Linia Filmowa wydawnictwa Ha!art to jedno z najciekawszych zjawisk na rynku polskiej krytyki.
Do głównych założeń serii należą popularyzacja współczesnej myśli teoretyczno-filmowej, dostarczanie kontekstów i komentarzy ułatwiających odbiór kina awangardowego i eksperymentalnego, prezentacja polskim czytelnikom bliżej nieznanych kinematografii narodowych, a także promocja młodego pokolenia krytyków, teoretyków i historyków filmu. Szczególne miejsce w Linii Filmowej przypada krytycznym, alternatywnym ujęciom kina polskiego.
W sumie w serii ukazało się dotąd blisko 30 tytułów, część we współpracy z najważniejszym polskim festiwalem filmowym Era Nowe Horyzonty.
"Piotr Szulkin – Życiopis" to zapis rozmowy Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego z Piotrem Szulkinem – jednym z najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina i teatru telewizji.
Szulkin, artysta „chory na Polskę”, w swej twórczości niezwykle trafnie portretował rzeczywistość PRL-u i czasów przełomu, jednocześnie prorokując współczesność tworzoną przez odwieczne podziały i społeczno-patriotyczne mity.
Szulkin dzieli się z czytelnikami swoim ujęciem estetyki podług której realizował filmy, oparte na skrajnie subiektywnym postrzeganiu rzeczywistości. Rozważa definicję człowieczeństwa i egzystencji, które są punktem wyjścia i dojścia jego artystycznych poszukiwań. Mówi o swoim rzemiośle, pracy na planie i samotności reżysera.
"Czycz i filmowcy, czyli przyliteracki status kina polskiego" Piotra Mareckiego.
Książka jest próbą opisania pewnej formacji pokoleniowej i społeczno-politycznej, która była już uprzednio opisywana, ale w nieco innej konfiguracji: w zestawieniu, powiedzmy: Bursa, Hłasko, Polański, Komeda, Głowacki nacisk padał raczej na kontestację i poetykę skandalu, a następnie – na światowy sukces kontestatorów.
Jeśli do Bursy doczepimy ciąg nazwisk złożony z Czycza, Latałły, Titkowa i Barańskiego, okaże się, iż kontestacja może mieć charakter znacznie bardziej kameralny i osobisty, a zamiast międzynarodowego sukcesu pojawi się „prowincjonalność” i wycofanie z wielkiego świata jako świadomie wybrany los. Inna też będzie – i to zdecydowanie – poetyka dzieł tworzonych przez tego rodzaju artystów. Stylistyczną drastyczność i prowokacje zastąpi w nich pierwiastek liryczny i sentymentalny – tak świetnie widoczny w filmie Nad rzeką której nie ma Barańskiego. Jednocześnie postawa wycofania nie wyklucza bynajmniej bezkompromisowej oceny politycznego systemu, który panował w Polsce.
Więcej o książkach w magazynie Koło Kultury we wtorek po 21.00.
- A
- A
- A
Co łączy Hłaskę, Polańskiego i Komedę?
"Czycz i filmowcy, czyli przyliteracki status kina polskiego" - to nowość wydawnictwa Ha!artKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze