- A
- A
- A
Kolekcja hr. Lanckorońskiego ZDJĘCIA
Tytuł wystawy „Moda w XIX-wiecznym świecie islamu a ówczesne konflikty społeczno-kulturowe”. Zdjęcia pochodzą z kolekcji hrabiego Karola Lanckorońskiego – podróżnika, znawcy i kolekcjonera dzieł sztuki.Kolekcja hr. Lanckorońskiego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 9
Krakowski Miesiąc Fotografii zainaugurował sekcję FRINGE. W kilkudziesięciu krakowskich galeriach zobaczyć można projekty i wystawy poza Programem Głównym festiwalu.
Salon Sztuki Dawnej i Współczesnej Space Gallery we współpracy z Fototeką Lanckorońskich Polskiej Akademii Umiejętności zapraszają na wystawę fotografii zat. „Moda w XIX-wiecznym świecie islamu a ówczesne konflikty społeczno-kulturowe”. Zdjęcia pochodzą z kolekcji hrabiego Karola Lanckorońskiego – podróżnika, znawcy i kolekcjonera dzieł sztuki.
Hrabia Karol Lanckoroński (1848 – 1933) do historii przeszedł przede wszystkim jako wybitny znawca i kolekcjoner dzieł sztuki, człowiek uczony, podróżnik i szczodry mecenas. Był znany nie tylko ze wspierania i promowania artystów, ale również przedsięwzięć naukowych. Współfinansował i organizował liczne wyprawy archeologiczne do poszczególnych rejonów Azji Mniejszej. Historycy sztuki zawdzięczali mu nie tylko kopie klasycznych dzieł sztuki, służące celom poznawczym, porównawczym i edukacyjnym. Zawdzięczali Lanckorońskiemu również licznie darowane fotografie, pochodzące z jego kolekcji. W gronie obdarowanych, w roku 1929, znalazła się także Polska Akademia Umiejętności, której jednym z członków był właśnie hrabia Karol Lanckoroński.
Historia kolekcji:
Początki fotograficznej kolekcji hrabiego Karola Lanckorońskiego przypadają na połowę lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Fotografie, które go interesowały i które zbierał, stanowiły nie tylko rodzaj dokumentacji jego licznych wypraw (co najlepiej oddaje prezentowana w Space Gallery wystawa), ale też dopełniały jego wielką kolekcję dzieł sztuki, zgromadzoną przez niego w jego pałacach w Wiedniu i w Rozdole. Większość zdjęć pochodzących z kolekcji Karola Lanckorońskiego została wykonana przez najlepszych ówczesnych twórców fotografii.
We wspomnianym pałacu w Rozdole, aż do roku 1915, mieściła się „największa w tej części Europy” kolekcja fotografii, którą wspólnie z jej twórcą, Karolem Lanckorońskim, podziwiali i omawiali Jacek Malczewski, Henryk Rodakowski, Julian Klaczko i inni znani przedstawiciele świata kultury.
Podczas pierwszej wojny światowej, tę liczącą, według różnych szacunków, około stutysięczną kolekcję fotografii udało się szczęśliwie ewakuować do pałacu Lanckorońskiego w Wiedniu. Nie odgrywała ona już jednak tej roli, co w przedwojennym Rozdole.
W roku 1929, hrabia Karol Lanckoroński „swój zbiór fotografii naukowych” liczący „mniej więcej 60 000 zdjęć” złożył w darze Polskiej Akademii Umiejętności. Zbiór zawierał głównie fotografie „dzieł sztuki z zakresu architektury, rzeźby i malarstwa, ze specjalnym uwzględnieniem sztuki włoskiej.” We Włoszech też, na terenie ówczesnej Stacji Naukowej PAU w Rzymie, zbiór miał służyć badaniom porównawczym prowadzonym przez historyków sztuki. Opiekunem i kustoszem kolekcji została córka hrabiego – Karolina Lanckorońska (1898 – 2002).
Późniejsze burzliwe losy wpłynęły na podział darowanej części kolekcji. Do Polski przywieziono z Rzymu ponad 40 000 zdjęć, które kolejno znajdowały się w Bibliotece Kórnickiej PAN oraz w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, ostatecznie trafiając ponownie do Polskiej Akademii Umiejętności, tym razem jednak już do Krakowa. Fragment daru Karola Lanckorońskiego (około 5 000 fotografii) nadal pozostający w Rzymie, znajduje się aktualnie pod opieką Biblioteki i Stacji Naukowej PAN w Rzymie.
wg. materiałów prasowych PAU
Organizatorzy zdecydowali się pokazać oryginalne odbitki zdjęć z kolekcji Karola Lanckorońskiego.
Ze względów konserwatorskich prezentowane będą tylko przez kilka dni - do 22 maja.
Space Gallery, ul. św. Marka 7 w Krakowie
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:06
Co dalej z przyszłością trzech szkół podstawowych w gminie Ciężkowice?
-
10:58
W Zakopanem będzie w końcu uchwała krajobrazowa? Jest poparcie przedsiębiorców, ale...
-
10:13
Krakowska Huta ogranicza wpływ na środowisko. Koniec ważnej inwestycji
-
09:54
IoT w Telemetrii i Logistyce: Przyszłość Efektywności i Monitorowania
-
09:39
Krakowska badaczka stworzyła unikatową bazę danych izotopów plutonu w lodowcach
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
09:12
Jest decyzja ws. edukacji zdrowotnej. "Trzeba ochronić szkołę przed awanturą polityczną"
-
08:50
Połasił się na czekolady, ale na sumieniu miał znacznie więcej
-
08:15
Rafał Komarewicz: Każda władza się zużywa, a my rządzimy w nienormalnych warunkach
-
07:42
Tragiczny wypadek w Łososinie Dolnej. Nie żyje jedna osoba
-
07:29
Kraków obchodzi XXVIII Dzień Judaizmu. W tym roku wspominamy Tadeusza Jakubowicza
-
07:08
Jak w ferie pojedzie krakowska komunikacja miejska? Na pewno rzadziej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze