Do 21 czerwca w Krakowie trwa 5. edycja Grolsch ArtBoom Festivalu. W tym roku, w roli głównej wystąpi Podgórze – jedna z najpiękniejszych krakowskich dzielnic, przeżywająca obecnie renesans. Pod hasłem przewodnim Wielki Kraków swoje prace zaprezentują m.in.: Katarzyna Krakowiak, Bogna Burska, Łukasz Skąpski, Krzysztof Żwirblis, Janek Simon z Jakubem de Barbaro oraz zaproszeni do Krakowa: Boris Oicherman, Julia Vogl, czy Vova Vorotniov. Zaplanowano także dwudniową debatę Dobra przemoc. O festiwalach sztuki w przestrzeni publicznej moderowaną przez Bognę Świątkowską.
- Setna rocznica połączenia Krakowa z Podgórzem stanowi doskonałą okazję, żeby przyjrzeć się tej dzielnicy i zadać pytanie, co pozostało w Podgórzu typowego i czy można mówić o tak wyrazistej tożsamości tej dzielnicy, jak ma to miejsce w przypadku Kazimierza, Woli Justowskiej czy Nowej Huty – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Podgórze, co bardzo widoczne, jest jedną z prężniej rozwijających się dzielnic Krakowa, ale – co szczególnie cenne - nie zatraca przy tym swojego wyjątkowego charakteru. Dzielnica ta, mimo swojej wyraźniejszej obecności na przestrzeni kulturalnej miasta, wciąż pozostaje jednak dzikim terenem atrakcyjnym bardziej dla mieszkańców niż turystów.
Wielki Kraków - hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu - nawiązuje do pierwszego w dziejach polskiej urbanistyki planu zagospodarowania przestrzennego nowych dzielnic miasta przyłączonych do Krakowa w latach 1910–1915, a także do wielkiego konkursu, którego głównym celem było przedstawienie koncepcji zagospodarowania nowych obszarów miasta.
– Koncentrujemy się na Podgórzu, niegdyś odrębnym mieście, obecnie dzielnicy Krakowa, jako temacie i zarazem miejscu realizacji – podkreśla Małgorzata Gołębiewska, dyrektor programowa Festiwalu. - Przeniesienie działań realizowanych w ramach Grolsch ArtBoom Festivalu na ten teren jest również okazją, aby zapytać o mechanizmy i logikę rozwoju dzielnic okalających krakowską starówkę i Kazimierz. Pozwala zadać pytania o sposób, w jaki centrum miasta dokonuje ekspansji na swoje peryferie. Według jakich strategii chce je oswajać i włączać w rytm, którym żyje? Te procesy mają miejsce na wielu poziomach, ale w kontekście festiwalu interesujący jest przede wszystkim kontekst sztuk wizualnych i działań poprzez kulturę. Przenosząc działania festiwalu na Podgórze będzie można niejako „na bieżąco” obserwować, jak dotychczasowy rozwój kulturalny tej dzielnicy wiąże się z procesami gentryfikacyjnymi.
- A
- A
- A
Podgórze na Grolsch ArtBoom Festival
W tym roku, w roli głównej wystąpi Podgórze – jedna z najpiękniejszych krakowskich dzielnic, przeżywająca obecnie renesans.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:31
Szef Muzeum Narodowego w Krakowie na dywaniku? Są skargi pracowników do Ministerstwa Kultury
-
17:16
Siedem lat w kolejce do chirurga naczyniowego w Tarnowie. Czy możemy krócej czekać na wizytę u specjalisty?
-
16:17
Wieliczka: Rodzinne Ferie w Muzeum 2025
-
16:10
Politechnika Krakowska ma 80 lat! Uroczysta inauguracja obchodów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego
-
16:01
FERIE ZIMOWE 2025 W NCK
-
15:31
Lech Wałęsa w Krakowie: Mam nadzieję, że zaczniemy wreszcie budować nowy porządek
-
15:27
Nowa metoda oszustwa. Oddzwonienie może nas słono kosztować
-
14:28
Kierowcy w Tarnowie odetchną z ulgą, kłopotliwy przejazd zostanie poszerzony
-
14:24
Wypadek autokaru przewożącego dzieci w Krakowie. Są utrudnienia
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
07:15
„Uchwała antyhałasowa nic nie wnosi”
-
10:30
Czym jest jądro ciemności w "Jadrze ciemności"? Profesor filozofii: Zawsze tym samym - agresją wobec obcości
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze