Hubertus Hess, norymberski snycerz i rzeźbiarz, absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych tworzy obiekty i instalacje, które powstają najczęściej w ścisłym związku z przestrzenią, w jakiej mają się znaleźć. Sale galeryjne, pomieszczenia sakralne i zabytkowe, czy też miejsca publiczne korespondują z umieszczonymi w nich pracami artysty.
Jest on także kolekcjonerem niezwykłych przedmiotów, obiektów artystycznych i wytworów natury, które później często stają się elementami tworzonej przez niego pracy lub bywają dla niej inspiracją. Ułamane kamienne skrzydła, krzyże, metalowe groty i okucia, kamienie i pióra to materiał twórczy.
W działalności Hubertusa Hessa widać wyraźny wpływ artystów tworzących w sztuce lat 60. kierunek Arte Powera, a w szczególności: Jannisa Kounellisa czy Giuseppe Penone. Zbierane przez artystę rzeczy to okruchy historii i pamięci, przedmioty kultu religijnego lub okultystycznego, które stają się ogniwem łączącym ich funkcję, jaką pełniły w przeszłości z tą, jaką nadaje im sztuka współczesna.
Złoty róg, element instalacji na kamiennej przyporze elewacji budynku Domu Norymberskiego, jest obiektem, który artysta wykorzystywał także w innych swoich projektach. W zależności od miejsca i przestrzeni staje się on nośnikiem odmiennego przekazu i nasuwa różne skojarzenia. Umieszczony na pniu drzewa przypomina kolce lub jakąś niezidentyfikowaną narośl. Na fasadzie budynku może być osobliwą dekoracją lub… nawiązując do symboliki rogu, może pełnić funkcję talizmanu. W krajach północy odzwierciedlał on siłę i władzę, na południu, szczególnie we Włoszech, był znakiem przynoszącym szczęście. Taka wieloznaczność odpowiada intencjom artysty i charakterowi jego prac, które nie poddają się prostej interpretacji, a on sam liczy na fantazję i siłę wyobraźni widzów.
Hubertus Hess urodził się w 1953 roku w Coburgu. W latach 1979-1986 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie mistrzowskiej prof. Christiana Höpfnera. Jest laureatem nagród: Bawarskiego Ministerstwa Nauki i Kultury i Związku Przedsiębiorców Górnej Frankonii oraz stypendystą Miasta Norymbergi. Uczestniczył w podróżach i wymianach artystycznych m.in. do Afryki Północnej, Szkocji (Glasgow) i Indii (Patapur) oraz w warsztatach i sympozjach: Zaporoże (Ukraina), GEDAI Uniwersytet Akakura, Meiho i Abiko (Japonia) oraz Norymberga. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech oraz w Japonii, Francji, Macedonii, Szkocji, Polsce i Czechach.
HUBERTUS HESS
NAZNACZENIE
Instalacja na fasadzie Domu Norymberskiego,
Kraków, róg ul. Krakowskiej i ul. Skałecznej.
28.08 – 28.10.2012
Wernisaż: 28.08.2012, godz. 19.00
- A
- A
- A
Osobliwa dekoracja Domu Norymberskiego
Złoty róg, element instalacji na kamiennej przyporze elewacji budynku może pełnić funkcję talizmanu.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze