- A
- A
- A
„Mam ja skarb mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce” nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Do Krakowa siostry karmelitanki bose przybyły z kilku domów zakonnych w NiderlandachNa wystawie prezentowane są dzieła sztuki, unikatowe tekstylia i przedmioty kultury materialnej, jak i dokumenty, pochodzące ze wszystkich domów sióstr karmelitanek bosych, istniejących w Rzeczypospolitej w XVII, XVIII i XIX w. Wystawa została zorganizowana we współpracy 3 instytucji: Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Archeologicznego w Krakowie, którego budynek przy ul. Poselskiej 3 w latach 1610–1797 był klasztorem karmelitów bosych, a sala wystawowa wnętrzem kościoła zakonnego.
Mija właśnie 400. rocznica sprowadzenia karmelitanek bosych do Krakowa. Przybyły one z kilku domów zakonnych w Niderlandach i osiadły przy średniowiecznym kościele św. Marcina, który z czasem przebudowały. Zakon dobrze rozwijał się na ziemiach polskich, a w r. 1725 powstał kolejny klasztor w Krakowie na Wesołej (obecnie ul. Kopernika). Po burzliwych wydarzeniach historycznych, ten właśnie klasztor, jako jedyny żeński klasztor Karmelu na dawnych ziemiach polskich, nie uległ kasacie, stając się przystanią dla sióstr z kolejno znoszonych klasztorów karmelitanek bosych w Polsce. W wyniku tego procesu w klasztorze na Wesołej zgromadzono liczne zabytki ze wszystkich innych żeńskich domów zakonu w Polsce. Jubileusz czterystu lat obecności karmelitanek bosych w Krakowie jest bardzo dobrą okazją do zaprezentowania polskiej spuścizny dziejowej zakonu. Spuścizna karmelitańska pochodzi głównie z czasów nowożytnych i jest stosunkowo różnorodna, o dość dobrze udokumentowanej proweniencji. Pozwala to na zorganizowanie ciekawej i bardzo barwnej ekspozycji.
Tytuł wystawy nawiązuje do słów bożonarodzeniowej kolędy – pastorałki ułożonej przez polskie karmelitanki bose i śpiewanej po dziś dzień w środowiskach karmelitańskich i kościelnych. Dobrze się on kojarzy ze skarbami, prezentowanymi w Muzeum Archeologicznym, jak i skarbami duchowymi zwłaszcza, iż budynek tego Muzeum był dawniej klasztorem karmelitów bosych.
Pomysłodawca i kurator wystawy: Joanna Daranowska-Łukaszewska, historyk sztuki (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)
Wystawa czynna: do 30 września 2012 r.
Katarzyna Pelc
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze