Pirat i awanturnik, brutalny wobec przeciwników, szarmancki wobec kobiet. Corto Maltese - włoska, komiksowa odpowiedź na Jamesa Bonda to jeden z ulubionych bohaterów włoskiej pop kultury.
W arto wspomnieć, że w ielkim fanem przygód Corto Maltese jest sam Umberto Eco.
Ojciec Corto - włoski rysownik Hugo Pratt jako jeden z pierwszych w Europie podniósł gatunek komiksu do rangi sztuki, zacierając granicę między konwencjami.
Jego specjalność to zręczne mieszanie prawdy z fikcją, i doskonałe wyczucie detalu - rysunkowego i historycznego.
Przystojny awanturnik, jako postać literacka narodził się oficjalnie w 1967 roku w "Balladzie o morzu słonym". Ale jego biografia sięga jeszcze XIX wieku. Romantyczny bohater przyszedł na świat w 1887 roku na Malcie, jako syn Cyganki i angielskiego marynarza. Jego pierwsza przygoda toczy się w roku 1905 w Mandżurii, w kontekście wojny rosyjsko-japonskiej. W 1919 roku spotykamy go w Hong Kongu i na Syberii, w miejscu, gdzie działają tajemnicze sekty i krzyżują się wpływy polityczne podzielonych Chin. Ginie prawdopodobnie podczas wojny domowej w Hiszpanii, jego szalony romantyzm i nieposkromione dążenie do przygody, nie będzie już pasować do naszych czasów.
Warto wspomnieć, że jest w książkach Pratta ważny wątek polski. Jedna z najbardziej znanych opowieści o Corto Maltese ( polskie tłumaczenie "Na Syberii"), w dużym stopniu zainspirowana została książką podróżującego po Syberii Polaka Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego pt. "Przez kraj zwierząt, ludzi i bogów" z 1922 roku.
Kreska Hugo Pratta, brawurowa, odważna, zdradzająca wspaniałą łatwość rysowania, zapewnia mu miejsce pośród najwiekszych rysowników gatunku. Jego styl, bardzo nowoczesny, przypomina wykonywane dziś często na potrzeby filmu tzw.board-story, gdzie akcja filmu rozrysowywana jest precyzyjnie klatka po klatce. Pratt nie boi się ani stron wypełnionych gadającymi głowami, ani ciągnących się kartka po kartce egzotycznych widoków, pozbawionych tekstu. Jest przede wszystkim wspaniałym gawędziarzem, dla którego od wartkości akcji ważniejsza była aura, klimat opowiadania, niepowtarzalna atmosfera rzeczywistości, która odchodzi w przeszłość.
W tekście, który Umberto Eco opublikował po śmierci rysownika, napisał m.in. "Pratt kreował prawdziwe mity. Zanim stał się rysownikiem, był przede wszystkim wspaniałym narratorem, opowiadał historie. To dlatego jest dziś zrozumiały dla wszystkich, mimo swej wielkiej erudycji, odnoszącej się do literatury, mitologii i etnografii."
Małopolskie Studio Komiksu zaprasza na wspólne czytanie "Corto Maltese" i ogólnopolską premiera kolejnego albumu tej słynnej włoskiej serii.
15 lutego 2013, 18.30
jn
- A
- A
- A
Premiera słynnego włoskiego komiksu
Małopolskie Studio Komiksu zaprasza na wspólne czytanie "Corto Maltese" i ogólnopolską premiera kolejnego albumu tej słynnej włoskiej serii.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:31
Druga Rosjanka pokonana. Teraz pora na... trzecią. Magdalena Fręch w 3. rundzie AO
-
06:15
Ranking "Perspektywy 2025": V LO w Krakowie na drugim miejscu, Technikum Łączności także
-
06:08
Zima nie odpuszcza w Krakowie
-
06:05
Małopolska pod świeżym śniegiem. A padać może nadal, szczególnie w górach
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 15.01
-
22:44
Praca, zakupy, psychoterapia... Ale przede wszystkim Spajku i Dziunek rapują coś jeszcze.
-
22:00
Zezwierzęcenie Asteriosa, czyli historia Minotaura
-
19:46
To gdzie ten "dom" reprezentacji?
-
19:43
Zamiast spotkania ws. budowy największego polderu w Polsce protest w Szczurowej. Sprzeczne stanowiska wojewody i Wód Polskich
-
18:19
Zagrożony cmentarz w Bukownie k. Olkusza. Nigdy nie powinien tam powstać
-
21:46
2025: Rok kultury, dialogu i inspiracji / 2025: Рік культури, діалогу та наснаги
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze