Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie zaprezentować dzieła Jana Sawki pochodzące z kolekcji i będące darem autora dla muzeum. Jest to przede wszystkim cykl dwunastu sztandarów zatytułowany Sfera (1981–1991). Był on pokazany w 1991 roku na wystawie prac Jana Sawki „Powroty” w Arsenale w Muzeum Czartoryskich, wówczas oddziale MNK. Kolejny cykl to trzydzieści sześć grafik zatytułowanych Postcards (Pocztówki) (1987–1988), który może być pojmowany jako przestroga przed trywializacją i banalizacją naszych wspomnień. Ważne dla twórczości Sawki, ale również dla historii polskiego plakatu, są też dwie prezentowane prace: Exodus i Stu Theatre – gęste od metafor i doskonałe w formie artystycznej plakaty teatralne.
Urodzony w Zabrzu, studiował architekturę w Politechnice Wrocławskiej, a potem malarstwo i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Pierwsze plakaty dla zespołów jazzowych projektował jeszcze jako student. Razem z Janem Jaromirem Aleksiunem, Eugeniuszem Getem Stankiewiczem i Jerzym Czerniawskim stworzyli tzw. Wrocławską Czwórkę.
W 1970 roku Sawka zamieszkał w Krakowie i związał się z Teatrem STU. Nawiązał znajomość z młodymi krakowskimi poetami – Ryszardem Krynickim, Edwardem Stachurą, Wiesławem Dymnym i Leszkiem Aleksandrem Moczulskim – ilustrował liczne tomiki ich poezji. W 1972 roku artysta przeprowadził się do Warszawy, gdzie odpowiadał za graficzny wizerunek klubu „Stodoła”. Rok później związał się z Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu, w ramach którego tworzył scenografie i organizował happeningi.
Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych natychmiast rozpoczął współpracę z redakcją „New York Timesa” – w ciągu dwóch lat wykonał dla tego pisma ponad sto rysunków. Projektował plakaty i scenografie dla teatrów (dla nowojorskiego The Samuel Beckett Theatre zaprojektował instalację do sztuki Becketta ).
Równolegle uprawiał grafikę warsztatową i malarstwo. Dwadzieścia pięć akwafort złożyło się na książkę A Book of Fiction (1986), która został wybrana książką roku przez redakcję „New York Timesa” i nagrodzona na Targach Książki we Frankfurcie. Malarstwo pokazywał regularnie w wielu muzeach i w galeriach, między innymi nowojorskich i kalifornijskich (jego obrazy i rzeźby reprezentowane są przez prestiżowe ACA Galleries w Nowym Jorku).
W 1989 roku powstała scenografia koncertowa dla kultowego amerykańskiego zespołu rockowego The Grateful Dead. W dalszej kolejności powstawały autorskie spektakle The Eyes (Oczy) dla japońskiego teatru Art Tower Mito, do muzyki skomponowanej i wykonywanej przez Adama Makowicza (1993).
W 2010 roku artysta przedstawił w Międzynarodowym Centrum Plakatu w Nowym Jorku The Peace Monument (Pomnik Pokoju), wyróżniony rok później przez Instytut Amerykańskich Architektów tytułem „Excellence in Architecture” w kategorii projektów niezrealizowanych.
Wg. materiałów prasowych MNK
„Jan Sawka. 1946 – 2012”
wystawa czynna do 1 września
W Galerii Sztuki Polskiej XX wieku
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al.3 Maja 1
- A
- A
- A
Jan Sawka w Muzeum Narodowym
Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina twórczość Jana Sawki - malarza, grafika, architekta, projektanta plakatów, okładek książek i płyt, a także scenografa i twórcy pokazów multimedialnych.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:24
Zderzenie busa przewożącego dzieci w Krakowie. Są utrudnienia
-
13:33
To już 80 lat działalności Teatru Groteska! Co czeka nas w jubileuszowym roku?
-
13:23
Będzie nowy przystanek kolejowy w Krakowie. Wkrótce przetarg
-
13:21
Oszust, szarlatan, sztukmistrz. Gałczyński – postać pełna sprzeczności
-
13:12
Będzie zmiana przepisów dotyczących mobbingu. „To nie regulacje były złe, ale ich zrozumienie”
-
13:02
Dobre wiadomości dla narciarzy, którzy wybierają się na Podhale
-
13:02
Zakaz spowiedzi dzieci? "Nie należy szczegółowo wypytywać o grzechy"
-
12:27
To już 80 lat działalności Teatru Groteska! Co czeka nas w jubileuszowym roku?
-
10:00
Oszust, szarlatan, sztukmistrz. Gałczyński – postać pełna sprzeczności
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
22:30
Zwyczaje bożonarodzeniowe na Łemkowszczyźnie / Різдвяні звичаї на Лемківщині
-
10:30
Czym jest jądro ciemności w "Jadrze ciemności"? Profesor filozofii: Zawsze tym samym - agresją wobec obcości
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze