150-tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzi krakowskie Muzeum Narodowe. Przypominamy - wybuchło w Królestwie Polskim 22 stycznia 1863 roku. Było największym polskim zrywem narodowym, niestety zakończonym klęską.
W przeddzień ogólnopolskich uroczystości rocznicowych krakowskie muzeum zaprasza na trzy wystawy specjalne: w Głównym Gmachu, w Sukiennicach oraz na Plantach w pobliżu pomnika Artura Grottgera. Zobaczymy m.in prace polskich artystów, którzy wzięli udział w powstaniu, powstańczą fotografię portretową, sztandary, broń, biżuterię i narodowe pamiątki z epoki.
1. Portrety, symbole, broń – w rocznicę styczniowego zrywu
Miejsce: Gmach Główny, Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
22 stycznia – 26 maja 2013
Wystawa czasowa wkomponowana w stałą ekspozycję w Galerii „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu Głównym Muzeum. Prezentowane na niej będą zabytkowe zdjęcia portretowe uczestników powstania oraz jego weteranów, których ze względu na wymogi konserwatorskie nie można zobaczyć na stałej ekspozycji w Galerii. Z magazynów muzealnych udostępnione zostaną na okoliczność rocznicową także: sztandary, biżuteria patriotyczna i pamiątki powstańcze. Wizerunki powstańców zostaną dopełnione obiektami prezentującymi symbole religijne i narodowe, które nierozerwalnie łączą się z ideami, o jakie upomniało się narodowe powstanie, a także interesującymi elementami oporządzenia i wyposażenia wojskowego używanego przez powstańców, przykładami broni: palnej, siecznej i drzewcowej – typowych dla tamtego czasu.
2. Artyści – Świadkowie Powstania Styczniowego 1863 roku
Miejsce: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Malarnia
22 stycznia – 26 maja 2013
Głównym założeniem wystawy jest pokazanie udziału artystów w powstaniu styczniowym – jako walczących czy też zaangażowanych w konspiracji, za co wielu z nich zostało skazanych na zesłanie, inni okupili to kalectwem lub – by uniknąć represji – udali się na emigrację.Na ekspozycji zostaną pokazane dzieła o tematyce powstańczej i zesłańczej dwunastu artystów-powstańców: Kazimierza Alchimowicza, Elwiro Michała Andriollego, Ludomira Benedyktowicza, Adama Chmielowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Ignacego Jasińskiego, Antoniego Kozakiewicza, Władysława Maleckiego, Maksymiliana Oborskiego, Ryszarda Oknińskiego, Leonarda (Leona) Piccarda, Aleksandra Sochaczewskiego (Sonder Lejb). Na ekspozycji będą prezentowane także: sztandar powstańczy i szable oraz ryngraf, karabiny, pistolety i akcesoria żołnierskie.
3. Wystawa plenerowa we współpracy z IPN
Miejsce: Planty Krakowskie przy pomniku Grottgera (obok Pałacu Sztuki)
- A
- A
- A
Powstanie Styczniowe w Muzeum Narodowym
W przeddzień 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego muzeum zaprasza na 3 wystawy, w tym jedną plenerową, zrealizowaną z krakowskim IPN.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:06
Uwaga kierowcy, pali się ciężarówka na drodze w Mucharzu
-
19:14
Edukacja zdrowotna? Ekspert: Tak, ale nie może być podejrzeń, że to realizacja potrzeb politycznych
-
18:09
Zima na Sądecczyźnie
-
16:55
Krakowska prokuratura będzie prowadzić aż 35 spraw dotyczących nieprawidłowości w Lasach Państwowych
-
16:22
Przemoc w internecie. 11-latka z Chrzanowa nękana przez koleżanki z klasy
-
16:06
Od japońskiego drzeworytu do zapomnianego królestwa Dacji
-
15:48
Ekosystemy rzeczne w kryzysie. Jak odbudować naturalne funkcje rzek?
-
15:48
Zimowe warunki w Tatrach
-
15:22
Wicestarosta tarowski oskarżany o przekroczenie uprawnień i oszustwo: "W ogóle sobie takiej sytuacji nie przypominam"
-
15:16
Jak radzić sobie w kryzysie wodnym? Naśladować przyrodę
-
15:12
Ile jest specjalizacji lekarskich?
-
12:10
Niebezpiecznik.pl: „Dezinformacja – tak, ale nie tylko na portalu X”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze