- A
- A
- A
Nowy szef artystyczny Filharmonii
35-letni Michał Dworzyński został nowym pierwszym dyrygentem orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Stanowisko obejmie w sezonie artystycznym 2013-14.Michał Dworzyński należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy młodego pokolenia. Urodził się 19 listopada 1978 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach – jego ojciec jako pierwszy fagocista przez ponad 30 lat grał w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.
W 2001 ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Antoniego Wita . W 2006 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Hochschule für Musik "Hanns Eisler" w Berlinie, gdzie odbył studia podyplomowe pod kierunkiem Christiana Ehwalda.
Międzynarodową karierę rozpoczął od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku. W wyniku tego konkursu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta – asystenta w London Symphony Orchestra , gdzie współpracował m. in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem. Wcześniej zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen w Szwajcarii (2002), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim "Lovro von Matačić" w Zagrzebiu (2003) oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Suwon w Korei Południowej w 2005 roku (I nagrody nie przyznano). Stypendysta Japońsko-Polskiej Fundacji Muzycznej JESC (2004) oraz wielokrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (stypendia twórcze i w ramach programu "Młoda Polska").
Po raz pierwszy za pulpitem dyrygenckim stanął w wieku 15 lat. W latach 2000-2002, jako zaledwie 21-letni artysta pełnił funkcję dyrygenta-asystenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był także asystentem takich mistrzów, jak Seiji Ozawa, Daniel Barenboim, Sir Collin Davis, Valery Gergiev, Michael Tilson Thomas, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord i Krzysztof Penderecki. W latach 2008 – 2010 sprawował obowiązki pierwszego dyrygenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie.
Dyrygent otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za promocję muzyki polskiej, m.in. w 2007 został uhonorowany (jako najmłodszy w historii) medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM „za zasługi dla muzyki polskiej”.
Michał Dworzyński regularnie współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w lutym 2012 na zaproszenie Antoniego Wita i wraz z nim odbył tournée po Japonii. We wrześniu 2012 wystąpił wraz z FN na trzech koncertach we Włoszech i Szwajcarii. Niespełna miesiąc temu, 30 stycznia br. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod jego batutą wykonała Livre pour orchestre Witolda Lutosławskiego, Concerto-Cantatę op. 65 na flet i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Alfreda Schnittke IV Koncert skrzypcowy . W roli solistów wystąpił i Łukasz Długosz – flet oraz niezrównany skrzypek Gidon Kremer.
Dokonał licznych nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i BBC Radio. W 2009 nagrał pierwszą płytę (dla Hyperion Records), na której wraz z pianistą Hammishem Milne i BBC Scottish Symphony prezentują koncerty fortepianowe Hermanna Goetza i Józefa Wieniawskiego – brata słynnego skrzypka. W 2012 roku do prestiżowego pisma branżowego BBC Music Magazine dwukrotnie dodawane były nagrania Michała Dworzyńskiego (m.in. II Koncert fortepianowy Rachmaninowa z Barrym Douglasem jako solistą).
W listopadzie br. wykona wraz z London Philharmonic dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego w londyńskiej Royal Festival Hall.
Od września 2012 Michał Dworzyński pełni funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii Szczecińskiej, zaś w sezonach 2013 – 2016 będzie pierwszym dyrygentem gościnnym w japońskiej Yamagata Symphony Orchestra.
W nielicznych wolnych chwilach, szczególnie podczas wielogodzinnych podróży lotniczych, z zamiłowaniem oddaje się lekturze książek szpiegowskich i poświęconych historii II wojny światowej, pamiętników oraz biografii.
(Wojciech Musiał/źródło: Filharmonia Krakowska)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:59
Praca nad uchwałą antyhałasową w Krakowie wre! Komisja zaakceptowała projekt
-
09:44
Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu w przygotowaniu. Jest apel do narciarzy
-
09:28
Ukradł około... 50 złotych z puszki z datkami na chore dzieci. Był już znany policji
-
09:01
Będą spore utrudnienia dla wiernych. Jeszcze w tym miesiącu ruszy remont tarnowskiej Katedry
-
08:15
Łukasz Kmita: Tusk się cieszy, że Trzaskowski słabnie, bo to zagrożenie dla jego pozycji
-
07:50
Oblodzona trakcja sprawiła problemy w całym kraju. Sytuacja już się poprawia
-
07:41
Porządki na tarnowskiej "Marcince". Do 2030 r. częściowa rekonstrukcja i ograniczenia w dostępie do ruin
-
07:26
Krynica staje się ważnym ośrodkiem światowego sportu. Tylko w tym roku dwie ważne imprezy
-
07:12
Pieniądze z KPO na krakowskie tramwaje. Jest duże dofinansowanie!
-
06:55
"Zamknęli mi usta". 30 lat od zaginięcia Roberta Wójtowicza. Ojciec apeluje do prokuratora generalnego o wznowienie śledztwa
-
06:31
Druga Rosjanka pokonana. Teraz pora na... trzecią. Magdalena Fręch w 3. rundzie AO
-
06:15
Ranking "Perspektywy 2025": V LO w Krakowie na drugim miejscu, Technikum Łączności także
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze