- A
- A
- A
Nowości w muzeum na Wawelu. ZDJĘCIA
Monumentalny, półmetrowej wysokości, barokowy puchar, dwa srebrne paradne kufle z II połowy XVII w. oraz kubek monetowy wysadzany m.in. 50. trójgroszami króla Zygmunta Starego – to najnowsze zakupy muzeum, które trafią do Skarbca Koronnego na Wawelu.Barokowy puchar zakupiony został pod koniec ubiegłego roku na aukcji Sotheby’s w Paryżu. Jest to najwspanialsze od wielu lat dzieło polskiego złotnictwa o świeckim przeznaczeniu, jakie pojawiło się na światowym rynku antykwarycznym. Będzie on stanowił znakomite uzupełnienie zbiorów eksponowanych w Skarbcu Koronnym na Wawelu.
Nie znamy pierwotnego właściciela tego paradnego naczynia, wykonanego około roku 1680 przez Joachima Scholtza w Lesznie, najwybitniejszego złotnika czynnego w Wielkopolsce w dobie baroku. Bogata i skomplikowana dekoracja świadczy o tym, że jest to luksusowy podarunek, być może związany z mecenatem rodziny Leszczyńskich – ówczesnych właścicieli Leszna.
Dwa srebrne paradne kufle z 2. połowy w. XVII zakupione od osoby prywatnej są najwybitniejszymi artystycznie okazami gdańskiego złotnictwa barokowego, jakie w ubiegłym roku były oferowane na europejskim rynku antykwarycznym i aukcyjnym. W drugiej połowie XVII stulecia takie kufle bardzo chętnie nabywali w Gdańsku zarówno dostojnicy z terenu całej Rzeczypospolitej jak i szlachta, która w nadmotławskiej metropolii zaopatrywała się w luksusowe sprzęty, będące potem ozdobą podczas uczt i rodzinnych uroczystości. Niejednokrotnie kufle stanowiły kosztowny podarunek dla nowożeńców, a dekorację tych naczyń odczytywano jako moralizatorskie pouczenie o cnotach, którymi powinien się kierować dobry chrześcijanin. Dlatego na jednym z zakupionych kufli ukazano rozbawione putta prezentujące symbole Wiary, Nadziei i Miłości.
Podobnie unikatowy charakter ma kubek monetowy m.in. 50. trójgroszami króla Zygmunta Starego, a wykonany około r. 1680 w Królewcu, zakupiony w Sopockim Domu Aukcyjnym. Licząca kilkadziesiąt sztuk wawelska kolekcja barokowego złotnictwa gdańskiego i królewieckiego co prawda nie dorównuje historycznym zbiorom na moskiewskim Kremlu, ale jak żadna inna w Polsce daje wszechstronne pojęcie o klasie artystycznych aspiracji oraz osiągnięciach mistrzów, których najcelniejsze prace w XVII stuleciu trafiały przede wszystkim w głąb Rzeczypospolitej.
(Wojciech Musiał/jg)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:58
Sandecja Nowy Sącz znów trafia na sprzedaż
-
12:49
Chcą, żeby w Krakowie było ciszej – złożyli projekt nowej uchwały antyhałasowej
-
12:45
Były ambasador RP w Kijowie: Sukces polityczny jest potrzebny Tuskowi i Zełeńskiemu
-
12:21
To znalezisko wywołało poruszenie. Można je podziwiać w Muzeum Kolei w Męcinie
-
12:14
Tu przyjeżdżają miłośnicy kolei z całego kraju. Skansen nie zostanie zlikwidowany
-
11:49
Razem dla potrzebujących dzieci. Tarnowscy politycy zmienili się w aktorów
-
11:40
Nowa część do zabytkowego dworku. Skrzyszów tworzy centrum kultury i bibliotekę
-
10:34
Koncerty, których nie możesz przegapić w styczniu
-
10:00
Ojciec miał ponad 2 promile, matka 3,5. Pod opieką mieli dwójkę dzieci
-
09:47
W tym roku powiększy się liczba odczytanych macew na cmentarzu żydowskim w Tarnowie
-
09:10
Satelita skonstruowany przez studentów AGH we wtorek zostanie wyniesiony na orbitę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze