- A
- A
- A
Księgozbiór oo. Kamedułów z Bielan w Bibliotece Jagiellońskiej
Wystawa unikatowych dzieł z księgozbioru zakonników ze Srebrnej Góry otwarta tylko tydzień!Po trwających pięć lat pracach konserwatorskich specjaliści z Biblioteki Jagiellońskiej zakończyli katalogowanie i opisanie liczącego ponad 11 tysięcy woluminów księgozbioru z klaszoru oo Kamedułów na krakowskich Bielanach.
W jednym z najcenniejszych zbiorów biibliotecznych Krakowa znalazło się wiele unikatowych ksiąg od XVI do XVIII wieku, które nie figurują w żadnym katalogu czy bazie starodruków na świecie. Większość to dary, największą liczącą ponad 1500 dzieł kolekcję podarował zakonnikom Jan Chryzostom Bodzęta kanonik krakowski, teolog i doktor praw oraz podróżnik i tłumacz Paweł Maurycy Henik. W czasie prac konserwatorskich, katalogujący zbiory Jacek Partyka z Biblioteki Jagiellońskiej dokonał niezwykłego odkrycia dokumentu z 16 wieku, który nie miał prawa przetrwać. To glejt wyjazdowy dla polskiego szlachcica wydany w Wenecji 9 września 1578 roku. Takich dokumentów - podkreśla Partyka- zachowało się bardzo niewiele, gdyż traciły ważność po kilku dniach czy tygodniach i były zazwyczaj niszczone. Ten posłużył do wzmocnienia grzbietu innej książki i przetrwał do naszych czasów.
Księgozbiór oo Kamedułów z Bielan, przekazany Jagiellonce w depozyt zawiera dzieła nie tylko o charakterze religijnym czy teologicznym ale także słowniki, leksykony, książki podróżnicze, etnograficzne w większości bogato zdobione i ilustrowane.
Od 28 lutego część najcenniejszych dzieł oglądać można na specjalnej wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej. Ze względu na wyjątkową wartość eksponatów wystawa czynna będzie tylko przez tydzień do 8 marca, potem dzieła trafią do specjalnie przygotowanego dla księgozbioru magazynu. Voluminy dostępne będą dla naukowców w czytelni starodruków.
Wartość zbiorów została w przybliżeniu oszacowana na 20 milionów złotych, jednak wyceniając każde dzieło z osobna - jak mówią specjaliści z Biblioteki Jagiellońskiej - można przypuszczać, że wzrosła by ona kilkakrotnie.
(jd)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:59
Praca nad uchwałą antyhałasową w Krakowie wre! Komisja zaakceptowała projekt
-
09:44
Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu w przygotowaniu. Jest apel do narciarzy
-
09:28
Ukradł około... 50 złotych z puszki z datkami na chore dzieci. Był już znany policji
-
09:01
Będą spore utrudnienia dla wiernych. Jeszcze w tym miesiącu ruszy remont tarnowskiej Katedry
-
08:15
Łukasz Kmita: Tusk się cieszy, że Trzaskowski słabnie, bo to zagrożenie dla jego pozycji
-
07:50
Oblodzona trakcja sprawiła problemy w całym kraju. Sytuacja już się poprawia
-
07:41
Porządki na tarnowskiej "Marcince". Do 2030 r. częściowa rekonstrukcja i ograniczenia w dostępie do ruin
-
07:26
Krynica staje się ważnym ośrodkiem światowego sportu. Tylko w tym roku dwie ważne imprezy
-
07:12
Pieniądze z KPO na krakowskie tramwaje. Jest duże dofinansowanie!
-
06:55
"Zamknęli mi usta". 30 lat od zaginięcia Roberta Wójtowicza. Ojciec apeluje do prokuratora generalnego o wznowienie śledztwa
-
06:31
Druga Rosjanka pokonana. Teraz pora na... trzecią. Magdalena Fręch w 3. rundzie AO
-
06:15
Ranking "Perspektywy 2025": V LO w Krakowie na drugim miejscu, Technikum Łączności także
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze