Dziś (5. grudnia) w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego na ul. Grodzkiej 53 (godz. 18.00, sala 39, I piętro) odbędzie się spotkanie promocyjne ksiązki Macieja Gutowskiego „O Paniach, Panach i zdarzeniach”.
Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ dr hab. Andrzej Betlej. Wśród zaproszonych gości będą dawni znajomi prof. Gutowskiego –
dr Krystyna Styrna-Bartkowicz (Politechnika Krakowska), prof. Adam Małkiewicz (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Jerzy Mikułowski Pomorski (Uniwersytet Ekonomiczny) i inni.
Książka Macieja Gutowskiego nie jest zwykłą relacją wydarzeń ze świata sztuki – to gawęda, mozaika złożona z na pozór luźno powiązanych ze sobą historii, które pod wprawnym piórem przenikliwego obserwatora ukazują zaskakujące połączenia i opatrzone zostają głębszą refleksją. Ożywają tu przedstawieni w prywatnych sytuacjach artyści związani z Grupą Krakowską – wśród nich Jonasz Stern, Tadeusz Kantor i Tadeusz Brzozowski – a także wielcy badacze jak Karol Estreicher. Uzupełnienie całości stanowi plastyczny język, w którym nie brak zwrotów zaczerpniętych z mowy potocznej. To właśnie między słowami ujawnia się główny zamiar Autora: stworzenie wzbogaconej dygresjami i potraktowanej z przymrużeniem oka pochwały wspomnienia oraz nostalgii.
Maciej Gutowski (1931-1998)
Historyk i krytyk sztuki. Pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Politechnice Białostockiej, gdzie w 1993 r. został profesorem nadzwyczajnym. Od lat sześćdziesiątych uprawiał krytykę artystyczną, prowadząc m.in. stałą rubrykę w „Dzienniku Polskim” i „Kulturze” oraz publikując w innych czasopismach. Organizował i współorganizował wystawy sztuki, w tym – z doktorem Markiem Rostworowskim – Wystawy Jednego Dzieła w lokalu krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Największe nasilenie działalności wystawienniczej – w ruchu kultury niezależnej – przypadło na okres stanu wojennego. Otrzymał szereg odznaczeń, nagród i wyróżnień – m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1981), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1992).
- A
- A
- A
Opowieści „O Paniach, Panach i zdarzeniach”
To pełna anegdot i humoru książka o twórcach i naukowcach związanych z krakowskim środowiskiem artystycznym, żyjących w szarych czasach PRL-uKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:18
Szkoła z Myślenic wygra plebiscyt na "statutowy absurd"? Ma spore szanse
-
06:59
To on stworzył Lenina w Nowej Hucie. Dziś skończyłby 95 lat
-
06:43
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 13.01
-
06:31
Australian Open: Iga Świątek i Magdalena Fręch grają dalej. Odpadła Magda Linette
-
06:18
W całej Polsce utrzymuje się zimowa aura
-
06:09
Zmiany w punkcie dla nietrzeźwych w Tarnowie sprawiają problemy. Wróci izba wytrzeźwień?
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1550 z 12.01.2025
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze