiedy trzeba było je dostosować do przepisów parku kulturowego i uchwały krajobrazowej. Faktyczne prace rozpoczęły się w 2020 roku, a ich efektem było stoisko na kształt domku obitego listewkami. Nie przypadło ono jednak do gustu wszystkim krakowianom.
Ktoś wymyślił, że będzie stało takie pudło obite listewkami. Ja nie jestem wielkim przyjacielem tego rodzaju projektów. Te, skrzynki, które w tej chwili stoją, są, jakkolwiek byśmy na to patrzyli, częścią krajobrazu. Przestrzeń publiczna, która jest wspólną własnością, nie może by zawłaszczana przez obiekty kubaturowe, których się nie da wynieść. To nie jest rola tej przestrzeni w mieście
- ocenia krakauerolog Konrad Myślik.
Sprawdziliśmy, co się stało ze stoiskiem kwiaciarek. Okazuje się, że trafiło ono na Cmentarz Podgórski, gdzie służy tamtejszym sprzedawcom. Powodem przenosin stoiska z Rynku Głównego miało być... zakończenie okresu testowego.
Stoiska kwiaciarskie przy Cmentarzu Podgórskim

Stoiska przy Cmentarzu Podgórskim. Fot. Ola Sobczak

Stoisko kwiaciarskie, które ostatnio było na Rynku, było stoiskiem testowym. To był drugi prototyp. Otrzymaliśmy informację od kwiaciarek, że nie są już zainteresowane dalszym testowaniem stoiska. W związku z tym stwierdziliśmy, że warto wykorzystać obiekt, który mamy. Państwo sprzedający kwiaty przy Cmentarzu Podgórskim
- wyjaśnia Katarzyna Piotrowska z krakowskiego magistratu.
Sprawa jest dosyć niejasna, bo przecież projekt stoiska, które stanęło na Rynku w lutym, miał być finalny, a tymczasem wciąż jest mowa o testach. Na razie wiadomo tylko tyle, że w najbliższym czasie nie będą projektowane żadne nowe prototypy stoisk dla kwiaciarek. Zostają im znane wszystkim zielone skrzynie i parasole.
Docelowo na Rynku miało stanąć 7 zamykanych stoisk, które umożliwiłyby pracę kwiaciarek przez cały rok. Projekt i wykonanie tylko jednego "domku" kosztowało 200 tysięcy złotych.
Źródło: opracowanie własne
Autor:
Ola Sobczak

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (22)

B
Bazakbal
2024-12-12
"mam pytanie kto zapłaci za te proponowane 7 stoisk, czy miasto , czy kwiaciarki?" Powinny zapłacić kwiaciarki (tak jak zapłacili sprzedawcy pamiątek czy obwarzanków za swoje stoiska), ale nie chcą.
K
Krystyna.
2024-12-12
Mamy inny krajobraz teraz..Ukraińskie flagi.i krzyczących Ukraińców.To są teraz gospodarze tego miasta
Z
zibi
2024-12-11
mam pytanie kto zapłaci za te proponowane 7 stoisk, czy miasto , czy kwiaciarki?
V
Viki
2024-12-09
Spełniło się moje marzenie. Koszmarek niczym stoisko z Krupówek zniknęło . Kto zaprojektował taki kicz ! Jeszcze rozbiórka plastikowej fontanny i na nasz Rynek wróci dawny spokój i harmonia .
O
Ola
2024-12-08
Wszystko się zmienia.U kwiaciarek też niech będą zmiany na lepsze. Trzeba o nie dbać.Za niedługo nie będzie miał kto pracować w takich warunkach.
K
krakowianka
2024-12-08
Stoiska kwiaciarek na Rynku Głównym były tylko stoiskami i niech tak zostanie, nie powinno się budować specjalnych pawilonów na Rynku Głównym, dobrze, że zostały zabrane z Rynku Głównego.
B
Bożena
2024-12-07
Kiedyś sponsorem krakowskich kwiaciarek było radio RMF FM ale rozwiązali umowę przez ustawę krajobrazową która weszła w życie. Może uda się znaleźć innego sponsora było by dla kwiaciarek lepiej. Życzę aby nadchodzący rok był dla Nich bardziej łaskawy.
AOD
Anka od dzbanka
2024-12-07
A po co w stylu góralskim w krakowie. Niech sobie taki zostanie na Podhalu. Tu jest kraków i nie potrzebujemy innych lokalnych wzorów. Mamy swoje tradycyjne galicyjskie wzory.
S
Stefan
2024-12-07
Kwiaciarki szukajcie sponsora. Na miasto nie ma co liczyć.
K
kajka
2024-12-07
skąd taka cena,za te pieniądze można wystawić dom 50 m
S
Staszek
2024-12-07
Sponsor to byłby najlepszym rozwiazaniem.Jak miasto nie ma pieniędzy.Wstyt dla miasta Krakowa ,że nie dbają z jednym z symboli Krakowa.
A
Aga
2024-12-07
Niech poszukają sponsora.
G
Grażyna
2024-12-07
W każdym dużym mieście kwiaciarki mają budki ,dlaczego w Krakowie nie mają.
G
Glaca
2024-12-07
No cóż, urzędnicy i Prezydent to spadkobiercy ob.Machlojskiego.
B
Basia
2024-12-07
Biedne kwiaciarki, stoją na polu wiatr ,deszcz czy mróz.Nie mają schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Jestem za budkami.Jest ich bardzo mało -Pusto się robi na Rynku a jak ich nie będzie nie wyobrażam soibie.Miasto Kraków nie ma pieniędzy -wstyd. Kwiaciarki to symbol Krakowa.Pies ma budę, schronienie.
D
dabdyt
2024-12-06
to jest biznes ,,pamietam Hale targowa jak przerabiali ,a my za to placilismy nic za darmo nie bylo
M
Marek
2024-12-06
We Wrocławiu jest Rynek Solny, gdzie stoją kwiatowe stragany. O każdej porze roku jest tam kolorowo, a sprzedawcy są izolowani od chłodu, wiatru, deszczu i śniegu. I po co publiczne pieniądze na wątpliwej estetyki kuromesła wyrzucać? Może przydałoby się pomysłodawcę z tego rozliczyć?
Z
Zofia
2024-12-06
Stoiska powinny być ładne w stylu góralskim aby były ładne dla oka.Terazniejsze to tylko zasmiecają rynek.Po prostu brzydkie.
K
Kolesiostwo
2024-12-06
A sprzedawcy z cmentarza mają budki używane, po testach, pewnie za darmo albo za jakieś mikro kwoty. Wystarczy mieć znajomego w urzędzie i wszystko się da dostać
M
Mojnick
2024-12-06
A może dlatego że to właśnie miasto dzierżawi im teren in reguluje działalność?
K
Kerk
2024-12-06
„ A właściwie to dlaczego Miasto ma fundować z publicznych pieniędzy stoiska sprzedawcom kwiatków (tzw. krakowskim kwiaciarkom)” - a dlaczego jak wynajmuję komuś mieszkanie, to mam finansować z własnych pieniędzy zakup tego mieszkania na wynajem?
B
Bazakbal
2024-12-05
A właściwie to dlaczego Miasto ma fundować z publicznych pieniędzy stoiska sprzedawcom kwiatków (tzw. krakowskim kwiaciarkom)

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię