- A
- A
- A
Finisaże wystaw w MCK i Muzeum Narodowym
Niedziela 10. lutego to ostatni dzień trzech wystaw w Krakowie.Dziś finisaż wystawy „Andy Warhol. Konteksty” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Ekspozycję będzie można zwiedzić w towarzystwie przewodnika: o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 w j. polskim, a o godz. 16.00 w j. angielskim.
O godz. 15.00 bedzie mozna wysłuchać na prelekcji dr Agnieszki Łakomej na temat serigrafii, ulubionej techniki graficznej Warhola, połączonej z prezentacją interesujących grafik. A o projekcja 18.00 filmu dokumentalnego „Absolut Warhola” (reż. Stanisława Muchy, 2001) będącego ciekawym spojrzeniem na rodzinne strony artysty. Reżyser dotarł do Mikovej - wsi we wschodniej Słowacji i przeprowadził wywiady z jej mieszkańcami którzy jeszcze pamiętają rodzinę Warholów.
Niedziela to także ostatni dzień wystawy „O wizycie, która zakołysała Krynicą” w piwnicach MCK
Wystawa zrealizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny powstała, aby przypomnieć jedno z najbardziej medialnych wydarzeń w dziejach regionu, jakim w styczniu 1937 roku stał się przyjazd do Krynicy holenderskiej pary książęcej, która spędziła miesiąc miodowy w willi „Patria” Jana Kiepury.
Wystawa dokumentuje przebieg królewskiej wizyty na tle atmosfery kurortu lat 30. Całość dopełniają nieznane powszechnie fakty – jak na przykład historia kołyski zaprojektowanej przez Jana Bogusławskiego i podarowanej parze książęcej rok po wizycie, w związku z narodzinami księżniczki Beatrix – obecnie Królowej Niderlandów.
WY-PROWADZKA czyli finisaż wystawy „ZA-MIESZKANIE 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” w Muzeum Narodowym w Krakowie (wystawy nagrodzonej Super Marką Radia Kraków )
W dniu finisażu wystawa otwarta będzie w godzinach 10:00-18:00 (przedłużenie otwarcia tylko wystawy, nie całej Galerii).
W niedzielę wstęp na wystawę oraz do wszystkich galerii wystaw stałych Muzeum jest bezpłatny.
12:00 - oprowadzanie kuratorskie (Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury) - w przestrzeni wystawy, zbiórka przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku (II piętro)
14:00 - oprowadzanie kuratorskie (Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury) - w przestrzeni wystawy, zbiórka przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku
14:00-15:30 - happening „Przeprowadzka” przygotowany przez Barbarę Nawrocką, Dominikę Wilczyńską i Tomka Pałkę – Instalacja „Bibeloty i imponderabilia” (antresola Galerii Sztuki Polskiej XX wieku).
Autorski happening twórców instalacji - wspólnie ze zwiedzającymi postaramy się ustalić, subiektywną wartość bibelotów, które czasem stają się imponderabiliami.
15:30 - projekcja filmu z happeningu "TuMIESZKAM" zrealizowanego przez Barbarę Nawrocką, Dominikę Wilczyńską i Tomka Pałkę - sala U Samurajów.
TuMIESZKAM to akcja sąsiedzka zrealizowana przez Kolektyw Palce Lizać w na przełomie sierpnia i września 2012. Organizatorzy akcji „za-mieszkali” wówczas na jedną noc i dzień w trzech lokalizacjach w Krakowie: kamienicy w centrum miasta, osiedlu grodzonym i w blokowisku. Trzy lokalizacje, trzy historie mieszkaniowe, złożyły się w instalację „Bibeloty i imponderabilia”, która towarzyszyła wystawie „Za-mieszkanie”
Koncepcja akcji:
PALCE LIZAĆ - grupa młodych architektek, które w swych działaniach starają się podejmować poważne tematy w niekonwencjonalny sposób – często z przymrużeniem oka. Finalistki konkursu Skanska: Bridging Prague oraz autorki realizowanej wraz z Hungarian Contemporary Architecture Centre - akupunktury przedmieść w ramach projektu CULBURB.
16:00 - wykład Przemo Łukasika z medusa group pt. „Zamieszkanie” - sala „U Samurajów”, po wykładzie wspólne zwiedzanie wystawy i dyskusja z uczestnikami.
Przemo Łukasik opowie o projektowaniu domów i mieszkań na podstawie doświadczeń z praktyki pracowni medusa group, a także podzieli się refleksją z prac nad aranżacją wystawy „Za-mieszkanie 2012”.
Przemo Łukasik − architekt, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, stypendysta Rządu Francuskiego, praktyki odbywał we francuskich i niemieckich pracowniach architektonicznych (P.P. Pabel Architekten w Berlinie, Jean Nouvel Architecture w Paryżu). W 2008 roku był visiting professor w L'École spéciale d'architecture w Paryżu. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię medusa group, która zrealizowała wiele nagradzanych budynków: biurowiec wasko w Gliwicach, dom w Żernicy, lofty w dawnym spichlerzu w Gliwicach. Autor, inwestor i użytkownik ikonicznego już bolko_loftu w Bytomiu. Autor aranżacji wystawy „Za-mieszkanie 2012”.
18:00 - zamknięcie Galerii
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:44
Praca, zakupy, psychoterapia... Ale przede wszystkim Spajku i Dziunek rapują coś jeszcze.
-
22:00
Zezwierzęcenie Asteriosa, czyli historia Minotaura
-
19:46
To gdzie ten "dom" reprezentacji?
-
19:43
Zamiast spotkania ws. budowy największego polderu w Polsce protest w Szczurowej. Sprzeczne stanowiska wojewody i Wód Polskich
-
18:19
Zagrożony cmentarz w Bukownie k. Olkusza. Nigdy nie powinien tam powstać
-
17:59
Więcej ciszy w mieście! – proszą krakowianie. Prawnik: Hałas nie zna granic fizycznych
-
16:30
Nowohuckie neony. Jeszcze chwila i zaświeci Jubilatka!
-
16:24
Mamy medal na Zimowej Uniwersjadzie!
-
15:45
Zakopiańska fotografia Klementyny hr. Szembekowej po raz pierwszy w Krakowie
-
15:39
Bardzo dobre warunki do szusowania na krynickich stokach narciarskich
-
21:46
2025: Rok kultury, dialogu i inspiracji / 2025: Рік культури, діалогу та наснаги
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze