- A
- A
- A
Książka A. Stasiuka - wybór Koła Kultury
Dziennikarze, blogerzy i krytycy wybrali najciekawszy tytuł listopada. To "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" Andrzeja Stasiuka.
Andrzej Stasiuk znowu w drodze, a wszystkie jego trasy można odnaleźć w atlasach.
"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" to książka, którą w programie Koło Kultury Radia Kraków wyróżniliśmy tytułem książki miesiąca. Wyboru dokonali zebrani w studiu dziennikarze, krytycy i blogerzy literaccy. Katarzynę Kubisiowską (Tygodnik Powszechny), dr Annę Marchewkę( literaturoznawczyni i krytyczka, Uniwersytet Jagiellloński) , Marcina Wilka ( blog literacki Wyliczanka) i Jarosława Czechowicza (blog literacki Krytycznym okiem). program prowadziła Barbara Gawryluk.
O "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach":
Zapewne najważniejszym wyzwaniem każdego interpretatora tej pozycji będzie szukanie wspólnego mianownika dla wszystkich ponad czterdziestu tekstów. W moim odczuciu nie ma takowego. Można to podpiąć pod znany już powszechnie model interpretacyjny Stasiukowego pisania opartego na podróżowaniu i doświadczaniu drogi w wielu możliwych wymiarach. Tak, będzie tutaj podróżowanie – takie w głąb siebie przede wszystkim. O drogach też należałoby wspomnieć, skoro są w tytule. Mnie jednak intryguje coś innego. Przecież tym, co spaja ten zbiór jest przede wszystkim osobowość jego autora. Ona teraz ujawnia się świadomie, ale dostajemy kilka wyraźnych sygnałów o tym, jak się kształtowała. Bo bycie takim, jakim jest teraz, to przecież cały bagaż doświadczeń, z którego na pisarskiej drodze Stasiuk tworzył własną filozofię rozumienia świata.
Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem
Stasiuk pisze frazą ostrą a zarazem czule. Jakby rąbał drzewo a równocześnie przyglądał się swojej robocie. Jest autorefleksyjny w sposób, który cechuje filozofów.
Marcin Wilk, Wyliczanka
Raz w miesiącu w literackim, czwartkowym wydaniu Koła Kultury, wieczornego programu w Radiu Kraków, wybieramy książkę znaczącą dla małopolskiego środowiska literackiego. Szukamy propozycji wśród autorów, tytułów, tematów i wydawnictw związanych z Małopolską. W studiu dziennikarze, krytycy, blogerzy dyskutują o wybranych tytułach i wybierają ich zdaniem najciekawszy w ostatni miesiącu. Nominowane w listopadzie książki to:
1. Anny Arno Znak . Wyczerpująca i obszerna biografia poety połączona z interpretacja jego wierszy. "Wszystkie twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńsiego"
2. Siddhartha Mukherjee . Cesarz wszech chorób. Biografia raka . Czarne. Amerykański onkolog i pisarz, opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych
3. Małgorzaty Niemczyńskiej . Agora.To Pierwsze po śmierci pisarza mierzenie się z życiorysem niezwykłego twórcy i trudnego w kontaktach człowieka.
4. Łukasza Orbitowskiego SQN. Brudne, nudne, polskie miasteczko i opowieść o dorastaniu i szukaniu miejsca w życiu.
5. Andrzeja Stasiuka . Czarne. Andrzej Stasiuk znowu w drodze, a wszystkie jego trasy można odnaleźć w atlasach.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze