Edytuj
share
Anna Dymna i Konstanty Gebert laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
„ Za zmienianie obrazu osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie, zmienianie sposobu w jaki na nie patrzymy” - uhonorowana została Nagrodą założycielka Fundacji „Mimo wszystko” Anna Dymna . W kategorii za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości” nagrodzony został publicysta Konstanty Gebert, autor książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.
Gala Nagrody odbyła się 30 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury
W kategorii I – za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”
laureatem został Konstanty Gebert – autor licznych publikacji, za książkę pt. Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło (Agora 2023), poświęconą okolicznościom, w jakich człowiek zaczyna myśleć o innych ludziach najpierw jako o przeszkodzie na drodze własnego rozwoju, a w końcu – jako o wrogach, których należy za wszelką cenę usunąć. Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.
Konstanty Gebert (ur. 1953, pisał także pod pseudonimem „Dawid Warszawski”) – dziennikarz, tłumacz, nauczyciel akademicki, publicysta „Gazety Wyborczej” (1989–2022), od 2023 roku felietonista „Kultury Liberalnej”, autor licznych artykułów opublikowanych w Polsce i za granicą, psycholog. Opublikował kilkanaście książek, m.in.: Wojna czterdziestoletnia (2004), Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela (2008), 54 komentarze do Tory (2008), Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela (2023). Współzałożyciel niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, twórca i pierwszy naczelny żydowskiego miesięcznika „Midrasz”.
O książce " Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło " Z Konstantym Gebertem rozmawia Jolanta Drużyńska
„Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” Konstantego Geberta (radiokrakowkultura.pl)
w kategorii II – za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera.
laureatką została Anna Dymna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezeska Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, łącząca działalność artystyczną i dobroczynną, będąca wzorem dla wielu, którzy podejmują się działań humanitarnych.
Założona przez nią fundacja od 20 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, organizuje konkursy i festiwale promujące ich twórczość, prowadzi warsztaty terapii artystycznej i zajęciowej. Upomina się o godność osób wciąż w naszym społeczeństwie marginalizowanych – osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, ale też zmagających się np. z rzadkimi chorobami, nietypowymi dysfunkcjami (w prowadzonym przez aktorkę programie telewizyjnym „Spotkajmy się”). Anna Dymna dba nie tylko o swoją fundację, promuje również inne organizacje. W swojej działalności często odwołuje się do myśli ks. Tischnera, podkreślając, że jest on dla niej inspiracją w różnych trudnych momentach.
Jak podkreśla Kapituła Nagrody, Anna Dymna daje coś więcej niż bezpośrednią pomoc: ona zmienia obraz osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie, zmienia sposób, w jaki na nie patrzymy. W swoich wypowiedziach stara się przekazywać pozytywną wizję człowieka, wydobywając z ludzi przede wszystkim to, co dobre i co może ich połączyć z innymi.
O działalności Anny Dymnej i jej Fundacji " Mimo wszystko" a także z innymi nominowanymi do tej kategorii Nagrody rozmawiała Jolanta Drużyńska
"Według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera" (radiokrakow.pl)
Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną oraz statuetkę zaprojektowaną przez artystę Mariana Gromadę.